Ostatni dzwonek! #CodeWeek2020 rusza za 10 dni!
30.09.2020
Jak ten czas leci! Całkiem niedawno zaczęliśmy odliczać 100 dni do tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania, a teraz zostało nam już tylko 10 dni. Z tej okazji zapraszamy Was – dołączcie do tego wielkiego święta programowania.
To już naprawdę ostatnia prosta. 10 października staruje #CodeWeek2020, który potrwa do 25 października. To niepowtarzalna okazja, by zacząć naukę programowania – niezależnie od tego ile macie lat, co umiecie lub czym się interesujecie. Obiecujemy, na pewno się nie zawiedziecie!
Słowo wstępne
Europejski Tydzień Kodowania (#CodeWeek to nazwa, którą stosujemy wymiennie) to oddolna inicjatywa, której misją jest promowanie w całej Europie (i nie tylko) kompetencji cyfrowych i nauki programowania! Już od 8 lat, europejskie państwa co roku stają do przyjacielskiego wyścigu w liczbie zorganizowanych wydarzeń dotyczących nowych technologii.
Tym co różni tę inicjatywę od innych to fakt, że może w niej wziąć udział naprawdę każdy i to na różne sposoby. Sposób pierwszy – to wzięcie udziału w jednym z tysięcy organizowanych w tym czasie wydarzeń. Sposób drugi to zorganizowanie wydarzenia. Jest i trzeci sposób – możecie wziąć udział w wydarzeniu, ale i zorganizować swoje.
Każdy z Was może dołączyć do społeczności #CodeWeek2020 i zostać organizatorem inicjatywy w swojej lokalnej społeczności! Nie wymagamy konkretnego wykształcenia, certyfikatów czy szkoleń! Więcej informacji o tym, jak włączyć się do Europejskiego Tygodnia Kodowania znajdziecie w instrukcji. Sprawdźcie - Jak zacząć?
Co mamy na myśli pisząc wydarzenie lub inicjatywa? To może być przyjacielski turniej gier planszowych, warsztaty dla maluchów, na których przemycicie elementy logicznego myślenia, ale i warsztaty dla seniorów, na których opowiecie im jak korzystać z internetu. Ważne, aby te aktywności były choć luźno związane z programowaniem, czyli właśnie z nauką logicznego myślenia, (i/lub) rozwiązywaniem złożonych problemów, i/lub nowymi technologiami. Szczegóły zależą od Waszej kreatywności, a w tę nie wątpimy.
To na czym na zależy to, aby na terenie Polski zostało zorganizowane możliwie najwięcej wydarzeń... Dlaczego? Bo tak jak wspominaliśmy #CodeWeek to także przyjacielski turniej państw na to, które z nich zorganizuje najwięcej wydarzeń. A że my lubimy turnieje...
Nasze szczęśliwe liczby
Polska co roku jest liderem tej europejskiej rywalizacji! Siódmą edycję #CodeWeek2019 zakończyliśmy na drugim miejscu, organizując aż 15 139 wydarzeń! Sami przyznacie, że to świetny wynik? Nie byłoby go bez zaangażowania tysięcy Polaków!
Nie ukrywamy, że tym roku mamy nadzieję na nowy rekord… Jest na to spora szansa. Już teraz wiemy o ponad ośmiu tysiącach wydarzeń, a cały czas można je zgłaszać. Pomożecie?
To bardzo proste, trwa raptem kilka minut, a jest bardzo ważne. Tylko zgłoszone wydarzenia biorą udział w turnieju państw.
Oczywiście podpowiemy jak to zrobić. Jeśli już macie pomysł, co zorganizujecie, wejdźcie na stronę www.codeweek.eu/add i wypełnijcie krótki formularz zgłoszeniowy. Tak, to naprawdę tylko tyle!
W tym roku, z wiadomych względów, zachęcamy do organizowania wydarzeń online. Chodzi o Wasze bezpieczeństwo.
Aby dodatkowo Was zmobilizować ogłosiliśmy konkurs – „1000 pierwszych inicjatyw online”! Na organizatorów 1000 pierwszych wydarzeń, odbywających się w sieci czekają super nagrody - mata do kodowania oraz specjalny przewodnik z praktycznymi wskazówkami i scenariuszami zabaw na macie.
Działajcie – wymyślajcie i zgłaszajcie!
To nie jest tak, że tylko zachęcamy do organizacji wydarzeń, a sami nic nie robimy. Oto, co przygotowaliśmy z okazji tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania.
Rozkład jazdy
Aby wynagrodzić Wam brak osobistych spotkań startujemy już 7 października! Pierwszą niespodzianką, jaką dla Was przygotowaliśmy jest...
- webinar „Programowanie? To dziecinnie proste!”. Organizujemy go wspólnie z Tomaszem Rożkiem i jego kanałem Nauka. To Lubię! Zaczynamy o godz. 20:00!
