Sport w KP PSP Kluczbork
W służbie pożarniczej oprócz przygotowania zawodowego, opanowania i umiejętności pracy w zespole, niezwykle ważną rolę odgrywa przygotowanie kondycyjne. Zajęcia z wychowania fizycznego są również wpisane w harmonogram codziennej służby. Jednak niektórzy podeszli do sprawy bardziej ambitnie. W sporcie, codziennych treningach i udziale we współzawodnictwie odnaleźli możliwość samorealizacji. Uprawianie sportu traktowali jako część codziennej służby.
Na przestrzeni lat strażacy z Zawodowej Straży Pożarnej, Rejonowej Komendy Straży Pożarnych, a w końcu z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku, uzyskiwali wysokie noty w zawodach sportowo-pożarniczych, piłce siatkowej oraz piłce nożnej, zarówno na szczeblu wojewódzkim, krajowym, jak i międzynarodowym. Pasmo największych sukcesów sportowych przypada na lata 70. i 80. ubiegłego wieku. Należy również docenić osiągnięcia obecnych sportowców, których niejednokrotnie zobaczymy wśród kadry wojewódzkiej. Treningi, hartowanie ducha i udoskonalanie techniki to ich codzienność. Ale efekty tej ciężkiej pracy są widoczne na zawodach. Strażacy zdobywają puchary, medale, dyplomy. Osiągnięte sukcesy to rezultat ciężkiej i systematycznej pracy. Nie można jednak pominąć osoby, która przez lata szkoliła, nadzorowała i dopingowała zawodników. Włodzimierz Blada, wieloletni Komendant tutejszej straży, był inicjatorem rozwoju sportu pożarniczego. Trener i opiekun propagował idee sportu pożarniczego. Za jego czasów następuje rozwój działalności w zakresie wychowania fizycznego i sportu.
Strażacy z Kluczborka, którzy byli w kadrze Polski w sporcie pożarniczym: Kujawa Grzegorz, Naróg Bogdan, Gwozdecki Krzysztof, Zburzycki Stanisław.
Mistrzostwa Polski w sporcie pożarniczym strażacy z Kluczborka, którzy zdobyli indywidualnie medale:
- Gwozdecki Krzysztof: 3 razy I miejsce, 2 razy II miejsce, 3 razy III miejsce,
- Kujawa Grzegorz: 1 raz I miejsce, 2 razy II miejsce, 3 razy III miejsce,
- Zubrzycki Stanisław: 6 razy II miejsce, 2 razy III miejsce.
Kalendarium sukcesów sportowych w sportach pożarniczych
1973 – V Międzynarodowe Zawody Pożarnicze CTIF w Brnie (Czechosłowacja). Sport pożarniczy po raz pierwszy został włączony do Zawodów Pożarniczych CTIF - równoznacznych z Mistrzostwami Europy - podczas zawodów w Brnie. Kadra narodowa na te zawody składała się z 10 zawodników z województwa opolskiego, z których dwóch pochodziło z Kluczborka – Jerzy Kujawa i Bogusław Naróg.
- IV miejsce drużynowo w klasyfikacji generalnej
- Rekord Polski na 100m z przeszkodami pobity przez Jerzego Kujawę - czas 18,1s.
1973 – VI Międzynarodowe Zawody w Sporcie Pożarniczym Krajów Demokracji Ludowej w Sofii (Bułgaria). Polskę reprezentowała drużyna w całości pochodząca z woj. opolskiego, m.in. Jerzy Kujawa i Bogusław Naróg. Polacy zdobyli 4 brązowe medale:
- III miejsce w ogólnej klasyfikacji 4 konkurencji
- III miejsce drużynowo w 100m z przeszkodami
- III miejsce drużynowo w drabinie hakowej.
- Jerzy Kujawa pobił kolejny rekord Polski w 100m z przeszkodami uzyskując czas 17,3s. co dało III miejsce w konkurencji indywidualnej.
1974 – na stadionie MZKS w Nysie rozegrano konkurencję - bieg na 100m z przeszkodami, podczas której Jerzy Kujawa pobija swój kolejny rekord ustanawiając tym samym nowy rekord Polski – czas 17,0s.
1975 - VII Międzynarodowe Zawody w Sporcie Pożarniczym Krajów Socjalistycznych w Magdeburgu (Niemiecka Republika Demokratyczna) – reprezentacja Polski, którą stanowili zawodnicy z woj.opolskiego zajęła III miejsce w ogólnej klasyfikacji.
1976 - I Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym w Nysie - I miejsce w dwuboju
1976 – IV Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze w Łodzi
- I miejsce w biegu na 100 m z przeszkodami wywalczył Jerzy Kujawa z czasem 17,8s.
