W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Aleksandrowie Kujawskim

18.12.2023

Na zdjęciu widać pojazdy pożarnicze GCBA oraz SHD23. Przed pojazdami stoi KDR rozmawiający z Dyrektorką Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz jej pracownicą. Strażacy wyciągają sprzęt z pojazdów potrzebny do działań gaśniczych.

W poniedziałek 18 grudnia 2023 roku o godz. 10:12 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Aleksandrowie Kujawskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Aleksandrowie Kujawskim.

Do akcji zostały zadysponowane dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Aleksandrowa Kujawskiego (GCBA i SHD23) oraz jeden zastęp z OSP Aleksandrów Kujawski (GBA). Po dotarciu na miejsce zdarzenia dowódca potwierdził zgłoszenie. W trakcie rozmowy z Panią Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Aleksandrowie Kujawskim dowódca uzyskał informację, że przeprowadzono już ewakuację z budynku i po przeliczeniu osób okazało się, że z 22 pracowników obecnych w tym dniu w pracy ewakuowało się 20 osób. W trakcie rozpoznania ustalono, że jedna osoba wygląda przez otwarte okno na drugim piętrze jest przytomna jednak ze względu na zadymienie nie jest w stanie samodzielnie wyjść z budynku. Ustalono również, że miejsce przebywania drugiej osoby nie jest dokładnie określone. Z  uzyskanych informacji wynikało, że ostatnio była widziana na pierwszym piętrze w budynku. KDR został poinformowany, że prąd w budynku jest wyłączony oraz, że nie ma w nim substancji niebezpiecznych.

Na mocy decyzji KDR określono, że siły i środki na chwilę obecną są wystarczające. KDR wydał rozkazy aby pierwsza rota w aparatach ODO udała się do budynku i zlokalizowała miejsce przebywania osoby poszkodowanej oraz ustaliła dokładne miejsce ogniska pożaru. Druga rota w tym samym czasie również w aparatach ODO przystąpiła do ewakuacji osoby poszkodowanej z drugiego pietra za pomocą SHD23. Po czasie rota pierwsza odnalazła osobą poszkodowaną która była nieprzytomna i przystąpiła do pilnej ewakuacji z budynku. Kiedy obydwie osoby były już ewakuowane z budynku została im udzielona kwalifikowana pierwsza pomoc oraz zostali przekazani ZRM. Następie pierwsza rota zlokalizowała ognisko pożaru w jednym z pomieszczeń socjalnych. Podano jeden prąd wody w natarciu na miejsce objęte pożarem. W ten sposób ugaszono pożar. Następnie wszystkie pomieszczenia budynku przeszukano oraz sprawdzono czy nie znajdował się ktoś inny w środku. Budynek został przewietrzony i oddymiony grawitacyjnie. W ten sposób zlikwidowano zagrożenie.

Na szczęście okazało się, że były to tylko ćwiczenia obiektowe.   

 

Celem ćwiczeń było:

  • Sprawdzenie czasu dojazdu jednostek Straży Pożarnej
  • Sprawdzenie łączności radiowej ze Stanowiskiem Kierowania Komendanta Powiatowego.
  • Ocena zamiaru taktycznego Kierującego Działaniami Ratowniczymi.
  • Weryfikacja umiejętności praktycznych ratowników podczas poruszania się w    pomieszczeniu zadymiony
  • Budowa stanowiska medycznego.
  • Sprawdzenie wiedzy pracowników na temat obiektu i jego infrastruktury.
  • Sprawdzenie dróg ewakuacyjnych w obiekcie.
  • Zapoznaje się z obiektem przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

Opracował: kpt. Maciej Masierak

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}