Szachy polecają się na … święta!
22.12.2023
Szachy to gra dla każdego i na każdą okazję. Gra w szachy ma wiele wspólnego z programowaniem – m.in. uczą logicznego myślenia i strategii. Dobrą okazją do rozpoczęcia przygody z szachami oraz programistycznymi łamigłówkami są nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Sprawdźcie nasze propozycje!
Być może w tym roku ktoś z Was znajdzie pod choinką swoje pierwsze szachy… Nawet jeśli traficie na inny prezent, warto zacząć szachową przygodę. Z okazji nadchodzącej przerwy świątecznej – wraz z portalem OSE IT Szkoła, na którym znajdziecie bezpłatne kursy nauki gry w szachy – przygotowaliśmy dla Was ciekawe łamigłówki.
Niełatwe zadanie
Pierwsza z nich to kompozycja szachowa (sprawne oko na pewno zauważy, że ma kształt choinki 😉) autorstwa arcymistrza Pala Benko:
Zadanie polega na tym, aby zamatować czarnego króla w dwóch posunięciach. Nie ma co ukrywać: to bardzo trudna pozycja. Dlatego dajcie sobie czas, przemyślcie ruchy, a jeśli zabraknie Wam pomysłów sprawdźcie rozwiązanie, które znajdziecie na końcu tego tekstu.
W jednym ruchu
Druga pozycja, również prezentująca choinkę, jest znacznie łatwiejsza:
Zadanie polega na tym, aby dać szacha mata w jednym ruchu. Można to zrobić zarówno białymi jak i czarnymi. Macie już jakieś pomysły na jej rozwiązanie? Powodzenia!
Szachy na OSE It Szkole
Jeśli znajdziecie ochotę i czas na rozwinięcie swoich szachowych umiejętności - zachęcamy do korzystania z bezpłatnych kursów szachowych na portalu OSE IT Szkoła. Przygotowali je polscy szachowi arcymistrzowie. Kursy to świetny pomysł na rozpoczęcie swojej szachowej przygody, ale i na podszkalanie zdobytych dotychczas umiejętności.
Kurs jest podzielony na trzy części - od podstawowych po bardziej zaawansowane zasady:
- „Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 1” – zaznajomicie się tutaj z genezą królewskiej gry oraz jej najważniejszymi zasadami, a także definicjami podstawowych pojęć. Jeśli nie graliście wcześniej w szachy, ten kurs jest właśnie dla Was!
- „Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 2” – w tej części poznacie bardziej zaawansowane zasady: nauczycie się bicia, matowania, obrony przed szachem i wykonywania roszady. Dowiecie się też, czym jest pat i debiut szachowy oraz do czego służy zegar.
- „Kurs podstawowy nauki gry w szachy – część 3” – ostatnia odsłona kursu zapozna Was z metodami obrony przed atakiem przeciwnika i nauczy, jak skutecznie odpierać jego groźby, niejednokrotnie przechodząc do kontrataku. Nie zabraknie też omówienia kolejnych etapów gry szachowej (debiut, gra środkowa, końcówka) oraz motywów taktycznych przydatnych do późniejszych, samodzielnych rozgrywek.
Dostępny na OSE IT Szkole kursy szachowe powstały w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna.
A na koniec obiecane rozwiązanie pierwszej łamigłówki: ruch, który najszybszą drogą prowadzi do mata to Hc5! (biały hetman na pole c5). Przy okazji - zachęcamy do samodzielnych przemyśleń, jak będzie wyglądał szach mat po poszczególnych odpowiedziach czarnych. Myślcie!