W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy apelują – STOP POŻAROM TRAW

14.03.2025

na zdjęciu strażak gasi tłumicą pożar

Strażacy apelują – STOP POŻAROM TRAW

Pożary traw wywołane przez człowieka mogą szybko wymknąć się spod kontroli. W powiecie dąbrowskim w bieżącym roku strażacy interweniowali już 34 razy. W wyniku wypalania traw 2 osoby zostały poszkodowane. 

Wypalanie traw prowadzi do zagrożeń dla ludzi i ich mienia. Przyczynia się do niszczenia lokalnej flory i fauny.

Jak zapobiegać pożarom traw?

Zaniechanie wypalania – nawet jeśli wydaje się, że wypalenie trawy jest szybkim sposobem na uporządkowanie terenu, warto pamiętać, że to działanie przynosi więcej szkód niż pożytku.

Prawidłowe zarządzanie odpadami roślinnymi – zamiast wypalać trawę, warto kompostować roślinne resztki lub oddać je do punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Edukujmy innych – przekazujmy wiedzę i przypominajmy, że pożary traw są szkodliwe i zabronione.

 

Konsekwencje wypalania traw

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody

Art.  130a.  [Kara za wypalanie roślinności]

ust. 1. Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych.

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach

Art. 30.

ust. 3. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

- rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń

Art. 82.

 – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny

Art. 163.

§ 1. Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

 

Opracował: st. kpt. Piotr Prosowicz - Oficer Prasowy KP PSP Dąbrowa Tarnowska

 

Zdjęcia (1)