W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ZATRUCIE TLENKIEM WĘGLA

27.09.2022

Zdjęcie przedstawia karetkę pogotowia na zdarzeniu.

27 września 2022 roku po raz pierwszy w bieżącym okresie grzewczym, strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Gostyniu, zostali zadysponowani do zdarzenia z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. Około 22:30 wpłynęło zgłoszenie o nieprzytomnej osobie znajdującej się w łazience. Po dojeździe zastępów, stwierdzono, że dwie osoby wykazują objawy podtrucia tlenkiem węgla. Strażacy udzielili im kwalifikowanej pierwszej pomocy, a po przyjeździe Zespołu Ratownictwa Medycznego, załoga ZRM podjęła decyzję o zabraniu dwóch poszkodowanych do szpitala. Strażacy przewietrzyli mieszkanie oraz zalecili nieużytkowanie pieca gazowego.

W działaniach trwających niecałą godzinę, wzięły udział 2 zastępy JRG Gostyń oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

Tekst: st. kpt. Nyczka M,
Zdjęcie: gostyn24.pl


PRZYPOMINAMY!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).


RADZIMY!
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

    Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
{"register":{"columns":[]}}