W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kiedy przysługuje Ci zasiłek za opiekę nad dzieckiem? Dowiedz się więcej!

27.10.2021

Choroba, kwarantanna lub izolacja dziecka to trudności, z którymi często zmagamy się w skutek pandemii. Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym mogą skorzystać z zasiłku w razie konieczności opieki nad chorym dzieckiem. Co ważne, prawo to przysługuje także, gdy dziecko zostało poddane izolacji lub kwarantannie. Zasiłek otrzymamy również w przypadku konieczności opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat, w razie niespodziewanego zamknięcia placówki, do której dziecko uczęszcza.

Dzieci

Zasady otrzymania zasiłku opiekuńczego zależą od sytuacji, w której znalazł się opiekun. Aby otrzymać zasiłek z powodu choroby dziecka konieczne jest zaświadczenie lekarskie. W zależności od wieku i ewentualnego stopnia niepełnosprawności dziecka, zasiłek opiekuńczy w tym przypadku można otrzymać maksymalnie przez:

  • 60 dni w roku kalendarzowym – jeśli opieki wymaga chore dziecko (także z niepełnosprawnością) w wieku do 14 lat,
  • 14 dni w roku kalendarzowym – jeśli opieki wymaga chore dziecko w wieku powyżej 14 lat,
  • 30 dni w roku kalendarzowym – jeśli opieki wymaga chore dziecko z niepełnosprawnością w wieku 14-18 lat.

Opieka w razie kwarantanny lub izolacji dziecka

Jeśli twoje dziecko zostało skierowane na kwarantannę lub izolacje domową możesz ubiegać się o zasiłek. Okoliczności te traktuje się jak chorobę dziecka. Wysokość zasiłku zależeć będzie jedynie od wieku i niepełnosprawności dziecka.

Opieka nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat

Pandemia COVID-19 może ograniczyć dostęp do placówek zapewniających opiekę nad dziećmi. Dlatego zasiłek opiekuńczy otrzymasz również w razie konieczności opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat m.in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, jeśli dowiedziałeś się o nim w terminie krótszym niż 7 dni.

Jakie są warunki wypłaty zasiłku?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w określonych sytuacjach. Jednym z warunków jest brak możliwości zapewnienia opieki dziecku przez inne osoby we wspólnym gospodarstwie domowym. Zasada ta nie obejmuje jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat – w tym przypadku zasiłek przysługuje niezależnie od możliwości zapewnienia dziecku opieki przez pozostałych członków rodziny.

Ważne! Za członka rodziny, który jest we wspólnym gospodarstwie domowym i może zapewnić opiekę dziecku nie uważa się:

  • osoby całkowicie niezdolnej do pracy;
  • osoby chorej;
  • osoby, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie;
  • osoby, która prowadzi gospodarstwo rolne;
  • pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie;
  • osoby, która prowadzi działalność pozarolniczą;
  • osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmawia tej opieki.

Limit dni zasiłkowych w roku

Niezależnie od przyczyny opieki nad dzieckiem lub innymi członkami rodziny całkowity okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60. dni w roku kalendarzowym.

Dodatkowo łączny okres wypłaty zasiłku wyniesie maksymalnie 30 dni, jeżeli opieka dotyczy:

  • wyłącznie dzieci z niepełnosprawnością (w wieku od 8 do 18 lat, a gdy są chore - od 14 do 18 lat) oraz
  • innych chorych członków rodziny (w wieku od 14 lat).

Wymienione limity dni nie zależą od liczby dzieci i członków rodziny, którzy wymagają opieki oraz liczby osób uprawnionych do tego zasiłku.

{"register":{"columns":[]}}