Ćwiczenia Komendanta Powiatowego PSP w Ełku
05.10.2022
5 października 2022r. strażacy z powiatu ełckiego wraz z innymi służbami ćwiczyli na drodze szybkiego ruchu S61.
Scenariusz zdarzenia zakładał, że w okolicach węzła „Ełk Wschód”, czyli łączącym trasy S61 i S16 doszło do zderzenia dwóch pojazdów, w które następnie uderzył autobus. Trasa w kierunku Warszawy została całkowicie zablokowana. Do wydobycia osób poszkodowanych z pojazdów osobowych wymagane jest użycie ratowniczych zestawów hydraulicznych. Pasażerowie autobusu (24 osoby łącznie z kierowcą) oraz 6 osób z samochodów osobowych w wyniku odniesionych obrażeń nie mogą samodzielnie opuścić pojazdów.
Ze względu na masowy charakter zdarzenia na teren działań zadysponowane zostały zastępy z JRG Ełk oraz okoliczne Ochotnicze Straże Pożarne, tj.: OSP Chełchy, OSP Nowa Wieś Ełcka, OSP Woszczele, OSP Kalinowo, OSP Pisanica, OSP Milewo, OSP Prostki, OSP Rożyńsk oraz OSP Stare Juchy. Udział brały również karetki ZRM, zarówno PRM (z Ełku, Olecka i Suwałk) jak i MON (jednostki wojskowe w Suwałkach i Gołdapi) oraz Policja. Do działań włączono również oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej, które wspomogły prowadzone działania sprzętem logistycznym w postaci namiotów i agregatu prądotwórczego z zestawem oświetleniowym.
Nieocenioną pomocą Komendantowi Powiatowemu PSP w Ełku w przygotowaniu ćwiczeń służyła Fundacja ”ANIKAR”, która podjęła się organizacji pozoracji miejsca wypadku. Charakteryzacja członków fundacji oraz uczniów CEM Ełk jak i ich zachowanie, w sposób bardzo realny odwzorowywała sytuację rzeczywistego wypadku drogowego, co stanowiło dodatkowe wyzwanie dla służb ratunkowych. Ponadto pozyskane przez fundację wraki samochodów osobowych jak i autobus MZK Ełk stanowiły element urealniający ćwiczenia.
Dzięki tak szeroko zakrojonym ćwiczeniom mieliśmy możliwość przećwiczyć następujące aspekty działań ratowniczo-gaśniczych:
- zabezpieczanie miejsca zdarzenia na drogach szybkiego ruchu,
- wykorzystanie sprzętu do stabilizacji pojazdów, wykorzystania sprzętu hydraulicznego oraz doskonalenia technik wykonywania dostępu do osób poszkodowanych w zdarzeniach z udziałem pojazdów osobowych i autobusów, wykorzystania poduszek wysokociśnieniowych,
- udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, prowadzenia segregacji pierwotnej poszkodowanych przy pomocy systemu TRIAGE w zdarzeniach masowych,
- kierowanie działaniem ratowniczym na poziomie interwencyjnym oraz taktycznym,
- organizacja łączności na potrzeby kierującego działaniem ratowniczym oraz wykorzystania środków łączności,
- sprawdzenie poziomu wyszkolenia ratowników oraz doskonalenie współdziałania jednostek PSP i OSP,
- doskonalenie umiejętności współpracy i koordynacji jednostek ochrony przeciwpożarowej z innymi podmiotami biorącymi udział w działaniach ratowniczych tj.: ZRM, Policja oraz WOT,
W ćwiczeniach wzięło udział:
- 13 zastępów straży pożarnej (50 strażaków),
- 7 zespołów ratownictwa medycznego (20 ratowników),
- 2 radiowozy Policji
- 36 żołnierzy WOT ze sprzętem: 3 pojazdy ciężarowe Jelcz, 1 pojazd Bus, namiot ewakuacyjny, zestaw oświetleniowy z agregatami prądotwórczymi.
- 30 pozorantów z Fundacji „ANIKAR” oraz uczniów Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie pozoracji, terenu ćwiczeń oraz głównemu wykonawcy odcinka trasy S-61 - Grupa Trakcja oraz Mostostal, gdzie mogliśmy je przeprowadzić.
Ćwiczenia objęte były patronatem honorowym Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Tekst: st. bryg.Paweł Litwinowicz/mł. asp. Hubert Zawistowski