Wojsko Polskie cały czas zaangażowane jest w walkę z COVID-19
21.10.2020
Od początku roku zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne prowadzą działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Żołnierze wspierają działania, dzięki którym możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, a także łagodzenie jej skutków. Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz pracowników resortu.
Żołnierze, szczególnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, cały czas wspierają seniorów – zarówno tych, którzy są pensjonariuszami placówek pomocy społecznej, jak i tych, którzy pozostają we własnych domach. Żołnierze docierają z pomocą do kombatantów, osób starszych, jak również przebywających na kwarantannie.
Od początku października wojsko wspólnie z policją monitoruje przestrzeganie kwarantanny.
Wydzielone w wojskach chemicznych zespoły odpowiadają za dezynfekcję sprzętu, pomieszczeń w jednostkach wojskowych oraz personelu wojskowego. Cały czas Wojsko Polskie prowadzi także dezynfekcję m. in. domów pomocy społecznej.
W system opieki zdrowotnej włączonych jest 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa 7 wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa, w tym dwa mobilne.
W czasie epidemii Wojsko Polskie utrzymuje 6 Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19.
Kalendarium najważniejszych działań podejmowanych przez Wojsko Polskie
19 października
Żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i Wojska Obrony Terytorialnej przetransportowali dziś, po zakończonej hospitalizacji pensjonariuszy ze szpitala w Torzymiu do Domy Pomocy Społecznej w Zielonej Górze.
W walkę z koronawirusem zaangażowanych jest łącznie ponad 2400 żołnierzy wojsk operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Terytorialsi wspomagają także pracę personelu medycznego w 119 szpitalach i pomagają w 400 Domach Pomocy Społecznej, opiekują się ponad 1200 seniorami.
17 - 18 października
Żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i Wojska Obrony Terytorialnej zabezpieczyli transport 20 seniorów ze szpitala w Drezdenku do Domu Pomocy Społecznej. W weekend żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pobrali około 3700 próbek materiałów do badania na obecność koronawirusa.
16 października
Żołnierze WOT wspierają ponad 120 szpitali i większość Domów Pomocy Społecznej. 16 października terytorialsi pobrali do badań ponad 1 000 wymazów. Ok. 500 żołnierzy WOT razem z policjantami zaangażowanych jest w monitorowanie kwarantanny. Przestrzeganie kwarantanny kontroluje także Żandarmeria Wojskowa. W gotowości pozostaje ponad 120 żołnierzy IwspSz z grup dezynfekcyjnych.
15 października
Terytorialsi z 13. Śląskiej Brygady pod kierownictwem lekarza Grupy Podhalańskiej GOPR przejęli opiekę nad 55 mieszkańcami Domu Seniora w Jaworznie. Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczyli środki ochrony indywidualnej do 20 placówek medycznych na terenie woj. podlaskiego.
14 października
440 żołnierzy WOT razem z policją zaangażowanych w przestrzeganie kwarantanny. Pod opieka terytorialsów 1160 kombatantów i osób starszych.
***
Zaangażowanie Wojska Polskiego w czasie pierwszej fali zachorowań na koronawirusa