Konkurs #SzczepimySię z OSP na terenie powiatu bytowskiego
19.08.2021
Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu bytowskiego włączyły się w akcję promowania szczepień przeciw COVID-19.
Do konkursu #SzczepimySię z OSP, którego organizatorami są Kancelaria Prezesa Rady Ministrów we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Zdrowia zgłosiło się 14 jednostek OSP.
Program #SzczepimySię z OSP składa się z 3 części:
- Premia na Start: 3 tys. zł dla jednostki OSP za pomoc w wykonaniu 50 szczepień pierwszą dawką.
- Premia za Szczepienia OSP: 20 lub 40 zł (w zależności od wieku zaszczepionej osoby) dla OSP za pomoc w zaszczepieniu każdej kolejnej osoby.
- Konkurs OSP na Medal #SzczepimySię: ogólnopolski konkurs na 300 najlepszych jednostek OSP według liczby zrealizowanych szczepień.
Akcja „#SzczepimySię z OSP” ma na celu wypracowanie zbiorowej odporności przeciw COVID-19 poprzez zachęcanie społeczeństwa do zaszczepienia się oraz tworzenia miejsc i odpowiednich warunków do przeprowadzenia szczepień. W ramach popularyzacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 strażacy organizują festyny, na których tworzą tymczasowe punkty szczepień, angażują się w dowóz pacjentów oraz personelu medycznego na szczepienie.
Obecnie najwyżej w rankingu konkursu z terenu powiatu bytowskiego uplasowała się Ochotnicza Straż Pożarna w Tuchomiu, która może pochwalić się zaszczepieniem blisko 300 pacjentów, co tym samym zapewnia jednostce miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu konkursu.
W ramach konkursu m.in.:
- OSP w Tuchomiu zorganizowało Rodzinny Piknik Strażacki,
- OSP w Żabnie utworzyło Tymczasowe Punkty Szczepień w Żabnie, Turowie oraz podczas Festynu Motobieg z Gryfem,
- OSP w Trzebielinie utworzyło Tymczasowy Punkt Szczepień w Trzebielinie.
Ponadto jednostki OSP biorące udział w konkursie promują program w prowadzonych mediach społecznościowych (Facebook, strony internetowe). Jednocześnie OSP współpracują z Centrami sportu, turystyki, kultury oraz Urzędami Gmin/Miast przyłączając się do organizacji gminnych imprez poprzez tworzenie dostępu do szczepień w tymczasowych punktach szczepień. Do najczęstszych imprez plenerowych, na których OSP tworzą punkty szczepień zalicza się dożynki gminne oraz Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze MDP. Kolejną formą popularyzacji Narodowego Programu Szczepień, w którą włączyły się jednostki OSP to współpraca z personelem medycznym Przychodni NZOZ z Kościerzyny, która prowadzi szczepienia m.in. w remizach OSP na terenie powiatu bytowskiego w ramach trasy objazdowej.
Sporządziła: Weronika Gradzik
Zdjęcia: OSP w Tuchomiu