Uwaga na zatrucia tlenkiem węgla latem
14.08.2024
W najbliższych dniach do Polski wracają upały. Instytut Metrologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego oraz drugiego stopnia przed upałem. Choć słoneczne i upalne dni często kojarzą się z relaksem i wypoczynkiem, niosą one ze sobą również poważne zagrożenia zdrowotne, w tym ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, potocznie nazywanym “czadem”.
Zagrożenie to, powszechnie uważane za typowo zimowe, może być równie aktualne latem. Wysokie temperatury mogą prowadzić do wzrostu stężenia tlenku węgla w zamkniętych pomieszczeniach, zwłaszcza tam, gdzie używane są urządzenia grzewcze np. podgrzewacze wody. Dlatego też, w okresie upałów, szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych i przewodów wentylacyjnych.
Uwaga na zatrucia tlenkiem węgla latem!
W czerwcu i lipcu, straż pożarna interweniowała 828 razy z powodu wykrycia tlenku węgla w domach i mieszkaniach, z czego 388 interwencji miało miejsce w lipcu, a ponad 400 w czerwcu. Główną przyczyną tych zdarzeń była spowodowana wysoką temperaturą powietrza.
W lipcu, liczba incydentów związanych z emisją tlenku węgla wahała się od kilku do kilkudziesięciu dziennie. Najwięcej zdarzeń, aż 244, zanotowano w ciągu trzech dni, od wtorku do czwartku, 9-11 lipca.
Wysoka temperatura powietrza jest głównym czynnikiem prowadzącym do emisji tlenku węgla w domach. Promienie słoneczne nagrzewają dachy budynków, kominy i przewody wentylacyjne, co prowadzi do gromadzenia się w nich ciepłego powietrza. Powoduje to powstanie tzw. poduszki powietrznej w przewodach, co skutkuje brakiem ciągu. W rezultacie, spaliny z urządzeń grzewczych przedostają się do pomieszczeń mieszkalnych, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Tylko w lipcu, 30 osób doznało zatrucia tlenkiem węgla.
Warto zauważyć, że większość zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla została zgłoszona po uruchomieniu się czujki tlenku węgla w budynku. Dlatego zachęcamy do instalowania czujek w swoich domach.
Bezpieczeństwo w naszym domu
Podstawą naszego bezpieczeństwa są sprawne instalacje techniczne takie jak przewody wentylacyjne oraz przewody kominowe, instalacja gazowa oraz elektryczna. Przypominamy o przeglądzie technicznym urządzeń grzewczych oraz zabezpieczeniem swojego domu czujką tlenku węgla lub czujka dymu.
Domowe czujki dymu i czadu
Czujka dymu lub czadu to prosty sposób na zabezpieczenie domu. Urządzenia te skutecznie ostrzegają mieszkańców o powstaniu pożaru lub emisją tlenku węgla.
Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu i czadu. Wybierając czujkę, warto zwrócić uwagę na certyfikaty, takie jak europejski certyfikat zgodności CE. Certyfikat ten gwarantuje, że produkt spełnia określone normy bezpieczeństwa i jakości, taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat.
Opracowanie i zdjęcia: KG PSP