st. sekc. Przemysław Ratajczyk - Mistrz Europy Strażaków w biegu na 10 km.

24.08.2024

24 sierpnia br. w miejscowości Feltre we Włoszech odbyła się 23 edycja Mistrzostw Europy Strażaków w Biegu Ulicznym. Do rywalizacji na 10-kilometrowej trasie przystąpiła 7-osobowa reprezentacja Państwowej Straży Pożarnej.

reprezentacja Polski strażaków w biegach

Bieg poprowadzony został wąskimi uliczkami urokliwego miasteczka, położonego u podnóża Dolomitów, na trudnej trasie, pełnej podbiegów i zakrętów. Dodatkowym utrudnieniem była wysoka, ponad 30-stopniowa temperatura, która nie pomagała w dotarciu do mety oraz osiąganiu rekordowych wyników.

Mimo to polscy strażacy doskonale poradzili sobie z tymi trudnościami, pokazując doskonałe przygotowanie do Mistrzostw i serce do walki.

W klasyfikacji generalnej zwyciężył nasz kolega Przemysław Ratajczyk z tutekszej komendy z czasem 32'58", zdobywając indywidualny tytuł Mistrza Europy. Tuż za nim minął metę ubiegłoroczny zwycięzca-Damian Noga (KP PSP Staszów). Na najniższym stopniu podium stanął przedstawiciel Gospodarzy-Marco Spada.

Swój trzeci już tytuł Mistrzyni Europy wywalczyła także Joanna Frukacz (KM PSP Bielsko-Biała), zwyciężając w klasyfikacji generalnej kobiet. Wszyscy pozostali nasi reprezentanci stawali na podium w klasyfikacjach wiekowych:

- Zbigniew Kujawa (KP PSP Nakło nad Notecią) - 2 m-ce w kategorii M30,
- Mateusz Grzanka (KP PSP Zawiercie) - 2 m-ce w kategorii M35,
- Kamil Poczwardowski (KP PSP Sierpc) - 2 m-ce w kategorii M40,
- Seweryn Pogocki (KM PSP Piotrków Trybunalski) - 2 m-ce w kategorii M45.

Znakomite indywidualne wyniki polskich strażaków pozwoliły na zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej i uzyskanie przez naszą reprezentację tytułu Drużynowego Mistrza Europy Strażaków w Biegu Ulicznym.

Po raz kolejny polscy strażacy, w tym przypadku biegacze, pokazują, że potrafią radzić sobie w różnych, trudnych warunkach. Świadczy to o tym, że zarówno podczas akcji ratowniczych, jak i w innych okolicznościach można na nich liczyć, gdyż są wizytówką pełnego profesjonalizmu.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Szymon Ławecki, Biuro Edukacji KG PSP