W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja kampanii społecznej „Stop pożarom traw”

01.03.2024

Zdjęcie przedstawia pracowników KG PSP przed cysterna pożarniczą. Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Józef Galica inauguruje kampanię - STOP POŻAROM TRAW.

1 marca 2024 r. na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 17 Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy, odbyła się inauguracja kampanii społecznej „Stop pożarom traw”, która rozpoczyna się właśnie 1 marca i będzie trwała do 30 kwietnia 2024 r.

 

Od wielu lat na przedwiośniu wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. 

Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby.

Niestety wciąż panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

 

Pamiętaj! Wypalanie traw:

  • ziemia wyjaławia się,
  • naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza zostają zahamowane,
  • do atmosfery przedostaje się szereg szkodliwych związków chemicznych, które są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt,
  • pożary często wymykają się spod kontroli, przenosząc się na pobliskie lasy i zabudowania, powodując ogromne zagrożenie i olbrzymie straty.

 

Pożary traw są niebezpieczne oraz zakazane

  • Zgodnie z przepisami ustaw o ochronie przyrody i  lasach, wypalanie traw jest zakazane.
  • Kodeks wykroczeń przewiduje za wypalanie traw karę nagany, aresztu
    lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet do 30 tysięcy złotych.
  • Jeżeli w wyniku podpalenia traw dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie na wiele osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

 

Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami prawnymi, a więcej informacji o tym i o całej kampanii społecznej „Stop pożarom traw”, dostępne jest na stronie Komendy Głównej PSP pod linkiem Kampania Stop Pożarom Traw - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}