W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia SWARZÓW 2021

01.10.2021

1 października 2021 r. na terenie Podziemnego Magazynu Gazu w Swarzowie odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „SWARZÓW 2021” z udziałem wydzielonych sił i środków Małopolskiej Brygady Odwodowej.

Strażacy rozwijają węże

Opis założonej sytuacji

Na wskutek rozszczelnienia połączenia kryzowego dochodzi do uszkodzenia głowicy odwiertu. W konsekwencji następuje niekontrolowany wypływ gazu do atmosfery poprzez nieszczelność o wielkości 40 mm. Wypływowi towarzyszy hałas wydobywającego się pod dużym ciśnieniem gazu ziemnego. Z uwagi na wysokie ciśnienie i prędkość wypływu gazu z odwiertu wraz z zanieczyszczeniami (odłamkami, piaskiem itp.) następuje natychmiastowy zapłon mieszaniny gazu i powietrza. Dodatkowo w wyniku paniki kierowca samochodowej cysterny w trakcie rozładunku metanolu odjeżdża pojazdem uszkadzając zawór. Ciecz rozlewa się na betonowy plac.

Celem ćwiczeń było zapoznanie strażaków oraz służb współdziałających z problemami i zagrożeniami jakie mogą wystąpić podczas pożarów na terenie PMG Swarzów, koordynacja współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej ze służbami zakładowymi, doskonalenie alarmowania współdziałania i dowodzenia jednostkami ochrony przeciwpożarowej podległych KP PSP w Dąbrowie Tarnowskiej i wyznaczonymi pododdziałami Małopolskiej Brygady Odwodowej, sprawdzenie założeń Zewnętrznego Planu Operacyjno-Ratowniczego PMG Swarzów, doskonalenie współdziałania z innymi instytucjami i jednostkami działającymi na terenie powiatu takimi jak: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Starostwo.

W ćwiczeniach udział wzięły:

1.    Wydzielone siły i środki Komendy Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej

2.    Jednostki OSP z KSRG powiatu dąbrowskiego (Olesno, Zalipie, Mędrzechów, Radgoszcz, Hubenice -Kozłów, Bolesław)

3.    Kompania Gaśnicza „SMOK II” (plutony A1, B, C, D)

4.    Pluton pompowy KRAKÓW 4

5.    Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ,,Tarnów-1”

6.    Samochód Dowodzenia i Łączności KW PSP Kraków

7.    Pluton ratowniczo – gaśniczy BOCHNIA (Aplikacyjnie)

8.    Pluton ratowniczo – gaśniczy KRAKÓW 3 (Aplikacyjnie)

9.    Pluton logistyczny „Ośrodek” (Aplikacyjnie)

10.  Siły i środki PGNiG o/Sanok (Drużyna Ratownicza)

11.  Podmioty współdziałające:

- Starostwo – Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego

- Policja

Miejscem koncentracji wyznaczonych sił i środków był wyłączony z ruchu odcinek drogi powiatowej K1313 (Dąbrowa Tarnowska – Żelichów) przebiegający w pobliżu zakładu.

Scenariusz ćwiczeń zakładał budowę zaopatrzenia wodnego na rzece Breń przy wykorzystaniu 2 pomp dużej wydajności, budowę 5 linii wężowych W110  o długości ok. 400 m i dostarczeniu wody do zbiornika zewnętrznego.  Następnie woda ze zbiornika została podana na pożar przy pomocy 3 działek wodno-pianowych przenośnych (DWP 6500). Równocześnie w tym samym czasie Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego zabezpieczyła wyciek metanolu z cysterny oraz uszczelniła uszkodzony zawór.

Po zakończeniu ćwiczeń przyszedł czas na podsumowanie. Głos zabrał Komendant Powiatowy PSP w Dąbrowie Tarnowskiej st. kpt. Marek Bator, który podziękował wszystkim strażakom biorącym udział w ćwiczeniach oraz podsumował w kilku zdaniach ich organizację i przebieg. W trakcie ćwiczeń obecna była grupa rozjemców z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.

Opracowanie: st. kpt. Daniel Misiaszek, KP PSP Dąbrowa Tarnowska.

Zdjęcia: archiwum JRG Dąbrowa Tarnowska.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}