W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NARADA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ LASÓW DLA POWIATU CZARNKOWSKO TRZCIANECKIEGO

17.03.2022

NARADA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ LASÓW DLA
POWIATU CZARNKOWSKO TRZCIANECKIEGO

W czwartek 17 marca 2022 r. zgodnie z zarządzeniem nr 5 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile z dnia 8 lutego 2022 r. w sprawie wprowadzenia akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej terenów leśnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile w 2022 roku, Nadleśnictwo Krucz zorganizowało w Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek, naradę ochrony przeciwpożarowej lasów dla powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. W naradzie wzięli udział przedstawiciele następujących jednostek i instytucji:

  1. Regionalnej Dyrekcji LP w Pile,
  2. Starostwa Powiatowego w Czarnkowie,
  3. Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie,
  4. Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie,
  5. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Czarnkowie,
  6. PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Poznaniu,
  7. oraz poszczególnych Nadleśnictw: Potrzebowice, Krucz, Krzyż, Trzcianka, Sarbia i Zdrojowa Góra.

 

            Naradę otworzył Nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz Pan Stanisław Zalewski, serdecznie witając zaproszonych gości. Prelegenci z RDLP w Pile oraz KP PSP w Czarnkowie wg. posiadanej właściwości miejscowej i rzeczowej prezentowali poszczególne zakresy analiz i podsumowania stanu ochrony przeciwpożarowej lasów za 2021 r.

Pierwszą prezentację przedstawił Specjalista SL ds. Ochrony Lasu w RDLP w Pile, Pan Michał Nowak, która dotyczyła wielu aspektów ochrony przeciwpożarowej na terenie RDLP w Pile. W prezentacji zawarto m.in. porównanie danych dot. ochrony przeciwpożarowej z ubiegłych lat, ze szczególnym omówieniem i podsumowaniem roku 2021 oraz danych dla powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Omówiono obecną infrastrukturę przeciwpożarową na terenie RDLP.

            Kolejną prezentację przedstawił st. kpt. Michał Macyszyn z KP PSP w Czarnkowie. Prezentacja dot. analizy stanu ochrony przeciwpożarowej na terenie obszarów leśnych powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, ponadto podjęto ważny temat planowanego uzgadniania Planów Urządzenia Lasu, które prawidłowo wg obowiązujących przepisów należy uzgadniać z właściwym miejscowo Wojewódzkim Komendantem PSP w Poznaniu. Poruszono także temat dot. zakresu , warunków i możliwości uzgadniania z KP PSP w Czarnkowie, dokumentacji Sposobów postępowania na wypadek powstania pożaru lasu w ramach wprowadzania akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej terenów leśnych. Podkreślono duże znaczenie załączanych do nich map przeglądowych i zawartych na nich określonych oznaczeń obiektów infrastruktury ppoż. tj.: dojazdy pożarowe, punkty czerpania wody, lokalizacja sieci wodociągowych przeciwpożarowych z hydrantami zewnętrznymi przy obszarach leśnych, itp. Podczas omawiania danego punktu został zgłoszony wniosek o spotkanie przedstawiciela RDLP w Pile i przedstawiciela KP PSP w Czarnkowie, w sprawie uzgodnienia jednolitego standardu uzgadniania przez zarządcę obszarów leśnych przedmiotowych Sposobów postępowania. Podczas trwania prezentacji głos zabrał Komendant Straży Pożarnej w Czarnkowie str. bryg  Pan Maciej Kubacki podejmując temat dostosowania szczególnie w sytuacji budowy nowych punktów czerpania wody w postaci zakrytych zbiorników do posiadanych przez straż sprzętu gaśniczego.

            Podjęto również temat pasów ppoż. na terenach leśnych przy liniach kolejowych oraz przejazdów kolejowych. Według informacji przekazanych przez Pana Romana Prussa przedstawiciela PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Poznaniu, została zwiększona częstotliwość wykonywania pasów ppoż., którą obecnie mineralizację bruzd w sezonie  2022 przeprowadzi się trzy razu w roku. Temat przejazdów przez linie kolejowe został tematem otwartym do uzgodnienia na wyższych szczeblach zarządzania w PKP PLK S.A.

            W temacie ograniczania pożarów na terenach rolniczych głos zabrał Pan Zbigniew Świątek naczelnik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Czarnkowie, przestawiając procedury które stosuje się w celu ograniczania wypalania przez rolników powierzchni rolnych, m.in. jest to sankcjonowanie dopłat. Dodatkowo poprzez składanie elektronicznych wniosków o dofinansowanie, rolnicy mają możliwość zapoznać się z informacjami o treści edukacyjnej, mówiącej o niekorzystnych skutkach wypalania terenów rolnych.

            Na koniec narady głos zabrał Nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz podejmując temat szkód spowodowanych przez silne wiatry, które nawiedziły nasz teren w styczniu i lutym tego roku. Przedstawił zasady uprzątania przez Nadleśnictwa skutków nawałnic, jednocześnie poinformował, że ze względu na ogrom szkód, przygotowanie terenu pod kątem ochrony przeciwpożarowej w bieżącym roku będzie bardzo utrudnione.

            Naradę podsumował i zakończył Nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz, dziękując wszystkim obecnym za przybycie.

 

Opracował: sł. kpt. Michał Macyszyn
Zdjęcie: KP PSP w Czarnkowie

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}