W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tysiąc i… 3 sposoby na #CodeWeek2019!

10.09.2019

Największe europejskie święto programowania zbliża się wielkimi krokami! Zostało coraz mniej czasu, a Ty wciąż nie masz pomysłu na swoje wydarzenie? Bez obaw! Oto kilka inspiracji, które pomogą rozkręcić twoją wyobraźnię.

Zdjęcie przedstawia dłoń kobiecą na klawiaturze laptopa a także smartfon, notatniki papierowe i długopis. Na pierwszym planie znajduje się napis: PROSTE SPOSOBY NA... CODEWEEK 2019! i wskazujący na niego kursor w postaci "łapki". U dołu znajduje się pasek logotypów: Europejskie Fundusze Polska Cyfrowa, Ministerstwo Cyfryzacji, NASK i Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

W Europejskim Tygodniu Kodowania #CodeWeek2019 może wziąć udział każdy. I każdego zachęcamy, aby świętował razem z nami. Jak to zrobić? Zorganizować inicjatywę i zgłosić ją na stronie www.codeweek.eu

Jaką inicjatywę? Przeczytajcie ten tekst do końca, a znajdziecie kilka inspiracji. To tylko pomysły. Możecie, ale nie musicie się do nich dostosować. Liczymy na Waszą kreatywność. Jeszcze nigdy się na niej nie zawiedliśmy 🙂

Zakodowana gra terenowa

Programowanie można ćwiczyć również na świeżym powietrzu! Jeśli jesteś lokalnym aktywistą, a może po prostu chcesz zaktywizować sąsiadów, zaprojektuj prostą grę miejską lub wiejską. To ciekawy pomysł do zrealizowania niezależnie od tego gdzie mieszkasz. Sam wyznaczasz jej granice. Zadania na kolejnych etapach gry mogą mieć formę łamigłówek logicznych lub wyzwań mających na celu doskonalenie projektowania prostych komend. Nie potrzeba do tego elektroniki. Zapewniamy, wszyscy będą świetnie się bawić, a przy okazji poznają miejscowe zakamarki i poćwiczą pracę w zespole.

Jak zaprojektować grę terenową?

  1. Wymyśl fabułę – ustal czego będą szukać uczestnicy Twojej gry? Czy będą próbowali złamać hasło do tajemniczej maszyny kodującej, a może dasz im za zadanie odnalezienie ukrytego przed wiekami skarbu? Puść wodzę fantazji!
  2. Zaprojektuj zadania – chodzi o to, by na kolejnych etapach gry jej uczestnicy mieli do zrealizowania jakieś zadanie (mogą też rozwiązywać np. logiczną zagadkę). Nie zapomnij umieścić informacji o tych wyzwaniach w odpowiednich miejscach.
  3. Ustal zasady – ilu uczestników może wziąć udział w Twojej grze? Ile punktów będzie na Twojej mapie?
  4. Graj!
     

Kreatywna lekcja o kodowaniu

Programowanie to świetny temat… lekcji. Co powiecie na zajęcia, w których uczestnicy będą mogli poznać różne formy kodowania informacji.

Wcale nie potrzebujesz do tego elektroniki. Zamiast tego użyj np. materiałów plastycznych. Jeśli masz odpowiedni sprzęt i chcesz go użyć, wejdź na https://koduj.gov.pl/scenariusze-zajec/.  To kopalnia praktycznych pomysłów i scenariuszy lekcji programowania. Znajdziesz tam pomysły na gry i zabawy dopasowane do wieku i możliwości uczestników Twojego wydarzenia. Działaj!

Mini – hackathon

Hackathon to forma rywalizacji dobrze znana profesjonalnym programistom. Uczestnicy w wyznaczonym czasie zmagają się z zaproponowanym zadaniem konkursowym poszukując najlepszego rozwiązania problemu. Nie jest to jednak aktywność zarezerwowana wyłącznie dla specjalistów! Skrzyknij okoliczne dzieciaki lub najmłodszych członków rodziny (i rodziców). Stwórz przystępną łamigłówkę i zachęć ich, by spróbowali swoich sił w jej rozwiązaniu.

Mini – hackathon to świetne wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą się podzielić wiedzą i sprawdzić się w roli mentorów. Dlatego jeśli np. pracujesz w branży IT (lub każdej innej branży) – zorganizuj taką zabawę w siedzibie swojej firmy. Połącz siły z najmłodszymi (dziećmi pracowników), aby pokazać im, że programowanie to świetna zabawa!

#CodeWeek2019 w pigułce!

To tylko kilka pomysłów od nas. A tu chodzi przede wszystkim o Waszą kreatywność. Przypominamy więc jeszcze raz kilka podstawowych zasad gry. Pamiętajcie – pomysł i zgłoszenie przez stronę codeweek.eu/events to podstawa!

  • Po pierwsze pomysł – jak chcesz, aby wyglądało Twoje wydarzenie w ramach CodeWeek? Co zrobisz, by pokazać, że programowanie to frajda? Warsztaty, konkurs, hackathon… Zaskocz nas!
  • Po drugie ludzie – chcemy, by było nas jak najwięcej! Zaproś znajomych, seniorów czy dzieci z lokalnej świetlicy. Programujmy razem!
  • Po trzecie miejsce – znajdź przyjazną przestrzeń, gdzie będzie mogło się odbyć Twoje wydarzenie. Dom, szkoła czy park – to tylko kilka propozycji.
  • Po czwarte, i bardzo ważne, zgłoszenie – zarejestruj swoją inicjatywę na stronie codeweek.eu/events! Po weryfikacji przez ambasadora CodeWeek, Twoja inicjatywa znajdzie się na europejskiej mapie wydarzeń.

To wszystko? Tak! Możesz być z siebie dumny! Właśnie zorganizowałeś wydarzenie w ramach CodeWeek!

Teraz zostaje już tylko ostatni, najfajniejszy krok – pochwal się! Pokaż, co robisz używając np. mediów społecznościowych. Publikując tam informacje pamiętaj, aby użyć oznaczenia #CodeWeek2019. Chcemy zobaczyć Cię w akcji!

***

Biuro CodeWeek 2019 działa w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

{"register":{"columns":[]}}