W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia z ratownictwa lodowego

08.01.2021

Zdjęcie przedstawia zamarznięte jezioro oraz dwóch strażaków będących w pontonie oraz 2 strażaków będących w wodzie. Sytuacja na zdjęciu przedstawia ćwiczenia strażaków, którzy pomagają osobie pod którą załamał się lód.

W ramach doskonalenia zawodowego strażacy Komendy Powiatowej PSP w Aleksandrowie Kujawskim  w ostatnich dniach stycznia ćwiczyli na zamarzniętym jeziorze Ostrowąs  techniki ratowania osób pod którymi załamał się lód. 

Do SK KP w Aleksandrowie Kujawskim wpływa informacja o wypadku na jeziorze Ostrowąs. Zgłaszający przekazuje informację, że widzi człowieka, pod którym załamał się lód, poszkodowany nie może o własnych siłach dotrzeć do brzegu. Niezwłocznie do zdarzenia zadysponowane zostają 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej. Funkcjonariusze po dotarciu na miejsce zastają osobę oddaloną ok. 100m od brzegu. Ratownicy zabezpieczeni w specjalistyczny sprzęt przeprowadzają sprawną akcję ratunkową owocującą ewakuacją poszkodowanego w bezpieczne miejsce, gdzie zostaje przekazany zespołowi ratownictwa medycznego. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń obiektowych organizowanych dla strażaków z JRG Aleksandrów Kujawski i JRG Ciechocinek. Chociaż działania przeprowadzane były w kontrolowanych warunkach i odpowiednim zabezpieczeniu należy pamiętać, że przebywanie na zamarzniętym akwenie lub rzece może prowadzić do realnego niebezpieczeństwa. Warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą uratować czyjeś lub Twoje życie:

  1. Wejście  na zamarznięte akweny lub rzeki zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem.
  2. Lód na rzekach jest zawsze cieńszy niż na jeziorach.
  3. Gdy słyszysz trzeszczenie lodu niezwłocznie zawróć w kierunku brzegu.
  4. Wybierając się na zamarznięty akwen poinformuj kogoś gdzie będziesz, kiedy planujesz wrócić oraz jak dotrzeć do miejsca, z którego wchodziłeś na lód.
  5. Organizując jakąkolwiek aktywność na lodzie lub wodzie upewnij się, że Ty oraz Twoi współtowarzysze jesteście wstanie  dokładnie wskazać wasze miejsce pobytu oraz trasę dojazdu. Warto również zostawić na brzegu sprawny telefon komórkowy.
  6. W przypadku zagrożenia załamaniem lodu połóż się i spróbuj dotrzeć w bezpieczne miejsce poruszając się „na czworaka” lub czołgając się.
  7. Gdy zauważysz osobę potrzebującą pomocy w pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratownicze (112).
  8. PAMIĘTAJ. NAJWAŻNIEJSZE JEST TWOJE BEZPIECZEŃSTWO.
  9. Jeżeli lód załamał się pod poszkodowanym zapewne nie wytrzyma również Twojego ciężaru.
  10. Jeżeli masz możliwość bezpiecznie dotrzeć do osoby potrzebującej pomocy nigdy nie próbuj chwytać jej gołymi rękami. Wykorzystaj dostępne przedmioty, tj.: szalik, sanki, kij hokejowy, kurtka, lina, itp.
  11. Gdy uda Ci się ewakuować poszkodowanego na brzeg postaraj się jak najszybciej poprawić jego komfort termiczny. W miarę możliwości udajcie w ciepłe miejsce, przebierz go w suche ubranie. Pamiętaj aby stale monitorować jego stan. W razie pogorszenia stanu zdrowia zastosuj odpowiednie procedury ratujące zdrowie lub życie.
  12. Opracował: mł. bryg. Michał Łątkowski

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem opracowanym przez Wydział Prewencji Społecznej Komendy Głównej PSP:

Materiały

Niebezpieczeństwo na lodzie

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}