Kampania Stop Pożarom Traw
17.03.2025
W 2025 roku strażacy odnotowali już 8 535 pożarów traw, co stanowi drastyczny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. O tej samej porze w 2024 roku liczba ta wynosiła 2 035, co oznacza ponad czterokrotny wzrost liczby interwencji. Sytuacja jest wyjątkowo niepokojąca, a skala zagrożenia stale rośnie.
Tylko w poniedziałek, 10 marca, strażacy wyjeżdżali do 1 138 pożarów traw na terenie całego kraju. To pokazuje, jak dynamicznie rozwija się ten problem i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą niekontrolowane wypalanie traw.
O kampanii
Z myślą o zwiększeniu świadomości społecznej oraz o zapobieganiu pożarom traw, powstała kampania informacyjna „Stop Pożarom Traw”, która od lat wspiera działania edukacyjne i interwencyjne w tym zakresie. Kampania „Stop Pożarom Traw” przypomina, że ochrona przyrody, to nasza wspólna odpowiedzialność. Każdy z nas może przyczynić się do zapobiegania pożarom i do ochrony otaczającej nas przyrody. Reagujmy, gdy widzimy niebezpieczne działania, i pamiętajmy, że zdrowe i bezpieczne środowisko to fundament naszej przyszłości.
Kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw” rozpoczyna się 1 marca każdego roku.
Tragiczne skutki pożarów
W wyniku pożarów traw w 2025 roku 15 osób odniosło obrażenia, a 2 osoby poniosły śmierć. Oprócz zagrożenia dla ludzi, pożary traw powodują ogromne straty dla środowiska naturalnego oraz infrastruktury.
Przypominamy, że wypalanie traw jest nielegalne i niesie za sobą poważne konsekwencje prawne. Każdy pożar to ryzyko utraty życia, zdrowia oraz strat materialnych.
Apelujemy o rozsądek i zgłaszanie każdego przypadku wypalania traw odpowiednim służbom. Każdy niekontrolowany ogień może doprowadzić do katastrofy!
Więcej przeczytasz tutaj