Zakodowana gra terenowa czyli aktywności bez prądu
Jeśli uważacie, że koniec wakacji to nie czas na siedzenie przed komputerem… pewnie macie rację. Dlatego w tym tygodniu zaproponujemy Wam aktywność bez prądu – zakodowaną grę terenową.
Wydarzenie w ramach #CodeWeek2021 może posłużyć nie tylko nauce programowania, ale także lepszemu poznaniu swojej nowej szkoły podstawowej, liceum czy uczelni! Rozwiązywanie zagadek i łamigłówek logicznych można wykorzystać jako kolejny etap odkrywania mapy i historii szkoły. Ponadto nowi uczniowie będą pracować w grupach nad kolejnymi wyzwaniami. Rozwiną przy tym umiejętność logicznego myślenia i zintegrują się podczas wspólnych zadań.
Programowanie da się ćwiczyć również na świeżym powietrzu! Jeśli jesteś lokalnym aktywistą albo po prostu chcesz zachęcić sąsiadów do zabawy, zaprojektuj prostą grę miejską lub wiejską. Ten ciekawy pomysł zrealizujesz niezależnie od tego, gdzie mieszkasz – sam wyznaczasz granice rozgrywki. Zadania na jej kolejnych etapach mogą mieć formę łamigłówek logicznych lub wyzwań, których celem będzie doskonalenie projektowania prostych komend. Nie potrzeba do tego elektroniki. Zapewniamy: wszyscy będą świetnie się bawić, a przy okazji poznają nieodkryte zakątki Waszej miejscowości oraz przećwiczą umiejętności pracy w zespole.
Jeśli chcesz, przygotuj wszystko bez korzystania z komputera. Pamiętaj jednak, że w sieci znajdziesz całą masę pomocy pozwalających na uatrakcyjnienie Twoich zadań – np. bezpłatne generatory kodów QR, dzięki którym wygenerujesz kod podobny do tego znajdującego się na naszej grafice z pomysłem.
Jak zaprojektować grę terenową?
- Wymyśl fabułę – ustal, czego będą szukać uczestnicy Twojej gry. Czy będą próbowali złamać hasło do tajemniczej maszyny kodującej, a może postarają się znaleźć ukryty przed wiekami skarb? Puść wodzę fantazji!
- Zaprojektuj zadania – chodzi o to, by na kolejnych etapach gry jej uczestnicy mieli do zrealizowania jakieś zadanie (mogą też rozwiązywać np. logiczną zagadkę). Nie zapomnij umieścić informacji o tych wyzwaniach w odpowiednich miejscach na mapie.
- Ustal zasady – ilu uczestników może wziąć udział w grze? Ile punktów będzie na Twojej mapie?
- Graj!
Nigdy nie organizowałeś gry terenowej? Nic nie szkodzi. Świetną instrukcję przygotowało Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę: „Gra terenowa – czyli jak z przestrzeni naszej okolicy stworzyć planszę do gry i lepiej poznać miejscowość” w publikacji „Pomysły do zrobienia”.
Zainspiruj się – przykłady realizacji #CodeWeek2020
- „Zakodowana gra terenowa” w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Chełmcach:
Link do zgłoszonej inicjatywy. - „Literacki Radom. Gra terenowa” w Bibliotece X LO z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Konarskiego w Radomiu:
Link do zgłoszonej inicjatywy. - „Gra terenowa Kolorowa jesień zabawy z elementami kodowania” w Przedszkolu STEP w Bydgoszczy:
Link do zgłoszonej inicjatywy.
Więcej inspiracji: wejdź na mapę CodeWeek, w wyszukiwarce wybierz kolejno: rok (np. 2020), kraj – Polska i wpisz hasło „gra terenowa”. Uwaga! W ten sposób możesz wyszukiwać też inne wydarzenia i zainspirować się do przygotowania własnej inicjatywy 😊.
Masz już pomysł? Działaj!
Krok 1. Zbierz grupę znajomych, współpracowników lub członków rodziny. Do przygotowania wydarzenia warto zaangażować kilka osób – im więcej uczestników, tym więcej kreatywnych pomysłów się pojawi!
Krok 2. Wymyślcie fabułę, zaprojektujcie zadania, ustalcie zasady i... grajcie! Opracujcie zasady gry i fabułę. Zaproście do zabawy więcej osób – może przygotujecie grę terenową dla dzieci z Waszej szkoły?
Krok 3. Zgłoś swoje wydarzenie na: codeweek.eu/add i zostań częścią codeweekowej społeczności.
Krok 4. Pobierz certyfikat. Jak tylko zgłosisz swoje wydarzenie, będziesz mógł odebrać certyfikat uczestnika! Więcej informacji o generowaniu certyfikatów CodeWeek znajdziesz w tym artykule.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami: programowanie@mc.gov.pl.
Typ wydarzenia: sesja offline.
Czego potrzebujesz? Miejsca: podwórka, szkoły, parku czy innego terenu, gdzie rozegrasz grę, i grupy osób, z którymi zorganizujesz wydarzenie. W grupie siła!
Dla ilu osób? Wszystko zależy od Twojego pomysłu 😊. Pamiętaj, żeby przygotować jakieś nagrody dla zwycięzców!