W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gwałtowne wichury na terenie powiatu aleksandrowskiego.

22.02.2022

Zdjęcie przedstawia czterech funkcjonariuszy ubranych w umundurowanie służbowe, dwóch z nich w kolorze piaskowym z czerwonym hełmem na głowie oraz dwóch w umundurowaniu koloru ciemno granatowego i czerwonym hełmie na głowie. Strażacy operują piłami spalinowymi do drewna, usuwając powalone drzewo na drogę. Droga jest wykonana z kostki trelinki w kolorze szarym. Po lewej i prawe stronie widać zabudowania, domy jednorodzinne. Dom po lewej stronie zdjęcia jest w kolorze brązowym z ceglastą dachówką oraz drugi jest w kolorze jasno pomarańczowym z dachówką w kolorze brązowym. Dom po prawej stronie w kolorze jasno żółtym częściowo ocieplony białym styropianem. Powalone drzewo leży częściowo na drodze oraz jest przewieszone przez płot domu po prawej stronie zdjęcia.

Przez Polskę w nocy z piątku na sobotę oraz sobotę (19.02.2022 r.) przetoczył się potężny front niżowy Eunice. Silne porywy wiatru dotkliwie odczuli mieszkańcy powiatu aleksandrowskiego. Jak dotąd, dane na godz. 900 22 lutego 2022 r. do działań ratowniczych, których celem było usuwanie skutków wichur, strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej byli dysponowani 145 razy. W zdecydowanej większości, bo aż w 115 przypadkach działania poległy na usuwaniu połamanych drzew, które w różny sposób zagrażały bezpieczeństwu. Udrożniano drogi publiczne, dojazdowe, usuwano połamane drzewa opierające się o elewacje budynków, likwidowano niebezpiecznie zwisające konary drzew. W 25 przypadkach porywisty wiatr uszkodził poszycia dachu budynków mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej. W takich sytuacjach strażacy zabezpieczali uszkodzone dachy przy pomocy plandek. Uwagę zwracają dwa zdarzenia dotyczące zerwania i uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej z dachu budynku mieszkalnego w Nieszawie oraz jednego z sanatoriów ciechocińskich.

W działania zaangażowanych było 13 jednostek OSP i 2 jednostki JRG PSP oraz łącznie 151 ratowników.

W toku podejmowanych czynności nie odnotowano osób wymagających hospitalizacji.

 

asp. inż. Michał Żbikowski

Rzecznik Prasowy

Komendanta Powiatowego

Państwowej Straży Pożarnej

w Aleksandrowie Kujawskim

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}