W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brusy-Jaglie –ćwiczenia skansen im. J.J. Chełmowskich

31.07.2024

Doskonalenie taktyki działań ratowniczych – gaśniczych podczas zdarzeń na obiektach muzealnych, zabezpieczenie i ratowanie dzieł sztuki kultury ludowej regionu Kaszub.

Słoneczny dzień, odprawa przed ćwczeniami. Dowódcy ćwiczeń stoją przed uczestnikami ćwiczeń na polanie. W tle wozy strażackie.

Zgodnie z rozkazem nr 8/2024 Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach z dnia 08.07.2024 r. ramach doskonalenia zawodowego w Państwowej Straży Pożarnej polecono przeprowadzenie ćwiczeń doskonalących Sił i Środków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu chojnickiego. Ćwiczenia zorganizowano w Skansenie im. Józefa i Jadwigi Chemowskich w Brusach-Jagliach.  Skansen jest miejscem szczególnym dla lokalnego dziedzictwa kulturowego. Józef Chełmowski był rzeźbiarzem, malarzem i konstruktorem. W dwóch obiektach we własnym domostwie zaaranżował galerie i swoje pracownie. Artysta kolekcjonował przedmioty świadczące o lokalnej historii.

Fundacja im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich dba o zabezpieczanie dzieł zwłaszcza z wystawy plenerowej organizując działania konserwatorskie. Prace wykonane są z drewna oraz materiałów nieodpornych na działanie ognia i wysokiej temperatury.

Celem głównym ćwiczeń było:

Doskonalenie taktyki działań ratowniczych – gaśniczych podczas zdarzeń  na obiektach muzealnych, zabezpieczenie i ratowanie dzieł sztuki kultury ludowej regionu Kaszub.    

Cele szczegółowe:

    1. Weryfikacja gotowości operacyjnej sił i środków JRG oraz OSP z terenu powiatu chojnickiego do wykonywania działań ratowniczo-gaśniczych
      w przypadku pożarów lub innych zdarzeń na obiektach muzealnych.
    2. Zapoznanie z warunkami ochrony przeciwpożarowej.
    3. Przygotowanie terenu do prowadzenia działań ratowniczych wraz
      z rozpoznaniem możliwości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych.
    4. Ocena realizacji zamiaru taktycznego przyjętego przez Kierującego Działaniem Ratowniczym z uwzględnieniem sposobu jego reakcji na możliwą zmianę sytuacji pożarowej oraz mogących wystąpić utrudnień.
    5. Zapoznanie się z charakterystyką pożarów, miejscowych zagrożeń oraz z innymi ewentualnymi zagrożeniami w tego typu obiektach.
    6. Doskonalenie zasad współdziałania, organizacji łączności oraz asekuracji w działaniach ratowniczych SiŚ JRG oraz OSP z terenu powiatu chojnickiego.
    7. Doskonalenie zasad użycia sprzętu specjalistycznego.
    8. Zadania dla służb - aplikacyjnie.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że o godzinie 10:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach wpływa informacja, że podczas prac konserwatorskich do, których używano substancji chemicznych wewnątrz budynku doszło do wybuchu, osoba zgłaszająca słyszy krzyki osób poszkodowanych, pożar ma miejsce w pomieszczeniach gospodarczych.

 Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym  dokonuje rozpoznania sytuacji i stwierdza, że podczas prac konserwatorskich doszło do wybuchu  silnie toksycznych chemikaliów, które używane są do konserwacji drewnianych elementów. Na terenie skansenu pracowały trzy osoby z czego jedna osoba nieprzytomna z amputacją kończyny górnej. Druga przygnieciona zbiornikiem na środki chemiczne około 1000l. Miejsca przebywania trzeciej osoby nie można zlokalizować.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, W trakcie rozpoznania udało się odczytać numer ONZ substancji chemicznej co we współpracy z Dyżurnym Stanowiska Kierowania pozwoliło na określenie strefy niebezpiecznej, zagrożeń dla ratowników oraz działania substancji na organizm ludzki. Podczas prowadzonych działań gaśniczych odnaleziono osoby poszkodowane, które ewakuowano na zewnątrz poddano dekontaminacji  i udzielono Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Kolejnym  etapem działań była ewakuacja dzieł sztuki szczególnie ważnych dla lokalnej społeczności Kaszub. 

Po zakończonych ćwiczeniach odbyła się odprawa na której omówiono przebieg ćwiczeń, wyciągnięto  wnioski oraz omówiono ewentualne zagrożenia z jakim mogą się spotkać ratownicy podczas prawniczego zdarzenia. Kolejnym etapem było obejście obiektu, którego celem było zapoznanie się z jego topografią.

 

W ćwiczeniach udział brali:

  • JRG Chojnice
  • Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach  oraz jego zastępca
  • Funkcjonariusze Wydziału Operacyjno  –  Kontrolno –  Rozpoznawczego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach   
  • OSP Brusy  
  • OSP Czyczkowy  
  • OSP Czarnowo
  • OSP Konarzyny

 

Opracowanie: KP PSP Chojnice

fot. Archiwum KP PSP Chojnice

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}