W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tysiące w miesiące

21.05.2020

Ponad 20 tysięcy dzieciaków wzięło udział w zajęciach programowania w naszych Klubach Młodych Programistów. A to początek, bo dopiero się rozpędzamy. Kluby Młodego Programisty (KMP), czyli punkty warsztatowe z bezpłatną nauką programowania, działają od jesieni ubiegłego roku. Otworzyliśmy je w 16 miastach średniej wielkości – po jednym w każdym województwie.

Na zdjęciu widać grupę dzieci w wieku wczesnoszkolnym siedzących wraz z opiekunką na podłodze, wokół dużej planszy. W tle widać baner "Klub Młodego Programisty". U dołu zdjęcia znajduje się pasek logotypów: Europejskie Fundusze Polska Cyfrowa, Ministerstwo Cyfryzacji, NASK i Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Obalamy mity

– Nasze zajęcia to nie tylko nauka połączona ze świetną zabawą. To przede wszystkim dowód na to, że aby zacząć przygodę z programowaniem nie musimy inwestować w drogi sprzęt komputerowy, czy informatyczne kursy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Pokazujemy dzieciakom i ich rodzicom, bo w naszych zajęciach mogą brać udział także i oni, że warto zacząć tę przygodę. Jej efektem może być zdobycie jednej z kluczowych kompetencji przyszłości – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Co tydzień, o tej samej godzinie, pod okiem profesjonalnych trenerów dzieci – wraz z rodzicami – poznają korzyści płynące z nauki programowania. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a każdy cykl to 10 godzinnych spotkań, prowadzonych na czterech poziomach trudności. Zajęcia dopasowane są do wieku uczestników. Mamy dwie grupy wiekowe: dzieci z klas 1-3 i z klas 4-6.

Scenariusze zajęć zostały przygotowane tak, aby poza wstępem do kodowania, dzieciaki uczyły się współpracy i rozwijania innych kompetencji miękkich. Uczniowie pracują z robotami edukacyjnymi, tabletami oraz matami edukacyjnymi.

Kluby Młodego Programisty działają w Nysie, Siedlcach, Lubinie, Inowrocławiu, Zamościu, Żarach, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu, Suwałkach, Kwidzynie, Jaworznie (do kwietnia 2019 r. Żorach), Ostrowcu Świętokrzyskim, Ełku, Gnieźnie i Stargardzie. Nie przez przypadek wybraliśmy te miejsca.

Nie ustajemy – programujemy

– Zależało nam, aby z zajęciami programowania dotrzeć do miejsc, w których ich oferta jest uboższa – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Chcemy wyrównywać szanse edukacyjne uczniów z mniejszych miast – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Efekt? Kilka miesięcy działania i wszystko stało się jasne. Takich warsztatów z nauką programowania po prostu brakowało. Zajęcia cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem, miejsca na warsztaty znikają najczęściej w ciągu kilku dni od otwarcia rejestracji. Po ukończonym jednym cyklu zajęć rodzice często pytają o możliwość kontynuacji warsztatów (taką chęć deklaruje 90% rodziców dzieci, którzy wypełnili ankietę ewaluacyjną). Niektóre dzieci dojeżdżają na zajęcia z mniejszych miejscowości, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od Klubu.

Tylko przez pierwsze siedem miesięcy działania Klubów z bezpłatnych zajęć skorzystało ponad 20 tysięcy dzieci. Do października 2020 r. ta liczba się podwoi. W sumie, do tego czasu zorganizujemy warsztaty dla ponad 40 tysięcy osób.

Rekordzistą jest Klub Młodego Programisty z Zamościa. To tam, w blisko 80 warsztatach wzięło udział ponad 1000 osób! Brawo Wy!

Nie ma, że wolne 

W wakacje nasi uczniowie odpoczywają. Ostatnia przed wakacjami tura zajęć kończy się 18 czerwca. Nie oznacza to jednak, że w wakacje nic nie będzie się działo!

Jeszcze przed wakacjami – zapraszamy na organizowane przez wybrane Kluby wydarzenia specjalne z okazji Dnia Dziecka. O szczegółach będziemy informować J  Śledźcie także nasze inne aktywności:

  1. WARSZTATY W SIEDZIBIE MINISTERSTWA CYFRYZACJI: Na lato przygotowujemy warsztaty w naszej siedzibie. Szczegóły dotyczące warsztatów, w tym sposobie rejestracji, do końca czerwca pojawią się na stronie koduj.gov.pl
  2. DNI OTWARTE: We wrześniu planujemy dni otwarte w Klubach Młodego Programisty. Chcesz zobaczyć jak wyglądają nasze zajęcia, poznać naszych trenerów? Śledź nasza stronę i profil na Facebooku. To tam będziemy informować o terminach kolejnych zajęć i rekrutacji. Bądź czujny, miejsca na warsztaty szybko znikają.
  3. CODEWEEK 2019: Powoli zaczynamy też przygotowania do tegorocznej, siódmej już, edycji CodeWeek – Europejskiego Tygodnia Kodowania. Możecie już myśleć nad inicjatywami, a inspiracji szukajcie tu >czym-jest-code-week<.
  4. STRONA KODUJ.GOV.PL: Koniecznie zajrzyj! Znajdziesz tam gotowe scenariusze zajęć programowania, linki do bezpłatnych aplikacji i wiele innych pomysłów na spędzenie czasu w weekendy i wakacje.


***

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}