Pożary sadzy w kominie
15.01.2025
W ostatnim czasie gostyńscy strażacy odnotowali zwiększona liczbę interwencji związanych z pożarami sadzy w przewodach kominowych.
Od 1 listopada 2024 roku strażacy powiatu gostyńskiego wyjeżdżali do takich zdarzeń aż 15 razy. Stanowi to prawie 50% wszystkich pożarów odnotowanych w tym okresie. Wielu z tych zdarzeń można było uniknąć gdyby przestrzegane były określone przepisy mówiące o czyszczeniu i przeglądach instalacji kominowych. Warto także zaznaczyć, że pożary sadzy w kominie są z pozoru niegroźnymi pożarami, jednak mogą objąć także inne części budynku takie jak poddasze czy dach. Właśnie do takiej sytuacji doszło w jednym z tegorocznych zdarzeń. Powoduje to ogromne straty materialne oraz zagrożenie dla mieszkańców i pozostałej części budynku.
Poniżej przypominamy zapisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
§ 34. 1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.
Kolejny akt prawny, jakim jest ustawa Prawo Budowlane nakłada na właścicieli lub zarządcy obowiązek okresowej kontroli instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) co najmniej raz w roku.
Natomiast nawet regularne czyszczenie i przeglądy, mogą nas nie uchronić przed pożarem sadzy, jeśli używamy nieodpowiedniego materiału palnego. Przede wszystkim nie spalamy żadnych odpadów.
Jeśli już dojdzie do pożaru w naszym budynku należy:
- niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
- wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
- zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry.
Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.
Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.
Razem dbajmy o własne bezpieczeństwo!
Tekst: st. kpt. Nyczka M,
Zdjęcie: OSP Krobia