Tlenek węgla (czad)
Tlenek węgla powstaje podczas niepełnego procesu spalania materiałów palnych.
To gaz bezwonny bez zapachu i bez smaku. Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, przez co jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia człowieka.
Objawy zatrucia tlenkiem węgla?
- lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
- nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,
- drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie,
- Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.
Udzielanie pomocy przy zatruciu tlenkiem węgla?
- należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
- jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
- rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
- wezwać służby ratownicze,
- jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
Najbardziej jesteśmy narażeni na działanie tlenku węgla w sezonie zimowym, kiedy to zwiększa się zapotrzebowanie na ogrzewanie lokali mieszkalnych ze względu na panującą niską temperaturę otoczenia. W tym właśnie okresie najczęściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla użytkowników lokali mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej oraz innych dogrzewanych obiektów (np. garaże, warsztaty). Statystyki pokazują, że główną przyczyną zatruć w budynkach mieszkalnych są niesprawne przewody kominowe: wentylacyjne, spalinowe i dymowe. Wadliwe ich działanie może wynikać z:
- nieszczelności,
- braku czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- wadliwie działającego systemu wentylacyjnego po wymianie starej stolarki okiennej i drzwiowej.
Typowymi działaniami mającymi na celu zapobieganie zatruciu tlenkiem węgla są:
- dokonywane okresowe przeglądy instalacji wentylacyjnej, przewodów kominowych,
- częste wietrzenie pomieszczeń, w którym odbywa się proces spalania,
- użytkowanie sprawnych technicznie urządzeń, w których odbywa się proces spalania,
- przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystanie z usług wykwalifikowanej osoby,
- nie zasłanianie kratek wentylacyjnych umieszczonych na przewodach w pomieszczeniach mieszkania (pomieszczenia kuchenne oraz łazienkowe).
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w czujkę tlenku węgla (urządzenie powszechnie dostępne). To urządzenie może wpłynąć na zminimalizowanie skutków działania tlenku węgla poprzez wcześniejszą reakcję na zagrożenie osoby przebywającej w jego środowisku.
BEZPIECZNE UŻYTKOWANIE KOMINÓW WYNIKAJĄCE Z PRZEPISÓW PRAWA
- Zgodnie z Art. 61. ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. nr 243 z 2010 r. poz. 1623 tekst jednolity – z późniejszymi zmianami), właściciel lub zarządca obiektu budowlanego ma obowiązek utrzymywać go w należytym stanie technicznym.
- Art. 62 ustawy Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek poddawania budynku okresowej kontroli. Co najmniej raz w roku właściciel lub zarządca ma obowiązek zlecić kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Kontrolę tę należy zlecić osobie posiadającej kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Osoba dokonująca kontroli ma obowiązek potwierdzić kontrolę protokołem, w którym powinna opisać usterki i uchybienia, a właściciel lub zarządca ma obowiązek usunąć te usterki (Art. 70 ustawy Prawo budowlane).
- Obiekty budowlane podlegają również przepisom Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. nr 109 poz.719 z 2010 r.).
- § 34 cytowanego rozporządzenia nakłada obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych oraz wentylacyjnych, określa również częstotliwość dokonywania czyszczeń.
- 5 Raz w miesiącu czyszczeniu należy poddawać przewody kominowe od palenisk zakładów żywienia zbiorowego.
- Co najmniej raz na 3 miesiące należy poddać czyszczeniu przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem stałym.
- Co najmniej raz na 6 miesięcy należy czyścić przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym.
- Przewody wentylacyjne należy poddawać czyszczeniu co najmniej raz w roku.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74 poz. 836 z 1999 r.) w § 19 mówi, ze naprawę i konserwację przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych można powierzyć wyłącznie osobom posiadającym świadectwa kwalifikacyjne określone w odrębnych przepisach. Osobami posiadającymi takie kwalifikacje opisane w podstawie programowej kształcenia zawodowego (Dz. U 226 poz. 1650 z 2006 r.) są kominiarze. Dlatego nie próbujmy sami naprawiać i modyfikować przewodów kominowych, lecz zlecajmy te usługi do wykonania odpowiednim fachowcom. Natomiast jeśli chodzi o czyszczenie przewodów kominowych, można dokonywać tego samodzielnie w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych oraz w obiektach budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego, co dopuszcza § 34 ust. 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz. U. Nr 109, poz. 719). W innych budynkach powinni wykonywać te czynności fachowcy, posiadający odpowiednie kwalifikacje.
- Sankcje: Ustawa z dnia 20-05-1971 Kodeks wykroczeń w Art. 82 § 1 mówi „Kto … utrudnia okresowe czyszczenie komina lub nie dokonuje bez zwłoki naprawy uszkodzeń komina i wszelkich przewodów dymowych podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.
- Korporacja Kominiarzy Polskich, jako stowarzyszenie zawodowe zrzeszające mistrzów kominiarskich, już 20 lat prowadzi działania zmierzające do podniesienia bezpieczeństwa użytkowników urządzeń grzewczych i kominowych. Jednym z zadań statutowych Korporacji jest zapobieganie zatruciom i wybuchom gazu. Prowadzona przez członków Korporacji akcja uświadamiania społeczeństwa trwa przez cały rok kalendarzowy.
W okresie grzewczym (od 01.10.2020 r. - 15.02.2021 r.) na terenie powiatu kłodzkiego odnotowano 104 interwencje związane z pożarem sadzy w przewodzie kominowym budynków mieszkalnych (wielorodzinnych i jednorodzinnych) oraz 13 interwencji związanych z wykrytym tlenkiem węgla w obiektach mieszkalnych. Dlatego apelujemy o zachowanie ostrożności, czujności i respektowanie przepisów prawa związanych z używaniem urządzeń grzewczych.