Świadczenia ratownicze dla strażaków OSP
16.02.2022
Pierwsza w historii polskiego pożarnictwa Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych z dnia 17 grudnia 2021 r. weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku i wprowadziła wiele korzyści dla strażaków ratowników OSP, m. in. świadczenia ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP przysługujące w wysokości 258 zł. i podlegające corocznej waloryzacji.
Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który:
- w przypadku mężczyzn – osiągnął wiek 65 lat i co najmniej przez 25 lat
- w przypadku kobiet – osiągnęła wiek 60 lat i co najmniej przez 20 lat
czynnie uczestniczył/a jako członek ochotniczej straży pożarnej w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych biorąc w nich bezpośredni udział co najmniej raz w roku. Przy naliczaniu powyższego okresu nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP a uczestnictwo w szkoleniach, kursach lub ćwiczeniach nie zalicza się jako udział w działaniach lub akcjach ratowniczych.
Świadczenie ratownicze przyznaje się:
- na podstawie wniosku zainteresowanego złożonego do Komendanta powiatowego (miejskiego) PSP właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP, wraz z wymaganymi dokumentami potwierdzającymi bezpośredni udział w działaniach.
- począwszy od miesiąca złożenia wniosku,
- od miesiąca wejścia w życie ustawy, jeżeli wniosek został złożony w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy,
- w formie decyzji wydanej przez Komendanta Pow., wydawanej nie później niż w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie tego świadczenia,
Wzór wniosku o przyznanie świadczenia określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z dnia 2 lutego 2022 r. (Dz.U. z 2022 r poz. 316) wydane na podstawie art. 17 ust.11 ustawy o osp.
Wniosek o przyznanie świadczenia dostępny jest na końcu tej strony.
Potwierdzanie bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych:
- do 31 grudnia 2011 r. – pisemne oświadczenie 3 świadków,
- od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2021 r. – dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną lub pisemne oświadczenie 3 świadków,
- od 1 stycznia 2022 r. – dokumentacja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną.
Wzór oświadczenia świadków znajduje się poniżej.
Co najmniej jednym ze świadków musi być osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych. Do grona tych osób można zaliczyć np. sołtysów, dyrektorów szkół, radnych.
Do takich osób nie zakwalifikujemy: byłych Komendantów Powiatowych/ Miejskich PSP, komendantów gminnych osp, jak również prezesów osp.
Świadkiem nie może być:
1) małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny lub powinowaty do drugiego stopnia wnioskodawcy;
2) osoba związana z wnioskodawcą tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli;
3) osoba pozostająca wobec wnioskodawcy w stosunku podrzędności służbowej;
4) osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
Zasady potwierdzania czynnego udziału w działaniach lub akcjach ratowniczych:
- Za okres nieudokumentowany przez Państwową Straż Pożarną, wnioskodawca zobowiązany jest do pozyskania oświadczenia 3 świadków spełniających wymogi powyższe wymogi, którzy wskażą jego udział w działaniach ratowniczych;
- w przypadku gdy Państwowa Straż Pożarna dysponuje danymi potwierdzającymi bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych oświadczenia świadków nie są potrzebne;
- Urząd Gminy/ Miasta albo Komendant Powiatowy PSP potwierdza udział ochotnika na podstawie posiadanej dokumentacji poprzez wydanie zaświadczenia.
- po uzyskaniu oświadczeń świadków, wnioskodawca składa je do właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w celu ich weryfikacji pod względem ich wiarygodności i uzyskania potwierdzenia.
- po uzyskaniu powyższego potwierdzenia, wnioskodawca dołącza oryginały potwierdzonych oświadczeń świadków do wniosku składanego do właściwego komendanta powiatowego/ miejskiego PSP,
- Komendant powiatowy/miejski PSP rozpatrując wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego jednocześnie zatwierdza załączone oświadczenia świadków,
WAŻNE!!!
Świadek składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
W celu weryfikacji oświadczenia wójt/burmistrz/prezydent miasta, a także komendant powiatowy/ miejski PSP może wezwać wnioskodawcę do przekazania dodatkowych dokumentów wyznaczając termin nie krótszy niż 14 dni.
Wójt/burmistrz/prezydent miasta może odmówić potwierdzenia wiarygodności, w przypadku gdy uzna, że oświadczenia świadków lub przekazane dodatkowe dokumenty nie są obiektywne lub w nienależyty sposób potwierdzają fakt bezpośredniego udziału wnioskodawcy w działaniach ratowniczych.
Świadczenie wypłacane jest przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA w sposób wskazany we wniosku (przelew lub na adres zamieszkania).
Wypłata następuje miesięcznie, do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze.
Prawo do świadczenia ratowniczego ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej. W razie śmierci osoby uprawnionej do świadczenia ratowniczego wstrzymanie wypłaty tego świadczenia następuje od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym osoba uprawniona do świadczenia ratowniczego zmarła.
Materiały
Wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczegoWniosek_o_przyznanie_swiadczenia_ratowniczego.pdf 0.61MB Oświadczenie świadka (świadczenie ratownicze OSP) od 01.10.2023 r.
OŚWIADCZENIE_świadek_SR_-_2023.pdf 0.21MB