Pociągiem do umiejętności programowania!
14.10.2023
Zastanawiacie się kiedy i gdzie rozpocząć naukę programowania? Czy nie jest za późno albo czy dacie radę? Podpowiadamy! Programowanie jest umiejętnością, którą można rozpocząć rozwijać w dowolnym momencie i w każdym wieku. Sprawdźcie, jak to zrobić!
Istnieje ciekawy sposób, aby zacząć tę przygodę nawet… w trakcie podróży! Nauka kodowania podczas jazdy pociągiem to świetny pomysł! Teraz jest na to idealny czas, bo wciąż trwa Europejski Tydzień Kodowania, czyli CodeWeek 2023!
CodeWeek na dobrych torach
Europejski Tydzień Kodowania (CodeWeek) to ogólnoeuropejska inicjatywa, której celem jest szerzenie edukacji w dziedzinie programowania i kompetencji cyfrowych. W tym roku trwa od 7 do 22 października i wciąż możecie wziąć w nim udział – niezależnie od wieku czy umiejętności kodowania. Wspólnie z PKP Intercity, które jest partnerem CodeWeek2023, nie tylko zachęcamy do udziału w Europejskim Tygodniu Kodowania, ale i do rozpoczęcia przygody z programowaniem.
Często podróżujecie pociągiem sami albo z dziećmi? Zastanawiacie się, jak wykorzystać ten czas na coś ciekawego i produktywnego? Jeśli odpowiedź brzmi „tak” - mamy dla Was propozycję. Podróżowanie pociągiem, niezależnie od tego, czy to codzienna rutyna czy okazjonalna podróż, może zajmować dużo czasu. Dlaczego więc nie wykorzystać tego czasu na naukę? Zachęcamy do zapoznania się ze światem kodowania dorosłych i dzieci. Połączcie podróż z czasem wspólnej, rodzinnej zabawy. Dobrym pomysłem na początek przygody z kodowaniem będą bezpłatne kursy programowania w Scratch na naszym portalu OSE IT Szkoła. Dostępne są dwie części kursu:
- „Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty” – kurs przeznaczony dla najmłodszych dzieci w wieku od 5 do 9 lat oraz wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem;
- „Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty” – kurs dla dzieci w wieku 9–12 lat oraz osób, które chcą kontynuować naukę programowania w Scratch.
Pamiętajcie – każdy może skorzystać z tych materiałów!
Szukacie czegoś więcej? Spróbujcie swoich sił w tworzeniu gier, rozwiązywaniu zagadek logicznych lub projektowaniu stron internetowych. Więcej inspiracji oraz opisów inicjatyw znajdziecie na stronie codeweeka w zakładce „zajęcia” oraz „zasoby”.
Sprawdź jak się zaangażować
CodeWeek to także przyjacielska rywalizacja europejskich państw w liczbie zorganizowanych inicjatyw. Dlatego im nas i naszych pomysłów więcej, tym lepiej!
Każdy z Was może zorganizować lub dołączyć do wydarzenia! Sama jego forma może być bardzo prosta. Ważne, aby dotyczyła zagadnień programowania lub szeroko pojętych kompetencji cyfrowych. Pomysłów może być wiele. Wszystkie inspiracje znajdziecie na mapie CodeWeek. W wyszukiwarce wybierzcie kolejno: rok 2023 – aby sprawdzić aktualne wydarzenia, kraj – Polska i sprawdźcie inicjatywy, które zostały już zrealizowane. To naprawdę świetna baza pomysłów!
Jeżeli już zorganizowaliście wydarzenie lub wiecie, co zorganizujecie - sprawdźcie, jak w kilku krokach zgłosić swoją inicjatywę. To naprawdę proste, a bardzo potrzebne! Zajmie Wam to dosłownie kilka chwil. Tylko zgłoszone inicjatywy biorą udział w corocznym rankingu CodeWeek.
Co prawda, Europejski Tydzień Kodowania trwa do 22 października, ale inicjatywy możecie zgłaszać cały rok. Tak że – działajcie!
Masz pytanie? Napisz!
Wszystkie aktualne informacje związane z CodeWeek 2023 znajdziecie na naszym Facebooku, Instagramie oraz stronie internetowej https://codeweek.eu/. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące Europejskiego Tygodnia Kodowania, możesz skontaktować się z nami za pośrednictwem mediów społecznościowych lub mailowo pod adresem: programowanie@nask.pl.
A już w najbliższą sobotę (21 października) zapraszamy Was na Wielkie Święto Programowania w Bydgoszczy – imprezę finałową tegorocznego CodeWeek. Bądźcie z nami!
Więcej informacji znajdziecie w opisie wydarzenia. Zapraszamy!