Pożar sadzy w kominie
03.02.2021
W dniu 03 lutego 2021 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Goleniowie o godzinie 18:21 wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Modrzewie. Pożar został zauważony przez funkcjonariusza KP PSP w Goleniowie przejeżdżającego akurat przez wspomnianą miejscowość, powiadomił on swoich kolegów będących na służbie a ci natychmiast ruszyli z pomocą.
Na miejsce zdarzenia skierowano trzy zastępy Straży Pożarnej.
JRG Goleniów
Warto przypomnieć że przepisy nakładają na właścicieli i zarządców budynków dwa obowiązki: przeglądu oraz czyszczenia kominów.
Na podstawie art. 62 ust. 1 prawa budowlanego mają oni obowiązek raz w roku skontrolować sprawność przewodów wentylacyjnych, dymowych oraz spalinowych. Taką kontrolę może przeprowadzić osoba z uprawnieniami mistrza kominiarskiego lub budowlanymi.
Częstotliwość czyszczenia kominów reguluje par. 34 rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów . Zgodnie z nim należy czyścić zarówno przewody wentylacyjne, jak i dymowe oraz spalinowe.
Najczęściej, bo cztery razy w roku, powinno się to robić w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Rzadziej, bo dwa razy w roku, czyści się te przewody w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym. Nie trzeba tak często czyścić przewodów w domach, które ogrzewa elektrociepłownia lub kotłownia zlokalizowana w innym budynku.
W domach wielorodzinnych kominy muszą czyścić co najmniej czeladnicy kominiarscy lub osoby z uprawnieniami budowlanymi. W domach jednorodzinnych mogą to robić sami właściciele. Kominiarz z uprawnieniami powinien pokazać też swoją legitymację służbową.
Warto również zaznaczyć że efektem rozszczelnienia się przewodu kominowego może być dostanie się zarzewi ognia w strop lub poddasze budynku, co w konsekwencji doprowadzić może do zagrożenia życia domowników lub znacznych strat materialnych.