Programowanie na macie
Kolejna propozycja, która może zainspirować do zorganizowania Waszego wydarzenia podczas CodeWeek 2021, przypadnie do gustu zwolennikom programowania zarówno offline, jak i online.
W 2020 r. po raz pierwszy w ośmioletniej historii #CodeWeek Polska nie tylko znalazła się na podium, ale również zajęła pierwsze miejsce w tej europejskiej rywalizacji! Żeby uczcić nasz wspólny sukces i zachęcić kolejne osoby do rozpoczęcia przygody z programowaniem, przygotowaliśmy dla Was niespodziankę – matę i zestaw kolorowych kartoników, które pozwolą rozwijać logiczne myślenie i odkrywać radość z tworzenia, a także zestaw scenariuszy. Matę możecie wydrukować w swoim domu!
Przygotowane specjalnie z myślą o CodeWeek scenariusze zabaw na macie wprowadzą Was w fascynujący świat programowania. Materiały zawierają różnorodne aktywności w formie gier i zabaw. Każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł rozwijać swoje pasje związane z muzyką, grafiką, łamigłówkami, ćwiczeniami ruchowymi, zabawami językowymi i matematycznymi czy grami planszowymi. Miłośnicy szachów też będą zadowoleni. Przechodząc przez kolejne aktywności, w naturalny sposób poznacie tajniki, którymi rządzi się świat programowania. Zaznajomicie się też z językiem, jakim posługują się programiści, oraz pojęciami, takimi jak algorytm, sekwencje, skrypt, pętla czy system binarny.
Nasza mata to kratownica podzielona na 100 pól, na której widoczny jest układ współrzędnych pozwalający precyzyjnie określić pozycję każdego pola. Zawiera również dwie osie symetrii: pionowa znajduje się pomiędzy kolumna E i F, a pozioma pomiędzy linią 5 i 6. Do maty dołączonych jest także sto kolorowych kartoników.
Przygotowane propozycje zabaw przeznaczone są dla maksymalnie ośmiu uczestników. Poszczególne zadania można wykonywać samemu, jednak najlepiej realizować je z innymi, wspólnie przechodząc przez kolejne etapy np. w parach. W każdym scenariuszu znajduje się kilka aktywności, które są ze sobą powiązane i wykorzystują wcześniej zdobyte umiejętności. Umieszczone na końcu scenariusza modyfikacje pozwalają na dostosowanie zabaw i gier do Waszych potrzeb i możliwości. Na bazie przygotowanych propozycji można także rozwijać własne pomysły! Ostatni scenariusz zaprasza uczestników do stworzenia autorskiej gry. Przy jej projektowaniu będziecie mogli wykorzystać wszystkie poznane w czasie pracy z matą narzędzia i sposoby kodowania. Wykorzystując stworzone przez Was gry, zachęcajcie innych do podejmowania nauki programowania w ramach obchodów CodeWeek.
Matę i instrukcję jej wycięcia znajdziecie w artykule „Zabawy w programowanie na macie | CodeWeek”.
Wideo
Jeśli jednak wolicie programować online, możecie skorzystać z wirtualnej maty do kodowania. Taką propozycję przygotowało EduSense – Uczymy Dzieci Programować. Sprawdźcie koniecznie, jakie możliwości daje wirtualna mata, ale uważajcie: można się nieźle wciągnąć!
Zainspiruj się – przykłady realizacji #CodeWeek2020
- „Koduj z nami” w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 36:
Link do zgłoszonej inicjatywy. - „Interaktywna bajka” Fundacja Rozwoju Edukacji Cyfrowej:
Link do zgłoszonej inicjatywy. - „Pokonajmy Sieciowira” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ciasnej:
Link do zgłoszonej inicjatywy.
Więcej inspiracji: wejdź na mapę CodeWeek, w wyszukiwarce wybierz kolejno: rok (np. 2020), kraj – Polska i wpisz hasło „kodowanie na macie”. Uwaga! W ten sposób możesz wyszukiwać też inne wydarzenia i zainspirować się do przygotowania własnej inicjatywy 😊.
Masz już pomysł? Działaj!
Krok 1. Wejdź na: koduj.gov.pl i pobierz matę do kodowania, którą wydrukujesz w domu lub w szkole: Zabawy w programowanie na macie | CodeWeek.
Krok 2. Pobierz i wydrukuj bezpłatną matę do nauki kodowania – programuj! Scenariusze do wykorzystania w nauce programowania na macie znajdziesz w tym samym wpisie.
Krok 3. Zgłoś swoje wydarzenie na: codeweek.eu/add i zostań częścią codeweekowej społeczności.
Krok 4. Pobierz certyfikat. Jak tylko zgłosisz swoje wydarzenie, będziesz mógł odebrać certyfikat uczestnika! Więcej informacji o generowaniu certyfikatów CodeWeek znajdziesz w tym artykule.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami: programowanie@mc.gov.pl.
Typ wydarzenia: sesja online lub offline – to zależy od Ciebie.
Czego potrzebujesz? Drukarki i nożyczek, żeby przygotować własną matę, lub dostępu do internetu – jeśli wybierasz kodowanie w wersji online.
Dla ilu osób? Wszystko zależy od Twojego pomysłu – z naszych scenariuszy do kodowania na macie może skorzystać maksymalnie osiem osób.