W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia "MOCZARY 2023"

06.10.2023

"MOCZARY 2023" - to kryptonim nadany ćwiczeniom dla JOP powiatu kluczborskiego, które w dniu 6 października odbywały się w miejscowości Kamieniec, gmina Lasowice Wielkie.

Zdjęcie obrazuje strażaka monitorującego stan zdrowia pozoranta biorącego udział w ćwiczeniach "MOCZARY 2023"

Jako PSP mieliśmy okazję zainscenizować skomplikowaną sytuację, która wymagała szybkiej i zorganizowanej reakcji jednostek ratowniczych z naszego powiatu. Działania miały miejsce na terenie lasu w obrębie dawnego siedliska Kamieniec, gdzie powstał obóz poszukiwawczy (archeologiczny). Miejsce obozu zostało zlokalizowane w samym środku lasu, a jego uczestnicy (pozoranci), zajmowali się poszukiwaniami artefaktów pochodzącymi z okresu XX-lecia międzywojennego.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) w Kluczborku otrzymało informacje o nadchodzącym froncie atmosferycznym, który niesie za sobą silny wiatr, ulewne deszcze i burze.  O godzinie 1939 do Stanowiska Kierowania PSP w Kluczborku (SK) dotarła informacja, że przechodzący front atmosferyczny poczynił znaczne szkody w leśnictwie Chudoba. Szczątkowe informacje przekazane telefonicznie do leśniczego, wskazują na brak możliwości wydostania się uczestników z terenu leśnego oraz o kilkunastu osobach poszkodowanych lub/i zaginionych. 

W związku z wielkością zdarzenia i koniecznością pilnego dotarcia do osób poszkodowanych SK organizuje 3 plutony ratownicze wyposażone w pilarki spalinowe oraz zestawy PSP R1. Ich zadaniem jest jak najszybsze dotarcie na miejsce zdarzenia i pomoc przebywającym tam ludziom. Do działań dysponowana jest również Wojskowa Straż Pożarna (WSP) Szumirad która dysponuje obsadą i sprzętem mogącym prowadzić działania wspólnie wraz z zastępami OSP i PSP. W trakcie dotarcia zastępów do miejscowości Kamieniec okazuje się, że jedyną droga do obozowiska jest trakt leśny wokół nieużytkowanej linii kolejowej relacji Kluczbork – Fosowskie, jednak należy usunąć z niego powalone drzewa na długości 500 m. Po chwili do SK docierają informacje mówiące o wielu osobach uwięzionych w obozowisku, które doznały urazów a kilka osób jest uznane za zaginione.

W czasie gdy do obozowiska docierają pierwsze zespoły ratownicze, potwierdzają one wcześniej przekazywane informacje o dużej liczbie osób poszkodowanych. Dodatkowo 4 osoby w momencie rozpoczęcia nawałnicy, oddaliły się w panice z obozowiska w kierunku północnym. Ratownicy podjęli decyzję o ewakuacji poszkodowanych do przysiółka Kamieniec, skąd mogą zostać oni podjęci przez Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM). W związku z koniecznością poszukiwania osób zaginionych, kierujący działaniem ratowniczym organizuje pluton poszukiwawczy. Zadaniem tego plutony jest przedostanie się do miejsca gdzie mogą znajdować się osoby, które opuściły obozowisko. Do działań na wskazanym odcinku zadysponowany zostaje zastęp OSP Chudoba dysponujący pojazdem UAV (dronem) wyposażonym w termowizję.

Szybka reakcja i współpraca pozwoliła skutecznie ewakuować poszkodowanych z terenu obozowiska. W ćwiczeniach wzięło udział 116. strażaków PSP, OSP i WSP, funkcjonariusze Policji, pracownicy PCZK, GMZK Lasowice Wielkie, Lasów Państwowych Nadleśnictwa Olesno i Kluczbork oraz przedstawiciele KW PSP Opole. 
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, profesjonalizm oraz gotowość i determinację w działaniach ratowniczych!

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}