Ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Studzieniczne 2024”
17.10.2024
We czwartek 17 października 2024 r. odbyły się ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Studzieniczne 2024”.
Epizody ćwiczeń rozgrywały się na jeziorze Studzienicznym i jeziorze Białym w powiecie augustowskim. Dysponowanie sił i środków odbyło się na podstawie dyspozycji Stanowiska Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Uczestnikami ćwiczeń byli:
a) Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Suwałki” COO,
b) Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Augustów” COO,
c) Specjalistyczna Grupa Sonarowa „Suwałki” COO,
d) Specjalistyczna Grupa Sonarowa „Augustów” COO,
e) Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Białystok” COO,
f) Zespół Dronowy z OSP Filipów, OSP Augustów-Lipowiec oraz OSP Lipsk,
g) Wydzielone siły i środki jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu augustowskiego.
W pierwszym etapie realizacji założeń ćwiczeń działania SGRWN Augustów polegały na dotarciu do osoby poszkodowanej, która unosiła się na powierzchni wody jeziora. Osoba ta po ewakuacji na ląd poinformowała o tym, iż płynęła razem z 2 osobami, które znajdują się pod powierzchnią wody.
Do działań dodatkowo za dysponowano SGS Augustów, SGS Suwałki oraz SGRWN Suwałki. Wymienione grupy początkowo pojechały w inne miejsce celem zwodowania łodzi ratowniczych, a następnie popłynęły do śluzy ,,Przewięź ' celem przepłynięcia na jezioro Studzieniczne. W międzyczasie SGRWN Augustów wpuściła płetwonurków do wody w celu lokalizacji poszkodowanych osób. Jedną z osób udało się zlokalizować, po czym natychmiast została ona ewakuowana na brzeg. Kolejna poszkodowana osoba została zlokalizowana i wydobyta przez SGRWN Suwałki.
Pierwsza z podjętych osób przypomniała sobie, że łódką przewożone były 2 beczki z paliwem.
W związku z powyższym na miejsce działań została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Białystok” COO. Beczki zostały odnalezione za pomocą sonarów będących na wyposażeniu grup sonarowych z Augustowa i Suwałk. W tym czasie Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Białystok” COO zajęła się ograniczeniem wycieku substancji i jej zebraniu. Jej działania polegały głównie na sprawieniu separatora olejowego ze skimerem, który zebrał film wodnoolejowy z powierzchni jeziora. Zebraną substancje zbadano m.in. Spektrometrami (threatID i tacticID) będącymi na wyposażeniu SGRChem.
Głównym celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie możliwości potencjału ratowniczego Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Suwałki” COO, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Augustów” COO, Specjalistycznej Grupy Sonarowej „Suwałki” COO, Specjalistycznej Grupy Sonarowej „Augustów” COO, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Białystok” COO, podczas prowadzenia działań ratowniczych na akwenach.
Ćwiczenia wizytowali Zastępcy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP: st. bryg. Grzegorz Lisowski, a także st. bryg. Marcin Wierel.
Organizatorami ćwiczeń byli:
1. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku,
2. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku,
3. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie.
Opracowanie i zdjęcia: mł. ogn. Justyna Kłusewicz