W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wszyscy gotowi? Można zaczynać! Znamy datę #CodeWeek2019.

14.03.2019

5-20 października – warto zapamiętać tę datę. To wtedy odbędzie się Europejski Tydzień Kodowania, który jak zwykle potrwa… dwa tygodnie.

Ilustracja zawiera napis: CodeWeek. Europejski Tydzień Kodowania 5-20 października 2019 r. Wszyscy gotowi? Można zaczynać! Znamy datę #CodeWeek2019.

Wydawałoby się, że 205 dni – bo dokładnie tyle zostało do #CodeWeek2019 – to mnóstwo czasu. Minie szybciej, niż byśmy się spodziewali. Dlatego zachęcamy: zaczynajcie przygotowania. Już dziś możecie zacząć planować co fajnego zrobicie w październiku! Zaprogramujcie to sobie, a potem – do dzieła!

Wyścig fair play

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Wydarzenia mogą zorganizować wszyscy zainteresowani: Ty, Twoi znajomi, przedstawiciele branży IT, biblioteki miejskie, nauczyciele. Jako wydarzenie można zgłosić warsztaty i spotkania, szkolenia, debaty, lekcje informatyki, a nawet spotkanie ze znajomymi!

By wziąć udział trzeba zarejestrować swój pomysł na stronie www.codeweek.eu. Kilka prostych kroków i Twoje wydarzenie znajdzie się na mapie, czyli zostanie wliczone do europejskiego rankingu.

Idziemy na rekord?

– Każdy może się zaangażować w wydarzenia organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia – niezależnie od wieku i tego, czym zajmuje się na co dzień. Już teraz zachęcamy do planowania inicjatyw – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ubiegłoroczny CodeWeek okazał się rekordową edycją w Polsce. Zarejestrowaliśmy 5284 wydarzenia, a o to oznacza, że zaczynały się średnio co cztery minuty. W tym roku nie możemy być gorsi. Kto wie, może uda nam się zająć wreszcie pierwsze miejsce wśród krajów UE? – dodaje szef MC.

Zainspiruj się

Gdzie szukać inspiracji do zorganizowania wydarzenia? Na stronie www.koduj.gov.pl czekają na Was gotowe scenariusze zajęć, z których możecie skorzystać.

Europejski Tydzień Kodowania to niejedyna inicjatywa promująca programowanie, którą wspierają Ministerstwo Cyfryzacji i NASK. – Promocja kompetencji przyszłości jaką jest programowanie, to jedno z zadań, jakie sobie postawiliśmy. Zapraszamy do Klubów Młodego Programisty, które działają w 16 miastach na terenie całego kraju – mówi minister Marek Zagórski. – Zachęcam również do zaglądania na stronę www.koduj.gov.pl, gdzie znajdują się informacje o planowanych konkursach, scenariusze lekcji, a także propozycje aktywności programistycznych – materiały dedykowane rodzicom, nauczycielom i dzieciom w różnym wieku – dodaje.

***

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

{"register":{"columns":[]}}