W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Studzieniczne 2024”

17.10.2024

We czwartek 17 października 2024 r. odbyły się ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Studzieniczne 2024”.

Ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Studzieniczne 2024”

Epizody ćwiczeń rozgrywały się na jeziorze Studzienicznym i jeziorze Białym w powiecie augustowskim.  Dysponowanie sił i środków odbyło się na podstawie dyspozycji Stanowiska Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Uczestnikami ćwiczeń byli:

a)           Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Suwałki”  COO,

b)           Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Augustów”  COO,

c)            Specjalistyczna Grupa Sonarowa  „Suwałki” COO,

d)           Specjalistyczna Grupa Sonarowa  „Augustów” COO,

e)           Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Białystok” COO,

f)            Zespół Dronowy z OSP Filipów, OSP Augustów-Lipowiec oraz OSP Lipsk,

g)            Wydzielone siły i środki jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu augustowskiego.

W pierwszym etapie realizacji założeń ćwiczeń działania SGRWN Augustów polegały na dotarciu do osoby poszkodowanej, która unosiła się na powierzchni wody jeziora. Osoba ta po ewakuacji na ląd poinformowała o tym, iż płynęła razem z 2 osobami, które znajdują się pod powierzchnią wody.
Do działań dodatkowo za dysponowano SGS Augustów, SGS Suwałki oraz SGRWN Suwałki. Wymienione grupy początkowo pojechały w inne miejsce celem zwodowania łodzi ratowniczych, a następnie popłynęły do śluzy ,,Przewięź ' celem przepłynięcia na jezioro Studzieniczne. W międzyczasie SGRWN Augustów wpuściła płetwonurków do wody w celu lokalizacji poszkodowanych osób. Jedną z osób udało się zlokalizować, po czym natychmiast została ona ewakuowana na brzeg. Kolejna poszkodowana osoba została zlokalizowana i wydobyta przez SGRWN Suwałki.

Pierwsza z podjętych osób przypomniała sobie, że łódką przewożone były 2 beczki z paliwem.

W związku z powyższym na miejsce działań została zadysponowana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Białystok” COO. Beczki zostały odnalezione za pomocą sonarów będących na wyposażeniu grup sonarowych z Augustowa i Suwałk.  W tym czasie Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Białystok” COO zajęła się ograniczeniem wycieku substancji i jej zebraniu. Jej działania polegały głównie na sprawieniu separatora olejowego ze skimerem, który zebrał film wodnoolejowy z powierzchni jeziora. Zebraną substancje zbadano m.in. Spektrometrami (threatID i tacticID) będącymi na wyposażeniu SGRChem.

Głównym celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie możliwości potencjału ratowniczego Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Suwałki” COO, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Augustów” COO, Specjalistycznej Grupy Sonarowej „Suwałki” COO, Specjalistycznej Grupy Sonarowej „Augustów” COO, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Białystok” COO, podczas prowadzenia działań ratowniczych na akwenach.

Ćwiczenia wizytowali Zastępcy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP: st. bryg. Grzegorz Lisowski, a także st. bryg. Marcin Wierel.

Organizatorami ćwiczeń byli:

1.           Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku,

2.           Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku,

3.           Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie.

 

Opracowanie i zdjęcia: mł. ogn. Justyna Kłusewicz

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}