W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Osoby szczególnie narażone na cięższy przebieg choroby

Osoby starsze oraz obciążone chorobami współistniejącymi są szczególnie narażone na cięższy przebieg zakażenia koranowirusem. Z tego powodu szczególnie ważne jest aby ograniczyły kontakt fizyczny z innymi osobami, przebywanie w miejscach publicznych i poprosiły bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.


Jak mogą dbać o siebie osoby szczególnie narażone na cięższy przebieg choroby?

1. Przygotuj listę leków, które zażywasz.

Napisz ich nazwę, dawkę i porę dnia, w której je zażywasz. Sprawdź, kiedy będziesz potrzebował nowe recepty. Jeżeli potrzebujesz przedłużenia recepty na przyjmowane leki, możesz skorzystać z teleporady oraz recepty elektronicznej. Zadzwoń do swojej poradni i dowiedz się w jaki sposób możesz telefonicznie porozumieć się z lekarzem.

2. Zapytaj lekarza jakie aktywności możesz podejmować.

Jeżeli nie jesteś pewny, jakie aktywności możesz podejmować w tym okresie, porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym. Skorzystaj z teleporady u lekarza w przychodni POZ lub w przychodni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

3. Zaplanuj swój dzień.

Dobrym sposobem na zmniejszenie niepokoju jest ułożenie planu aktywności w ciągu dnia i przestrzeganie go. Wystarczy wpisać w ten plan proste codzienne czynności jak przygotowanie posiłku, ćwiczenia fizyczne, czy rozmowa ze znajomym lub rodziną. Postaraj się koncentrować na działaniach, które możesz podjąć i kontrolować (dbałość o higienę, prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna dostosowana do Twojego stanu zdrowia, ograniczenie bezpośrednich kontaktów towarzyskich) oraz czynnościach, które poprawiają Twój nastrój i Cię zrelaksują.

4. Nie wstydź się prosić o pomoc i wsparcie – np. w zakupach czy poszukaniu potrzebnych informacji.

Zastanów się kto w twoim otoczeniu może Ci pomóc. Wiele osób w tym czasie chce czuć się potrzebna, okazuje solidarność i chętnie pomaga innym – potrzebują one jednak wskazówek jakie wsparcie jest Ci potrzebne. Przygotuj listę osób i instytucji, do których możesz zadzwonić w razie, gdybyś potrzebował pomocy i wsparcia.

 

{"register":{"columns":[]}}