OSP Modliborzyce - pokazy
16 października w jednostce OSP KSRG Modliborzyce odbyło się wyjątkowe wydarzenie.
Dzień rozpoczął się od apelu dla zgromadzonych na placu jednostek OSP aby zaraz po nim przystąpić do manewrów pożarniczo-ratowniczych.
Druhowie mieli 6 scenek rodzajowych, z którymi, z wykorzystaniem własnego sprzętu, musieli sobie poradzić i uratować mienie, zdrowie lub życie:
-
Wydobycie osoby nieprzytomnej z zadymionej piwnicy, z wejściem przez małe okienko.
-
Zabezpieczenie wspinacza wysokościowego, który podczas prac konserwatorskich spadł z wysokości.
-
Zabezpieczenie drwala, który doznał wypadku w tartaku, piła spalinowa wyślizgnęła mu się z rąk i rozcięła brzuch, uwidaczniając narządy wewnętrzne.
-
Ugaszenie palących się resztek pożniwnych na polu, gdzie w pobliżu znajduje się las.
-
Ewakuacja mieszkańców DPS, będącego źródłem zakażenia SARS-CoV-2 - strażacy musieli ubrać kombinezony "covidowe", ewakuować mieszkańców a następnie zdjąć kombinezony w bezpieczny sposób.
-
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa osoby dorosłej.
Po manewrach przystąpiono do jednoczesnego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczestnicy wydarzenia oraz widzowie mieli okazję przez kwadrans prowadzić działania ratownicze na 6 manekinach jednocześnie - w rekordzie wzięło udział łącznie niemalże 30 osób. Chwilę po godzinie 13 rozpoczął się pokaz ratownictwa technicznego i medycznego. Scenariusz zakładał upozorowany wypadek komunikacyjny. W okresie jesienno-zimowym dzień jest coraz krótszy, zapada szybko zmrok, występują trudne warunki na drogach.
Zapewne nie raz widujemy na drogach rowerzystów nie stosujących się do panujących warunków. Ubrani najczęściej w ciemną odzież bez kamizelek lub emblematów odblaskowych - nie trudno o nieszczęście.
Kierowca jednego z pojazdów nie zauważa właśnie takiego rowerzysty jadącego w tym samym kierunku. Uderza go bokiem samochodu, gwałtownie skręcając w lewo i wjeżdża na przeciwny pas ruchu zderzając się czołowo z prawidłowo jadącym innym samochodem osobowym. Osobą która powiadomiła Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest kierowca pierwszego samochodu, który o własnych siłach opuścił pojazd. Do tego jest 3 poszkodowanych: rowerzysta, u którego doszło do zatrzymania krążenia - strażacy prowadzą reanimację wraz z defibrylacją, niemowlę z mamą - kobietę trzeba wydobyć z pojazdu za pomocą sprzętu hydraulicznego. Poszkodowanych przekazano Zespołom Ratownictwa Medycznego.
Udział w akcji biorą udział 3 zastępy OSP wchodzące w skład Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (dwa z OSP Modliborzyce, jeden z OSP Gąski) oraz dwa zespoły ratownictwa medycznego (Stowarzyszenie Joannici Dzieło Pomocy) Na sam koniec odbyła się parada wozów uprzywilejowanych przez Modliborzyce.
13 października obchodzony jest Dzień Ratownictwa Medycznego a 16 Dzień Przywracania Czynności Serca - całe wydarzenie miało na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na zasady zachowania bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. Można było nauczyć się wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową a także zapoznać z urządzeniem AED - Automatycznym Defibrylatorem Zewnętrznym.
Głównym organizatorem była jednostka z Modliborzyc, a udział wzięły: OSP Dąbrowa Biskupia, OSP Gąski, OSP Przybysław, OSP Radojewice, OSP Stanomin oraz OSP Wonorze.
St. bryg. mgr inż. Tomasz Kruczyński, Komendant PSP w Inowrocławiu objął wydarzenie patronatem honorowym.
Pokaz podziwiali starosta Wiesława Pawłowska, przewodniczący Rady Powiatu Marek Mieszko Gerus, radni Jolanta Mrówczyńska, Jacek Rosa i Mieczysław Szczygieł. W Modliborzycach byli też poseł Magdalena Łośko, senator Krzysztof Brejza, przewodnicząca sejmiku wojewódzkiego Elżbieta Piniewska a także komendant PSP w Inowrocławiu st. bryg. mgr inż. Tomasz Kruczyński.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Ratowanie życia i mienia w powiecie inowrocławskim jako przykład dla innych" finansowanego przez Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu.
Opracowanie: OSP Modliborzyce
Autorem zdjęć jest fotograf Iwona Dubel, Luxart