- III miejsce w wyścigu na III piętro po drabinie hakowej zdobył Jerzy Kujawa z czasem 17,1s.
- I miejsce w dwuboju – Jerzy Kujawa
- I miejsce w głównej konkurencji spartakiadowej – w wieloboju pożarniczym zajął Bogusław Naróg.
1977 – VI Międzynarodowe Zawody CTIF w Trento (Włochy) –polska reprezentacja zdobyła w klasyfikacji ogólnej II miejsce. Reprezentacja uzyskała wyniki, które stanowiły rekord Polski w następujących dyscyplinach:
- ćwiczenia bojowe – czas 41,2s.
- bieg na 100 m z przeszkodami 106,6s,
- sztafeta 4 x 100 m uzyskany czas to 63,0s.
Wśród kadrowców zabrakło tym razem zawodników z Kluczborka, jednak naszą komende reprezentował Włodzimierz Blada pełniąc funkcję trenera.
1978 – Wojewódzkie Zawody Sportowo-pożarnicze jako memoriał Roberta Gedigi. Komenda Rejonowa Straży Pożarnej w Kluczborku była organizatorem. Specjalną nagrodę ufundowaną przez płk poż. Mieczysława Jańca otrzymał Bogusław Naróg za najlepszy wynik w biegu na 100m z przeszkodami.
1978 – IX Międzynarodowe Zawody w Sporcie Pożarniczym Krajów Socjalistycznych w Rydze (Łotwa). Ustanowiono 3 rekordy kraju, z których dwa należały do Jerzego Kujawy:
- wejście po drabinie hakowej na 3 pietro wspinalni – czas 15,5s.
- dwóbuj pożarniczy (drabiny hakowe i 100m z przeszkodami) - czas 32,7s.
1979 – Zawody o Puchar Beskidów we Frydku Mistku (CSRS Czechosłowacka Republika Socjalistyczna)
- I miejsce w biegu na 100m z przeszkodami z czasem 17,0s. wywalczył Jerzy Kujawa,
- drużynowy rekord kraju w ćwiczeniach bojowych – 38,8s.
1979 – Międzynarodowe Zawody Reprezentacji Narodowych w Sportach Pożarniczych: NRD, ZSRR, Czechosłowacji, Rumunii i Polski. W skład reprezentacji Polski weszli m.in.Bogusław Naróg i Jerzy Kujawa.
- Polska w ogólnej klasyfikacji zajęła III miejsce.
- Ustanowiono też drużynowy rekord Polski w wejściu po drabinie hakowej na 3 piętro wspinalni z czasem 96,5s. W konkurencji tej Jerzy Kujawa uzyskał czas 15,5s, wyrównując należący do niego indywidualny rekord Polski.
1980 – X Międzynarodowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Krajów Socjalistycznych w Braszow (Rumunia). Polskę reprezentowali m.in. Jerzy Kujawa i Stanisław Zubrzycki.
- W ogólnej klasyfikacji reprezentacja zajęła III miejsce w biegu na 100m.
1980 – Zawody Wojewódzkie w Opolu
- I miejsce w hakówce z czasem 14,7s. uzyskał Jerzy Kujawa bijąc tym samym rekord krajowy i uzyskując trzeci czas w Europie.
1980 – w siedzibie Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, brązowy medal "Za wybitne Osiągnięcia Sportowe" wręczany po raz pierwszy w historii sportu pożarniczego odebrał Jerzy Kujawa.
- Podczas V Krajowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych w Poznaniu brązowy medal "Zasłużony działacz Kultury Fizycznej" odebrał mjr poż. mgr Włodzimierz Blada ówczesny Komendant Rejonowy Straży Pożarnych.
1982 – Podczas I Indywidualnych Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym w Opolu medal "Mistrza Sportu" odebrał za dotychczasowe osiągnięcia Jerzy Kujawa.
Na 100 m z przeszkodami IV miejsce uzyskał Stanisław Zubrzycki z czasem : 16,2 s. Zajmując jednocześnie IV miejsce w dwuboju pożarniczym z czasem 34,35
1983 – Drużynowe Mistrzostwa Polski w Rzeszowie. W skład kadry weszli m.in. Krzysztof Gwozdecki, Jerzy Kujawa i Stanisław Zubrzycki.
- II miejsce w sztafecie pożarniczej 4x100 z czasem 63,25s.
- I miejsce w pożarniczych ćwiczeniach bojowych z czasem 40,87s.
1983 - II Indywidualne Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym w Kielcach
- II miejsce w wejściu po drabinie hakowej na 3 pietro wspinalni wywalczył Jerzy Kujawa – czas 15,82s.
- III miejsce w dwuboju pożarniczym – Jerzy Kujawa czas – 35,55s.
1984 – III Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym w Białymstoku
- pożarniczy tor przeszkód indywidualnie - I miejsce dla Jerzego Kujawy z uzyskanym czasem 17,65s.
