Odpowiedzi na pytania z czatu sesji tematycznych
26.04.2021
Sesja: Europejska Rada ds. Innowacji/Europejskie Ekosystemy Innowacji
MŚP – gdzie znaleźć praktyczne wskazówki dla MŚP
Poniżej zamieszczamy kompendium odnośników do informacji związanych z Europejską Radą ds. Innowacji i możliwościami, jakie się z tym wiążą z punktu widzenia wnioskodawców. Znaleźć tu można w szczególności niemal wszystko, co dotyczy programu Accelerator. Zachęcamy do śledzenia www.kpk.gov.pl, ponieważ organizujemy serię webinariów poświęconych temu instrumentowi. Dwa z nich odbędą się jeszcze w kwietniu, rejestracja pod linkami:
- EIC Accelerator | Jak skutecznie przygotować aplikację? Part 1/4
- EIC Accelerator | Jak skutecznie przygotować aplikację? Part 2/4
Launch of the EIC – 18 March 2021
EIC applicants day 19 March 2021
Hop-on – czy można dołączyć tylko do projektów wskazanych przez KE?
Instrument Hop On zostanie udostępniony w początkach 2022 r. dla wszystkich tematów II filara HE (w wybranych konkursach). Jednak nowi partnerzy będą mogli dołączyć tylko do tych projektów, w których nie ma jeszcze partnerów z tzw. krajów wideningowych. Wnioski będą musiały być złożone przez koordynatora danego projektu. Wszyscy partnerzy z konsorcjum będą musieli wyrazić zgodę na takie poszerzenie grona realizatorów projektu.
Sesja: Klastry i misje
Misje w Horyzoncie Europa – co to właściwie znaczy?
Pięć Misji UE stanowi zobowiązanie do zmierzenia się z kluczowymi wyzwaniami współczesności, takimi jak walka z rakiem, przystosowanie do zmian klimatu, ochrona oceanów, stworzenie bardziej ekologicznych miast czy zdrowa gleba.
Każda misja będzie polegać na zestawie działań, takich jak projekty badawcze, decyzje o wymiarze politycznym czy zmiany prawne, które zostaną podjęte w celu osiągnięcia wymiernych celów, nieosiągalnych poprzez indywidualne przedsięwzięcia. Działania te będą miały charakter interdyscyplinarny, a cele będą określane ambitnie i inspirująco, a jednocześnie realizowane według jasnego harmonogramu. Ważnym elementem tych zamierzeń jest osadzenie ich w rzeczywistości społecznej i politycznej, a także realny pozytywny wpływ na jakość życia znacznej części populacji UE.
Misje są integralną częścią programu Horyzont Europa. Konkretne konkursy będą programowane w ramach II filaru tego programu, tj. Wyzwania Globalne i Europejska Konkurencyjność Przemysłowa (z uwzględnieniem interakcji z innymi filarami HE). Szczegółowa struktura i portfolio działań w ramach Misji są aktualnie wypracowywane w Komisji Europejskiej i w ramach tzw. komitetów programowych HE. Zachęcamy do śledzenia naszego portalu kpk.gov.pl i mediów społecznościowych, gdzie będziemy informować, gdy tylko pojawią się możliwości udziału w konkursach dotyczących Misji.
Sesja: Partnerstwa europejskie
Partnerstwa europejskie łączą Komisję Europejską oraz prywatnych i/lub publicznych partnerów, w celu wspólnego zmierzenia się z globalnymi wyzwaniami i postępem przemysłowym poprzez zharmonizowane działania w dziedzinie B+I z krajami członkowskimi, sektorem prywatnym, fundacjami i in. interesariuszami. Są kluczowym narzędziem wdrożeniowym w Horyzoncie Europa – mają ogromne znaczenie w procesie realizowania priorytetów UE. Są pomyślane tak, aby pomagały uniknąć zbędnego powielania inwestycji i rozdrobnienia inicjatyw B+I w UE.
W zależności od rodzaju partnerstwa, partnerstwa będą wdrażać swoje Strategiczne Agendy B+I (SRIA) jako część konkursów w danym klastrze tematycznym (filar II HE) lub w postaci osobnych Programów Pracy.
W oparciu o art. 2 dokumentu ustanawiającego HE, do partnerstw mogą włączać się jednostki przemysłowe, uczelnie, jednostki badawcze, jednostki publiczne na poziomie lokalnym, regionalnym, państwowym lub międzynarodowym oraz instytucje pozarządowe (NGOs). Każda organizacja negocjuje swoje przystąpienie z organizacją wiodącą w danym partnerstwie. Kontakt do jednostek wiodących, które przygotowują partnerstwa, oraz szczegółowy opis partnerów pożądanych w świetle strategii danego partnerstwa, jest dostępny tutaj.
Oficjalny harmonogram i wszelkie szczegóły dotyczące konkursów są publikowane na naszej stronie oraz na stronie Komisji Europejskiej.
Zwracamy uwagę, że większość konkursów zostanie opublikowana na początku maja, po oficjalnym przyjęciu programu Horyzont Europa. Obecnie dostępne są wyłącznie informacje dot. ERC, EIC oraz konkursów na temat wariantów COVID-19.