W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia Kompanii Ratowniczo-Gaśniczej Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego pod kryptonimem „Piaskowa 2024”

21.06.2024

Uczestnicy ćwiczeń stoją w dwóch szeregach przed kierującym działaniami ratowniczymi.

21 czerwca 2024 r. miały miejsce ćwiczenia praktyczne Kompanii Ratowniczo-Gaśniczej Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego na terenie lasu gminnego w Golubiu-Dobrzyniu – obręb 2.

Tematem przeprowadzonych ćwiczeń „Piaskowa 2024” było dostarczanie wody na duże odległości - przetłaczanie, przepompowywanie, dowożenie i sposoby mieszane.

Do realizacji manewrów Komenda Powiatowa PSP w Golubiu-Dobrzyniu zadysponowała siły i środki z JRG Golub-Dobrzyń oraz jednostek OSP KSRG wchodzących w skład Kompanii Ratowniczo - Gaśniczej Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego w sile 10 jednostek ze wszystkich gmin naszego powiatu.

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP w Golubiu-Dobrzyniu przy współudziale Starostwa Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego powiatu i miasta. Dodatkowo zaangażowane w ćwiczenia było Państwowe Ratownictwo Medyczne, przedstawiciele Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń oraz Komenda Powiatowa Policji w Golubiu-Dobrzyniu.

Prowadzenie działań gaśniczych w kompleksach leśnych każdorazowo niesie za sobą poważne wyzwanie. Największą trudnością z jaką zmagają się strażacy w sytuacji wystąpienia takich zdarzeń, jest zapewnienie odpowiedniej ilości środka gaśniczego do skutecznego przeprowadzenia akcji gaśniczej. Strażacy ćwiczyli m. in. praktyczną możliwość dostarczania wody metodą przetłaczania-podawanie wody z jednego samochodu gaśniczego do następnego, tworząc tym samym magistralę zasilającą. Metoda ta może być zastosowana w przypadku, gdzie prowadzenie akcji gaśniczej utrudniają uwarunkowania terenu takiej jak:

•znaczne przewyższenia,

•duża odległość od źródła czerpania wody,

•brak możliwości sprawienia zbiorników przenośnych,

•brak możliwości manewrowania pojazdami i dowożenia,

•brak dostępnych źródeł zasilania wodnego na miejscu pożaru.

Dzięki przeprowadzonym ćwiczeniom druhowie OSP oraz funkcjonariusze PSP mieli możliwość nabycia wiedzy i doświadczenia z zakresu dostarczania wody w utrudnionych warunkach oraz mogli w sposób praktyczny sprawdzić taktyczne możliwości dostępnego sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Opracowanie: mł. bryg. Dawid Tarkowski

Zdjęcia: Natalia Malinowska

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}