Do udziału w webinarze zapraszamy zwłaszcza rodziców, nauczycieli i wszystkich dorosłych zainteresowanych tematyką mądrej edukacji i nauką przez zabawę!
Wpiszcie do kalendarza à webinar „Programowanie? To dziecinnie proste!” – 7 października 2020 r., godz. 20:00. Widzimy się na kanale Nauka. To lubię!
To nie koniec!
- Wielkie Święto Programowania ONLINE – 10 października 2020 r., godz. 16:00
Nie można mówić o rozpoczęciu #CodeWeek bez Wielkiego Święta Programowania! W tym roku postanowiliśmy połączyć siły z Klubem Młodego Programisty online. W ten sposób chcemy dotrzeć do dzieci z klas 1-6 szkół podstawowych, ale i przygotowaliśmy też coś dla nieco starszych adeptów programowania!
16:00 - warsztaty z Klubem Młodego Programisty online dla rodziców, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych.
10 października punktualnie o godz. 16:00 rozpoczniemy cykl warsztatów z Klubem Młodego Programisty online - dołączcie do nas za pośrednictwem transmisji online! Podczas spotkania dowiecie się, dlaczego warto rozpocząć przygodę z programowaniem i jak to zrobić w ramach CodeWeek2020!
17:00 - warsztaty dla uczniów klas 1-6, inaugurujące cykl 13 warsztatów z Klubem Młodego Programisty online.
18:00 - warsztaty „Projektowania aplikacji mobilnej - zaopiekuj się błękitną planetą” dla uczniów z klas 6-8 oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
- webinary z Klubem Młodego Programisty online - 11-24 października 2020 r.
Nie myślcie, że to już koniec atrakcji! Niemal codziennie, przez cały czas trwania #CodeWeek2020 (czyli przed 16 dni, nie siedem, jakby się mogło wydawać 😉), będą na Was czekać webinary prowadzone przez profesjonalnych trenerów programowania! Z pewnością każdy z Was - bez względu na wiek i poziom zaawansowania - znajdzie tu coś dla siebie!
W weekendy, czyli 11, 17, 18 oraz 24 października zapraszamy Was na dwugodzinne warsztaty, które będą trwać od godz. 16.00 do 18.00!
W pierwszej części wydarzenia, czyli od godz. 16.00 do 17.00 czekamy na rodziców. Podczas spotkań opowiemy Wam m.in.: o CodeWeek, o tym jak zgłosić swoja pierwszą inicjatywę, o tym dlaczego dzieci powinny uczyć się programowania, jak zacząć tę przygodę i jak bezpiecznie poruszać się po interencie.
Druga część, która odbywać się będzie od godz. 17.00 do 18.00 dedykowana jest dzieciakom! Podczas tych zajęć, pod okiem trenerów, będą uczyć się podstaw programowania i pisać swoje pierwsze linijki kodu!
W dni robocze, od wtorku do piątku, czyli od 13 do 16 października oraz od 20 do 23 października, czekają na Was jednogodzinne warsztaty programowania adresowane do uczniów klas 1-6!
Co ważne, poziom warsztatów będzie wzrastał wraz z upływem kolejnych codeweekowych dni, więc weźcie to pod uwagę planując swoje uczestnictwo.
Warsztaty organizowane 13, 14, 15, 16 października skierowane są do najmłodszych uczniów z klas 1-2 oraz dzieci, które wcześniej nie miały styczności z nauką programowania.
20 i 21 października na zajęcia zapraszamy nieco starszych uczestników - z klas 3-4 - oraz młodsze dzieci, które miały już styczność z nauką programowania.
22 i 23 października odbędą się specjalnie zajęcia dla uczniów klas 5-6 oraz młodszych dzieci, które są już zaawansowane w nauce programowania
Aby dowiedzieć się więcej o zaplanowanych warsztatach oraz poznać ich dokładny harmonogram zajrzyjcie na stronę Klubu Młodego Programisty. Koniecznie też dołączcie do wydarzenia na fanpage’u Klubu.
WAŻNE! Udział we wszystkich przygotowanych przez nas wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji!
Bądźmy w kontakcie!
Jeśli chcecie być na bieżąco, koniecznie dołączcie do wydarzenia na fanpage’u CodeWeek – już teraz znajdziecie tam podsumowanie naszych wszystkich dotychczasowych działań.
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące Europejskiego Tygodnia Kodowania możecie kontaktować się z nami za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook oraz Instagram) lub mailowo pod adresem: programowanie@mc.gov.pl.
Nasz Zespół dołoży wszelkich starań, aby udzielić Wam potrzebnej pomocy.
Pozostajemy w kontakcie!
************
Materiał został przygotowany w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020. Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik.