W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Alarmy bombowe w szkołach na terenie powiatu jędrzejowskiego

05.03.2021

W centralnym punkcie zdjęcie widnieje namiot pneumatyczny w kolorze pomarańczowym. Przed nim znajduję się zielona tabliczka „Miejsca zbiórki do ewakuacji”. Tuż przy namiocie znajduje się kilku strażaków w ubraniach specjalnych, którzy pracują przy rozstawieniu namiotu. Po prawej stronie znajduję się kilkoro ewakuowanych dzieci, które podążają w kierunku namiotu. Po lewej stronie zaparkowany jest samochód lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy, do którego przypięta jest przyczepka w kolorze czerwonym. Na niej widnieje biały napis 411-P2. W tle zdjęcia widnieją dwa samochody ratowniczo-gaśnicze.

W ostatnim tygodniu do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie wpłynęły dwa zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego w budynkach szkół podstawowych w Prząsławiu oraz w Nagłowicach.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia, w obu przypadkach, uzyskano informację od dyrekcji, iż na adres e-mail wpłynęła wiadomość o podłożonym ładunku wybuchowym w budynku szkoły. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przed dostępem osób postronnych. Dyrekcja w porozumieniu z policją przeprowadziła ewakuację osób znajdujących się w obiekcie. Ewakuowane osoby mogły skorzystać z namiotu pneumatycznego sprawionego przez strażaków. Po sprawdzeniu przez funkcjonariuszy policji obiektów i wykluczeniu obecności ładunków wybuchowych w budynkach, dzieci oraz nauczyciele mogli wrócić do dalszych zajęć.

Jędrzejowscy strażacy przygotowani są na tego typu zdarzenia, jednak przypominają i apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek. Przepisy zaostrzające kary za tego typu przestępstwa wprowadzono w listopadzie 2011 roku w związku z przygotowaniami do Euro 2012. Do kodeksu karnego wprowadzono wówczas artykuł 224a, zgodnie z którym każdemu "kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8". Co istotne, za bezpodstawne wszczęcie alarmu można sądzić i karać jak dorosłych osoby już od 15. roku życia.

Opracowanie: mł. kpt Karol Błaszczyk

Zdjęcia: KP PSP Jędrzejów

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}