W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PODSUMOWANIE TYGODNIOWEJ DZIAŁALNOŚCI KOMENDY

19.04.2021

PODSUMOWANIE TYGODNIOWEJ DZIAŁALNOŚCI KOMENDY

W minionym tygodniu strażacy z terenu powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego interweniowali podczas 15 zdarzeń. 9 z tych interwencji miało miejsce na obszarze chronionym przez JRG w Czarnkowie, natomiast 6 na terenie JRG w Trzciance.
3 z ww. zdarzeń to pożary, natomiast 12 to miejscowe zagrożenia. Zdarzeniaodnotowane w ubiegłym tygodniu to m. in.:

  • 4 zdarzenia związane z niezachowaniem należytej ostrożności w ruchu drogowym.
    Jedno z ww. zdarzeń miało skutek śmiertelny,
  • wyciek gazu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym,
  • dwa pożary nagromadzonej sadzy w przewodzie kominowym,
  • dwie interwencje związane z usuwaniem substancji ropopochodnej z jezdni,
  • pożar trawy
  • interwencje związane z pomocą osobom bezpośrednio dotkniętym pandemiom koronawirusa oraz pomoc mieszkańcom powiatu w dotarciu do miejsca otrzymania szczepionki przeciw Covid – 19 (łącznie 5interwencji).

W minionym tygodniu kontynuowana była akcja szczepień strażaków. Tylko w zeszłym tygodniu pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 18 przedstawicieli strażackiej formacji
z terenu powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego. Od początku akcji szczepiennej szczepieniu poddało się 115 strażaków PSP i OSP z terenu powiatu.

Po raz kolejny Komenda Powiatowa PSP w Czarnkowie apeluje o niewypalanie traw
w związku z okresem wiosennym. Każdego roku odnotowujemy od kilkunastu do kilkudziesięciu tego typu pożarów.Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny m.in. z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi a także łąkom, lasom itd. Nie bez znaczenia jest również aspekt środowiskowy. Ofiarą ognia padają żyjące dziko zwierzęta, takie jak jeże, zające czy kuropatwy, a ziemia na pogorzeliskach staje się jałowa Konsekwencje prawne w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wypalające trawy.

Opracowanie: asp. Artur Kłos
Zdjęcie: JRG Czarnków

{"register":{"columns":[]}}