Polski test na koronawirusa gotowy. Ruszamy z produkcją!
10.04.2020
Polska rusza z własną produkcją testów wykrywających koronawirusa – zaczynamy od 100 tys. sztuk. Jest to możliwe dzięki intensywnej pracy badaczy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Naukowców wsparło również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort nauki przekazał 15 mln zł na produkcję pierwszych testów.
– Wielkie gratulacje dla naukowców z poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Cieszę się, że ministerstwo mogło wesprzeć ich działania finansowo i organizacyjnie. W tak trudnym czasie musimy robić wszystko sprawnie i szybko. Dzięki produkcji polskich, równie dobrych jak zagraniczne, ale tańszych testów powinno ich być znacznie więcej. Co pozwoli na przebadanie większej ilości osób, a to ma ogromne znaczenie dla zdolności opanowania epidemii – powiedział prof. Wojciech Maksymowicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dobre, bo polskie!
Niższy koszt produkcji, większa dostępność oraz równie dobra jakość jak w przypadku testów komercyjnych – tak w dużym skrócie można opisać polski test na koronawirusa. Tańsze wytwarzanie i większa dostępność to zasługa wykorzystywania polskich komponentów. Państwowy Zakład Higieny konwalidował test jako stu procentowo skuteczny. Testy do diagnostyki produkowane przez Instytut Chemii Bioorganicznej przy współpracy z firmą Medicofarma, zostały także zarejestrowane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Wirusowa Grupa Wsparcia
Tuż po wykryciu pierwszych przypadków zachorowań na koronawirusa w Polsce naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej przystąpili do prac nad testami wykrywającymi obecność wirusa w organizmie człowieka. Tak powstała właśnie Wirusowa Grupa Wsparcia, dzięki której opracowany został polski test na koronawirusa. Zespół do walki z koronawirusem tworzy ponad 40 badaczy-wolontariuszy. Koordynatorem zespołu jest dr Luiza Handschuh, szefowa Pracowni Genomiki (współtworzy m.in. genomiczną mapę Polski, czyli portret genetyczny Polaków). Nie są to pierwsze badania Instytutu nad wirusami. Instytut kierowany przez prof. dr hab. Marka Figlerowicza prowadzi od lat badania między innymi nad HIV, HCV i wirusem grypy.