W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary przewodów kominowych

​ Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. ​

❌ Nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych lub ich wady mogą prowadzić do wydostawania się iskier z komina lub zapalenia się sadzy.

❌ Do zapalenia się sadzy może dojść na skutek braku systematycznego czyszczenia przewodów kominowych, stosowania niewłaściwego paliwa tj. palenie w piecu śmieciami, plastikiem i mokrym drewnem.

❌ Zapalenie sadzy wewnątrz komina mogą zainicjować iskry wydobywające się z paleniska lub intensywny płomień wywołany paleniem w palenisku np. tektury, gałęzi z igliwiem itp. Temperatura🌡️ spalin może przekroczyć 1000°C, a procesowi palenia towarzyszy często wydobywanie się z komina iskier i palących się cząstek.

❌ Zjawisko to powoduje szybkie nagrzewanie przewodu kominowego, a więc powstaje ryzyko zapalenia przyległych do niego konstrukcji palnych. Iskry lub palące się cząstki porywane są do góry i mogą w znacznej odległości od miejsca ich emisji doprowadzić do pojawienia się kolejnych ognisk pożaru.

❌ Nagły wzrost temperatury🌡️wewnątrz komina może też doprowadzić do jego pękania i wydobywania groźnego dla życia i zdrowia tlenku węgla, a także płomieni przez otwory

powstałe bądź już istniejące, w postaci wyczystek i rewizji, co w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia się palnej konstrukcji, np. dachu czy ścian.

⚠️‼️Aby nie dopuścić do powstania takiego zagrożenia kominy: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza:

➡️ Przewody spalinowe odprowadzające spaliny z pieca na paliwo płynne lub gazowe trzeba czyścić 2 razy w roku (co pół roku – jesienią i wiosną)

➡️ Przewody spalinowe połączone z piecem na paliwo stałe należy czyścić 4 razy (najlepiej co 3 miesiące).

➡️ Przewody wentylacyjne zaleca się udrażniać raz w roku lub raz na dwa lata.

‼️Pamiętajmy że czyszczenie przewodów kominowych to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa która zapobiega zaczadzeniom i pożarom.

Opracowanie: mł. asp. Dariusz Schacht

Wideo: st. kpt. Dariusz Tapper

Wideo

{"register":{"columns":[]}}