W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śląsk zaprogramowany

26.03.2019

Na zdjęciu widać trzech chłopców przy szkolnej ławce. Na ławce rozłożone są kartki i flamastry. Na dole zdjęcia umieszczone są logotypy: Fundusze Europejskie. Polska Cyfrowa, Ministerstwo Cyfryzacji, NASK oraz Unia Europejska. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

W Zawierciu dziś zawrzało, ale bardzo pozytywnie. Czwartoklasiści z tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki utwierdzili nas w przekonaniu, że słusznie zostali zwycięzcami naszego konkursu „Nowy rok z programowaniem”.

Po pierwsze – okazało się, że to fantastyczna grupa, świetnie ze sobą współpracująca. Po drugie – że wbrew temu, co do tej pory myśleli jej nauczyciele – ci uczniowie wcale nie lubią przerw między lekcjami. A przynajmniej w ogóle ich nie potrzebowali w trakcie wtorkowych warsztatów programowania, które były nagrodą w naszym konkursie…

W poszukiwaniu Amonita

„Czy da się odtworzyć wzór sprzed milionów lat zamknięty w skostniałym stelażu z użyciem robota naszej konstrukcji? Musimy to zbadać, sprawdzić” – napisali do nas młodzi mieszkańcy Zawiercia przekonując, że to właśnie oni powinni zdobyć nagrodę w naszym konkursie – profesjonalne, czterogodzinne warsztaty programowania. Nie mogliśmy odmówić. We wtorek zjawiliśmy się w ich szkole. Przez cztery godziny pracowaliśmy na matach edukacyjnych, rozwiązywaliśmy łamigłówki, programowaliśmy roboty i poszukiwaliśmy… Amonita. To wymyślony przez uczniów robot. Zajęcia – na szczęście – zakończyły się sukcesem. Znaleźliśmy Amonita. Jak? To wiedza tylko dla wtajemniczonych…

Z programowaniem po Polsce

Czwartoklasiści z Zawiercia to jedyna grupa ze Śląska, której udało się zdobyć nagrodę w naszym konkursie. Konkurencja była spora – otrzymaliśmy niemal 200 zgłoszeń z całej Polski. Zadaniem konkursowym było przekonać nas (w 1800 znakach), że to właśnie do tej grupy powinniśmy przyjechać i zorganizować warsztaty. Ocenialiśmy pomysł, kreatywność i siłę przekonywania. Bezkonkurencyjni okazali się:

  • czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu (woj. śląskie),
  • trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 86 w Warszawie (woj. mazowieckie),
  • czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. por. Jana Penconka w Gowinie (woj. pomorskie),
  • trzecioklasiści z Nielepic i Brzoskwini (Fundacja SUSEIA, woj. małopolskie),
  • pierwszaki z Zespołu Szkół w Niechlowie (woj. dolnośląskie).

Pierwsze trzy grupy zwycięzców odebrały już nagrodę. Gowino, Niechlów – do zobaczenia wkrótce!

Konkurs „Nowy rok z programowaniem” został zrealizowany w ramach realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”.

W ramach projektu m.in. w 16 miastach średniej wielkości otworzyliśmy Kluby Młodego Programisty, w których organizujemy bezpłatne warsztaty programowanie. Kluby działają w Nysie, Siedlcach, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Żorach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Ełku, Gnieźnie i Stargardzie.

Więcej informacji na www.klubmlodegoprogramisty.pl

{"register":{"columns":[]}}