Ćwiczenia z ratownictwa chemiczno-ekologicznego
08.05.2024
W środę 8 maja 2024 roku o godz. 09:54 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Aleksandrowie Kujawskim wpłynęło zgłoszenie o rozszczelnieniu zbiornika z kwasem solnym na terenie zakładu Logiqa w Bądkowie.
Do akcji zostały zadysponowane dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej z JRG Aleksandrów Kujawski (GBA i GCBA) oraz jeden zastęp z JRG Ciechocinek (GCBA) i OSP Żabieniec (GBA). Po dotarciu na miejsce zdarzenia dowódca potwierdził zgłoszenie.
W trakcie rozmowy z właścicielem firmy dowódca uzyskał informację, że przeprowadzono już ewakuację z terenu zakładu i wszystkie 9 osób znajdują się w miejscu zbiórki przed przybyciem JOP i nie wymagają pomocy medycznej. Właściciel przekazał KDR informację, że rozszczelnieniu uległ jeden zbiornik 1000 litrowy Mauser z kwasem solnym. W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia ustalono kierunek wiatru i zdecydowano na wjazd drugą bramą wjazdową na teren zakładu. Po przeprowadzonym rozpoznaniu KDR ustalił, że siły i środki są niewystarczające.
W celu potwierdzenia i dokładnej weryfikacji substancji która uległa wyciekowi KDR poprosił o zadysponowanie SGRChem z Torunia (SLRRChem i SLRR).
Do chwili przybycia na miejsce akcji dodatkowych sił i środków KDR podjął decyzję o wprowadzeniu jednej roty na dokonanie rozpoznania. Rota została ubrana w kombinezony chemiczne ProChem I F sprzęt OUO oraz wyposażona w detektor wielogazowy Ventis MX4 oraz radiometr. Druga rota w zabezpieczeniu również ubrana była w w/w kombinezony i sprzęt OUO. Rota pierwsza po dokonaniu rozpoznania stwierdziła rozszczelnienie zbiornika Mauser o pojemności 1000 litrów z kwasem solnym 31% oraz dodatkowo drugiego takiego samego zbiornika z alkoholem izopropylowym (izopropanol).
Detektor wielogazowy oraz radiometr nie wskazały niebezpiecznych wartości. W tym samym czasie pozostali ratownicy przygotowali stanowisko do dekontaminacji oraz dokonali otaśmowania za pomocą taśmy ostrzegawczej głównej bramy wjazdowej do zakładu.
W trakcie prowadzenia działań kierunek wiatru cały czas był niezmienny i nie było potrzeby zmiany ustawienia pojazdów. Po dotarciu na miejsce akcji SGRChem dowódca grupy potrzymał zamiar taktyczny KDR. Rota druga wykonała dekontaminację roty pierwszej z JRG Aleksandrów Kujawski. W międzyczasie rota pierwsza z SGRChem odpowiednio zabezpieczona udała się w celu weryfikacji rozpoznania i zbadania próbek substancji z rozszczelnionych zbiorników. Po zweryfikowaniu okazało się, że informację od właściciela zakładu się potwierdziły. Zbiorniki następnie zostały uszczelnione i rota z SGRChem poddana została dekontaminacji.
W ten sposób zlikwidowano zagrożenie.
Na szczęście okazało się, że były to tylko ćwiczenia obiektowe.
Celem ćwiczeń było:
- Sprawdzenie czasu dojazdu jednostek Straży Pożarnej
- Sprawdzenie łączności radiowej ze Stanowiskiem Kierowania Komendanta Powiatowego.
- Ocena zamiaru taktycznego Kierującego Działaniami Ratowniczymi.
- Sprawdzenie współpracy między Kierującym Działaniem Ratowniczym, a dowódcą SGRChem
- Weryfikacja umiejętności praktycznych ratowników podczas działań z ratownictwa chemiczno - ekologicznego
- Budowa stanowiska do dekontaminacji oraz przeprowadzenia jej
- Sprawdzenie wiedzy pracowników na temat obiektu i jego infrastruktury
- Sprawdzenie dróg ewakuacyjnych w obiekcie.
- Zapoznaje się z obiektem przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.
Opracował: kpt. Maciej Masierak