W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Programowanie na fali

28.03.2019

Na zdjęciu widać grupę dzieci w szkolnej klasie. Na dole zdjęcia umieszczone są logotypy: Fundusze Europejskie. Polska Cyfrowa, Ministerstwo Cyfryzacji, NASK oraz Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Pomorze to miejsce, z którego pochodzą kolejni laureaci naszego konkursu „Nowy rok z programowaniem”. Kto to taki? Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. por. Jana Penconka w Gowinie.

Nie liczyło się, w którym miejscu Polski mieszkacie. Zadaniem było przekonać nas, że to właśnie do Was powinniśmy przyjechać i zorganizować zajęcia programowania. Uczniom z Gowina się udało. W piątek odebrali swoją nagrodę.

Odrobina magicznego czasu

„Daleko za lasami, za kilkoma rzekami i jedną sporą górką, mieszkała grupa bystrych, pracowitych dzieciaków. Czwartoklasiści ci codziennie rano przychodzili do jedynej szkoły w Gowinie, gdzie już od 7:30 dzielnie stawiali czoła nauce. Raz w tygodniu spotykali się w magicznej sali, aby rozwijać swoje niezwykłe umiejętności. Pomieszczenie to było pełne pozytywnej energii i…. komputerów. Do szczęścia brakowało im tylko jednego – tego, czego najczęściej brakuje dorosłym. Czasu. Uczniowie próbowali już wszystkiego by swoje lekcje informatyki choć trochę wydłużyć. Wyjmowali baterie z zegara, zagłuszali dzwonek wołający ich na przerwę, nawet wymyślali nieistniejące trudności w których pani nauczycielka mogłaby pomóc. Gdy i to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, zaczęli śledzić ją po wszelkich możliwych korytarzach – w końcu jedna godzina zajęć w tygodniu, to zdecydowanie za mało. Serdeczne zaklęcia i dosypywanie piasku do klepsydry nic nie dały. Ale jak można dziwić się takiej niecierpliwości? Wspaniałym, świeżym umysłom? Ileż to razy dzieci wspominały najwspanialszą lekcję programowania? Ile razy nie chciały opuścić sali lekcyjnej? Bardzo pragnęły kolejnych godzin, które mogłyby poświęcić pracy i zabawie. Gdy więc pewnego zimowego poranka usłyszały, że istnieje choć cień szansy na odrobinę dodatkowego czasu w pracowni komputerowej, nie potrzebowały już większej zachęty. – Piszemy historię o nas! O czasie, którego brakuje! – zakrzyknęły. Z radością w oczach, zacięciem w małych rękach, zaczęły zapisywać historię uczniów z niewielkiej wsi. Czasami do spełnienia marzeń wystarczy szczęśliwy zbieg okoliczności. I odrobina magicznego czasu.” – tak właśnie napisali do nas uczniowie z Gowina i …wygrali!

Trudny wybór

Jury konkursu „Nowy rok z programowaniem” nie miało łatwego zadania. Nadeszło niemal 200 zgłoszeń. Dzieci z Gowina to jedyna grupa z woj. pomorskiego, której udało się zdobyć nagrodę. Pozostali laureaci to:

  • trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 86 w Warszawie (woj. mazowieckie),
  • czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu (woj. śląskie)
  • trzecioklasiści z Nielepic i Brzoskwini (Fundacja SUSEIA, woj. małopolskie),
  • pierwszaki z Zespołu Szkół w Niechlowie (woj. dolnośląskie).

W czwartek z samego rana spotkaliśmy się, by nasi zwycięzcy mogli nacieszyć się swoją nagrodą. Przez kilka godzin pracowali na matach edukacyjnych, rozwiązywali łamigłówki i oczywiście programowali roboty.

Programowanie to frajda

Konkurs „Nowy rok z programowaniem” to jedna z wielu inicjatyw Ministerstwa Cyfryzacji promująca naukę programowania. – Programowanie to kompetencja przyszłości. Pracujemy nad tym, by szansę na jej zdobycie miało możliwie najwięcej młodych Polaków, nie tylko z dużych miast, ale i mniejszych miejscowości – mówi minister cyfryzacji. – To dlatego m.in. 16 Klubów Młodego Programisty uruchomiliśmy w miejscach, gdzie oferta tego rodzaju zajęć nie jest tak bogata jak w dużych miastach. To dlatego też organizujemy konkursy, takie jak ten, do udziału w których zachęcamy grupy z najdalszych zakątków Polski. Kolejny już wkrótce – dodał Marek Zagórski.

Kluby Młodego Programisty to punkty warsztatowe, w których organizujemy bezpłatne zajęcia programowania. Od października ubiegłego roku działają w Nysie, Siedlcach, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Żorach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Ełku, Gnieźnie i Stargardzie.

W ciągu niespełna pół roku w organizowanych tam zajęciach wzięło udział 17 tysięcy dzieci i ich rodziców. Zorganizowaliśmy w tym czasie prawie 1000 bezpłatnych warsztatów.

Więcej o Klubach Młodego Programisty na www.klubmlodegoprogramisty.pl

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

{"register":{"columns":[]}}