PODSUMOWANIE TYGODNIOWEJ DZIAŁALNOŚCI KOMENDY
05.10.2021
W minionym tygodniu strażacy z terenu powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego interweniowali podczas 26 zdarzeń. 20 z tych interwencji miało miejsce na obszarze chronionym przez JRG w Czarnkowie, natomiast 6 na terenie JRG w Trzciance. 8 z ww. zdarzeń to pożary, 17 to tzw. miejscowe zagrożenia, natomiast 1 zdarzenie okazało się alarmem fałszywym. Typy zdarzeń z jakimi strażacy spotkali się w zeszłym tygodniu to m. in.:
- pożar w kotłowni budynku mieszkalnego,
- pożar ścioły w lesie,
- pożar budynku gospodarczego,
- pożar pojazdu dostawczego,
- wypadek drogowy,
- wypompowanie wody z zalanej piwnicy,
- pożar pojemnika na odpady,
- usuwanie substancji ropopochodnej z jezdni,
- interwencje związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych stwarzających zagrożenie.
Rozpoczął się IV kwartał roku, a co za tym idzie jest to początek sezonu grzewczego.
W tym okresie rokrocznie straż pożarna odnotowuje wzmożoną liczbę interwencji dot. m. in. obecności tlenku węgla i zagrożeniem jakim niesie za sobą oraz pożarów nagromadzonej sadzy w przewodach kominowych. Straż pożarna zachęca do wyposażania lokali mieszkalnych w czujki dymu i czadu. To niepozorne urządzenie kosztujące kilkadziesiąt złotych uratowało już wiele ludzkich żyć. W razie potrzeby lepiej mieć takie urządzenie, kilkadziesiąt złotych może uratować również Twoje życie! Jak wspomniano wyżej strażacy interweniują również przy pożarach nagromadzonej sadzy w przewodach kominowych. Każdy pożar niesie za robą duże niebezpieczeństwo. Pożar w przewodzie kominowym również. W jego wyniku może dojść do przerwania ciągłości przewodu, a co za tym idzie rozprzestrzenianie się zadymienia na część mieszkalną, a nawet rozprzestrzeniania się pożaru. Niestety co roku wiele z tych pożarów powstaje w wyniku niedopełnienia obowiązków przez właścicieli/zarządców obiektów.
Zgodnie z §34 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. nr 109 poz. 719) przewody spalinowe muszą być czyszczone przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia w tym zakresie. Wyjątek stanowią budynki mieszkalne jednorodzinne oraz obiekty budowlane budownictwa zagrodowego i letniskowego, w tych obiektach właściciel/zarządca może wykonać obowiązek we własnym zakresie. Czyszczenie przewodów spalinowych powinno odbywać się minimum:
- raz na miesiąc w paleniskach zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
- raz na 3 miesiące w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym,
- raz na 6 miesięcy w przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym.
Kolejnym obowiązkiem zgodnie z art. 62 ust. 1 lit. c Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.) nałożonym na właściciela/ zarządcę jest poddanie przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) corocznej kontroli w okresie użytkowania. Kontroli powinna dokonać osoba posiadająca stosowne uprawnienia bez wyjątków.
Państwowa Straż Pożarna apeluje o wykonywanie obowiązków, gdyż statystki jednoznacznie pokazują, że zaniedbania w tym zakresie wpływają na nasze bezpieczeństwo.
Opracowanie: mł. kpt. Artur Kłos
Zdjęcie: JRG Trzcianka