W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

V POWIATOWE MANEWRY RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

23.09.2023

opatrywanie obrażeń

W dniu 23 września 2023 r. odbyły się V Manewry Ratownictwa Medycznego Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego. W ćwiczeniach udział wzięły 24 drużyny – strażacy z obu jednostek ratowniczo gaśniczych, druhowie z jednostek ochotniczych straży pożarnych, funkcjonariusze Policji oraz uczniowie klasy o profilu pożarniczym z Zespołu Szkół „Edukacja Lubasz”. Swoją obecnością uczestników zaszczycili:

- Poseł na Sejm RP – Pan Krzysztof Czarnecki,

- Burmistrz Trzcianki – Krzysztof Jaworski,

- Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Czarnkowie –
dh Edward Wieczorek,

- Kierownictwo KP PSP w Czarnkowie.

Po otwarciu manewrów oraz przywitaniu przybyłych gości przez Komendanta Powiatowego PSP w Czarnkowie st. bryg. Macieja Kubackiego, omówiono zasady postępowania na trasie manewrów. Uczestnicy udali się w teren, gdzie zostały rozmieszczone cztery pozorowane zdarzenia medyczne. Każdy ze scenariuszy zakładał inne zdarzenie. Pierwsze założenie obejmowało dwóch poszkodowanych, którzy spacerując po lesie zostali pożądleni przez szerszenie, jednym z poszkodowanych była kobieta w ciąży, która w wyniku zdarzeń zaczęła rodzić. Następnie uczestnicy musieli zmierzyć się  z wypadkiem podczas prac wycinkowych w lesie, jeden z pilarzy nadział się na gałąź, natomiast drugi pociął się pilarką doznając rozległych obrażeń kończyn dolnych. Po przejściu kolejnych metrów zespoły natknęły się na myśliwych, którzy zostali zaatakowani przez dzika, jeden z nich miał rozległe rany brzucha, z wytrzewieniem, drugi natomiast był pod wpływem alkoholu. Dodatkowym utrudnieniem był fakt posiadania broni palnej przez myśliwych.  Ostatnia scenka okazała się najbardziej wymagająca, grzybiarze odnaleźli w opuszczonym budynku niewybuch, który podczas przenoszenia eksplodował, w wyniku czego 4 osoby zostały poszkodowane, dodatkowo sytuacja zaciekawiła wszystkich znajdujących się w okolicy grzybiarzy, więc ratownicy musieli zmagać się z przeszkadzającymi osobami.

Każda scenka była nadzorowana przez strażaków, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje z zakresu ratownictwa medycznego i stosowne doświadczenie. Na zakończenie każdej scenki członkowie ćwiczącego zastępu wspólnie z instruktorami omawiali wykonane zadanie. Nie było żadnych punktów czy ocen. Każde zdarzenie i wykonane czynności podsumowano wykazując co było dobrze zrobione, a co należy poprawić. Zorganizowane manewry mają na celu ćwiczenie sekwencji kwalifikowanej pierwszej pomocy, poprawę umiejętności ratowników, a przede wszystkim wymianę doświadczeń.
 

Po przebyciu wytyczonej trasy na wszystkich uczestników czekał posiłek, po którym odbyło się podsumowanie i zakończenie manewrów. Posiłek został przygotowany przez Stowarzyszenie Towarzystwa Przyjaciół Wsi Rychlik. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom i instytucją, które wspomogły tutejszą Komendę w organizacji manewrów oraz uczestnikom za zaangażowanie.

Opracowanie: KP PSP w Czarnkowie

Zdjęcia: KP PSP w Czarnkowie

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}