Wielkie Święto Programowania – rozpoczęliśmy razem CodeWeek 2023!
07.10.2023
Niezliczone atrakcje dla młodszych i starszych pasjonatów kodowania, nauka i zabawa z robotami, warsztaty, gry, inspirujące spotkania – za nami Wielkie Święto Programowania we Wrocławiu, Augustowie i Olsztynie. Tegoroczną edycję CodeWeek uważamy za otwartą!
Czekaliśmy na to cały rok! Wystartował CodeWeek 2023, czyli Europejski Tydzień Kodowania, podczas którego w całym kraju odbywają się wydarzenia związane z programowaniem. Tym razem zainaugurowaliśmy naszą akcję, niemal przecząc prawom fizyki – byliśmy z Wami jednocześnie we Wrocławiu, Augustowie i Olsztynie podczas Wielkiego Święta Programowania, zorganizowanego przez NASK, Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dziękujemy Wam za wszystkie spotkania i świetną zabawę; pamiętajcie, że to dopiero początek codeweekowych atrakcji!
Wielkie Święto Programowania – na dobry początek CodeWeek 2023
Europejski Tydzień Kodowania, czyli CodeWeek, to wspaniała okazja dla wszystkich tych, którzy interesują się kodowaniem – początkujący i zaawansowani programiści, nauczyciele, miłośnicy technologii mogą dzielić się swoją pasją, zdobywać i rozwijać swoje umiejętności. Właśnie zaczęła się 11. edycja tej akcji, obejmującej swoim zasięgiem wszystkie państwa w Europie (i nie tylko!).
Na inaugurację CodeWeek w Polsce przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego: Wielkie Święto Programowania, które odbywało się dziś (7 października) jednocześnie w trzech miastach – we Wrocławiu, w Augustowie i Olsztynie. Nie zabrakło atrakcji dla rodzin z dziećmi i innych licznie przybyłych pasjonatów kodowania – było Was prawie trzy tysiące!
We Wrocławiu zaprosiliśmy Was m.in. do zabawy z Fable – modułowym robotem, który otwiera drzwi do świata informatyki i sztucznej inteligencji – oraz z robotem VEX 123, Ozobotem, Zmysłkiem i Majką Pytajką. Mogliście poznać też podstawy druku 3D, stworzyć własnego laserowego smoka, nauczyć się podstaw kodowania ze ScottieGO!, a także odwiedzić Mobilne Laboratoria Przyszłości. Ani przez chwilę nie nudziliście się też w Augustowie – czekaliśmy tam na Was z nanorobotami i robotami sferycznymi, klockami do nauki programowania oraz Plikiem i Folderem. Nauczyliśmy Was również, jak stworzyć własny projekt statku jeziorowego, napisać kod dla robota poruszającego się po trasach ułożonych ze specjalnych puzzli i obsługiwać długopisy 3D. Z kolei w Olsztynie odkrywaliście tajniki kodowania razem z Klubem Młodego Programisty i Zosią – wyjątkowym robotem edukacyjnym, poznaliście supermoce płytki Makey Makey współpracującej z programem Scratch, bawiliście się w chowanego z robotami Dash i Dot oraz ratowaliście cyfrowe miasto przed cyberatakami z bohaterami gry edukacyjnej Firew@lly. A to tylko wybrane atrakcje – każdy znalazł coś dla siebie!
Wszystkie zabawy i warsztaty (dotyczące m.in. programowania, tworzenia gier mobilnych, dezinformacji i cyberzagrożeń) pomogli nam zorganizować partnerzy, m.in. Stowarzyszenie „Cyfrowy Dialog”, Centrum Mistrzostwa Informatycznego, VEX Robotics, Centralny Dom Technologiczny, EduSense, Klub Młodego Programisty, Giganci Programowania, CodingPowers, EDUKO, Fundacja ProFuturo, Kodowanie na Dywanie i wielu innych! Byli z nami edukatorzy, trenerzy, nauczyciele i inni miłośnicy programowania, który chętnie dzielili się swoją wiedzą.
Obecny podczas Wielkiego Święta Programowania w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński powiedział:
– Dzisiaj nie ma bardziej przyszłościowej dyscypliny niż programowanie. Najmłodsi spośród tych, którzy są tutaj z nami, dorosną w zupełnie innej rzeczywistości, niż ci, którzy już od dawna są pełnoletni. Dlatego cieszę się, że dziś w Kortosferze możemy zaproponować Wam tyle ciekawych warsztatów i innych fajnych rzeczy do zrobienia. Zachęcam Was, żebyście brali udział w zajęciach, pamiętajcie też, że Europejski Tydzień Kodowania trwa 16 dni, sprawdzajcie wydarzenia w Waszej okolicy i mam nadzieję, że będziecie z nich korzystać. CodeWeek 2023 uważam oficjalnie za otwarty!
Cieszymy się, że tak wielu z Was postanowiło spędzić z nami tę sobotę. Dziękujemy i mamy nadzieję, że nadal będziecie rozwijać swoje programistyczne pasje!
Zobaczcie koniecznie fotorelację z naszych wydarzeń – zajrzyjcie na strony OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna i CodeWeek PL na Facebooku.
CodeWeek, czyli przyjacielski wyścig europejskich państw
Na Wielkim Świecie Programowania CodeWeek się nie kończy – wręcz przeciwnie! Przed nami 16 dni wypełnionych po brzegi przeróżnymi akcjami i aktywnościami. Europejski Tydzień Kodowania (trwający w tym roku od 7 do 22 października) to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
Wy także możecie dołączyć do codeweekowej społeczności. Wystarczy, że zaplanujecie i zorganizujecie swoją inicjatywę dotyczącą kodowania. Lekcja informatyki, nauka programowania offline, spotkanie koła zainteresowań, sąsiedzki turniej łamigłówek logicznych, lokalne konkursy – każdy pomysł jest dobry, ogranicza Was tylko wyobraźnia! Wydarzenia zgłaszajcie na mapę CodeWeek. Aby to zrobić, należy wejść na codeweek.eu i w górnym menu wybrać „Zajęcia”, a następnie „Dodaj wydarzenie”. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego inicjatywa pojawi się na mapie. Pamiętajcie: tylko zarejestrowane inicjatywy biorą udział w europejskim wyścigu o zwycięstwo!
– Polska co roku rywalizuje w europejskim wyścigu, co roku jest jednym z trzech pierwszych krajów, gdzie organizowanych jest najwięcej wydarzeń związanych z programowaniem. W zeszłym roku zajęliśmy trzecie miejsce – przypomniał podczas Wielkiego Święta Programowania w Augustowie Robert Król, zastępca dyrektora NASK ds. nowych technologii dla polityk publicznych. Jak będzie tym razem? Czy znów staniemy na podium? Wszystko zależy od Was! Naszą pozycję w rankingu możecie śledzić na bieżąco na stronie codeweek.edu w zakładce Tablica wyników.
Jeśli szukacie pomysłu na swoją codeweekową inicjatywę, zajrzyjcie do archiwum poprzednich edycji – znajdziecie tam opisy zorganizowanych wcześniej wydarzeń. Pamiętajcie też, że z wielu pomocnych materiałów możecie skorzystać na bezpłatnej platformie e-learningowej OSE IT Szkoła (to m.in. kursy programowania, które opracowaliśmy wspólnie z Klubem Młodego Programisty).
Dołączajcie do wydarzeń w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania – udowadniajcie, że programowanie jest dla każdego! Więcej informacji znajdziecie na naszych profilach w mediach społecznościowych: CodeWeek PL na Facebooku oraz codeweekpl na Instagramie, a także stronie koduj.gov.pl.