Programowanie w Scratch z Klubem Młodego Programisty
Na pewno wiecie już, że programowanie to nie tylko samodzielna praca nad kodem, ale też świetna nauka współpracy. A skoro o tym mowa… co byście powiedzieli na zespołowy projekt w Scratch?
Tak, tak, wspólny projekt w Scratch to świetny pomysł na wydarzenie, które możesz zgłosić na mapę CodeWeek. Jak razem pracować nad jednym pomysłem? Pomoże Wam w tym opcja udostępniania projektów, którą oferuje aplikacja internetowa Scratch.
No dobrze, ale co jeśli nie znacie jeszcze tego języka programowania? To proste. Zajrzyjcie na platformę OSE IT Szkoła i poznajcie kursy programowania w Scratch Junior i Scratch 3.0. Osiem 30-minutowych spotkań wprowadzi Was w świat kodowania. Co więcej – wspólne realizowanie kursów programowania z @klubmlodegoprogramisty również możecie zgłosić na mapę inicjatyw. To co? Do dzieła!
Wystarczy wejść na it-szkola.edu.pl i wyszukać:
- kurs „Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty” – skierowany do wszystkich osób, które nie miały jeszcze okazji spróbować swoich sił w kodowaniu;
- kurs „Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty” – do jego realizacji zapraszamy przede wszystkim starszych uczniów szkół podstawowych oraz tych, którzy czują, że w Scratchu Juniorze programować mogą nawet z zamkniętymi oczami. 😉
W ciągu ośmiu spotkań nauczysz się tworzyć – najpierw mniej, a później już nieco bardziej złożone – programy, a wszystko poprzez przygotowywanie krótkich animacji i gier. Koniecznie musisz tego spróbować! Na uważnych i wytrwałych uczestników czeka ponadto nagroda w postaci imiennego certyfikatu. Kto wie, może okaże się on przydatny w dalszym rozwoju?
Co ma to jednak wspólnego z CodeWeek? Jeśli zachęcisz do udziału w kursie swoich kolegów i koleżanki (a może też nauczyciela informatyki albo matematyki?), a następnie zarejestrujesz tę inicjatywę na: codeweek.eu/add – staniesz się częścią codeweekowej społeczności!
Więcej o kursach programowania dowiecie się z wpisu „Kursy programowania w Scratch z Klubem Młodego Programisty”.
Zainspiruj się – przykłady realizacji #CodeWeek2020
- „Programowanie dla każdego” w Szkole Podstawowej w Cieninie Kościelnym:
Link do zgłoszonej inicjatywy. - „Czy duszek może być przyjacielem?” w Zespole Placówek Oświatowych w Chotyłowie:
Link do zgłoszonej inicjatywy. - „Kodujemy, bo chcemy” w Szkole Podstawowej im. Józefa Pawlika w Czarnym Borze:
Link do zgłoszonej inicjatywy.
Więcej inspiracji: wejdź na mapę CodeWeek, w wyszukiwarce wybierz kolejno: rok (np. 2020), kraj – Polska i wpisz hasło „Scratch”. Uwaga! W ten sposób możesz wyszukiwać też inne wydarzenia i zainspirować się do przygotowania własnej inicjatywy 😊.
Masz już pomysł? Działaj!
Krok 1. Wejdź na: it-szkola.edu.pl i wyszukaj kursy z programowania w Scratch. Pamiętaj, że kursy są całkowicie bezpłatne i mogą być realizowane zarówno indywidualnie przez dzieci w wieku 6–12 lat, jak i w szkole na zajęciach zintegrowanych (w klasach 1–3) lub na lekcjach informatyki (w klasach 4–6). To również świetny pomysł na naukę zdalną. Już dziś każdy nauczyciel może założyć swoim uczniom konta i wraz z nimi realizować kurs programowania, mając też dodatkowo możliwość monitorowania postępów podopiecznych.
Krok 2. Programuj z klasą w Scratch. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w tym artykule.
Krok 3. Zgłoś swoje wydarzenie na: codeweek.eu/add i zostań częścią codeweekowej społeczności.
Krok 4. Pobierz certyfikat. Jak tylko zgłosisz swoje wydarzenie, będziesz mógł odebrać certyfikat uczestnika! Więcej informacji o generowaniu certyfikatów CodeWeek znajdziesz w tym artykule.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami: programowanie@mc.gov.pl.
Typ wydarzenia: sesja online.
Czego potrzebujesz? Komputera i konta w Scratch. Jak założyć konto? Zajrzyj do instrukcji.
Dla ilu osób? Wszystko zależy od Twojego pomysłu. Zaproś do zabawy znajomego albo całą klasę! 😊