- II miejsce w pożarniczym biegu z przeszkodami zajął Stanisław Zubrzycki z uzyskanym czasem 17,83s.
- III miejsce konkurencji wspinanie przy użyciu drabiny chakowej zajął Stanisław Zubrzycki z czasem 15,90s.
- II miejsce w dwuboju pożarniczym Stanisław Zubrzycki z czasem 33,73 s.
- reprezentacja województwa opolskiego z czesem 39,59s. ustanowiła nowy rekord Polski w pożarniczych ćwiczeniach bojowych zdobywając Tytuł Mistrza Polski w Sporcie Pożarniczym. Zajmując jednocześnie pierwsze miejsce drużynowo w mistrzostwach Polski. W skład reprezentacji weszli: Stanisław Zubrzydzki, Krzsztof Gwozdecki, Jerzy Kujawa.
1985 – IV Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym w Gdańsku
- w konkurencji 100m z przeszkodami indywidualnie II miejsce zdobył Stanisław Zubrzycki z czasem 17,67s. III miejsce przypadło Jerzemu Kujawie, który uzyskał czas 17,81s.
- wspinanie po drabinie hakowej na 3 piętro wspinalni – Tytuł Mistrza Polski zdobył Krzysztof Gwozdecki z czasem 15,28s. II miejsce przypadło Stanisławowi Zubrzyckiemu – 15,54s.
- dwubój pożarniczy - I miejsce wywalczył Krzysztof Gwozdecki – 33,14s. II miejsce Stanisław Zubrzycki – 33,21s. III miejsce należało do Jerzego Kujawy – 33,50s. Konkurencja ta okazała się wyjątkowa. Podium "należało" do naszej jednostki. Trójka kluczborskich sportowców zdeklasowała konkurencje i zajęła wszystkie miejsca na podium.
- Reprezentacja opolszczyzny zajęła III miejsce w sztafecie pożarniczej, i zajęłą jednocześnie I miejsce drużynowo. W skład zwycięskiej drużyny weszli: Jerzy Kujawa, Stanisław Zubrzycki, Krzysztof Gwozdecki.
1986 – V Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym w Lublinie
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej - II miejsce i tytuł I Wicemistrza Polski z czasem 15,32s. wywalczył Krzysztof Gwozdecki,
- dwubój pożarniczy - I miejsce i tytuł Mistrza Polski Krzysztof Gwozdecki – czas 33,25s.
- Drużyna z województa Opolskiego zdobyła II miejsce drużynowo i III miejsce w sztafecie pożarniczej, komendę z kluczborka reprezentowali: Krzysztof Gwozdecki, Stanisław Zubrzycki, Jerzy Kujawa.
1986 – XIII Międzynarodowe Zawody w Sporcie Pożarniczym Państw Socjalistycznych w Poznaniu. W skład reprezentacji Polski wchodzili m.in. Krzysztof Gwozdecki i Stanisław Zubrzycki, którzy drużynowo wywalczyli I miejsce zwyciężając CSRR i ZSRR.
1986 – Krzysztof Gwozdecki i Stanisław Zubrzycki zostali odznaczeni złotymi medalami "Za wybitne osiągnięcia sportowe", natomiast trener kadry Włodzimierz Blada ówczesny komendant rejonowy, został odznaczony srebrną odnaką "Zasłużony działacz kultury fizycznej".
1987 – VI Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym we Wrocławiu. Reprezentacja woj.opolskiego wywalczyła:
- tytuł II Wicemistrza Polski (III miejsce) w sztafecie pożarniczej z czasem 60,63s.
- II miejsce w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Polski,
- w konkurencji indywidualnej wspinanie przy użyciu drabiny hakowej IV miejsce zdobył Krzysztof Gwozdecki z czasem 15,51s.
1988 – VII Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym w Łodzi. Reprezentacja ZSP woj.opolskiego osiągnęła m.in.:
- drabina hakowa – zespołowo – II miejsce i tytuł I Wicemistrza Polski z czasem 95,84s.
- drabina hakowa - indywidualnie - VI miejsce wywalczył Krzysztof Gwozdecki z czasem 15,18s.
- pożarniczy tor przezskód 100m – indywidualnie IV miejsce zdobył Krzysztof Gwozdecki - 17,56s.
1989 – IX Międzynarodowe Zawody Pożarnicze CTIF w Warszawie. Opiekunem technicznym i trenerem drużyn startujących zostaje Włodzimierz Blada.
1990 –Międzywojewódzkie zawody w konkurencji wspinania przy użyciu drabiny hakowej w Paczkowie.
- II miejsce w konkurencji indywidualnej Krzysztof Gwozdecki - 15,44s.
1993 – X Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym w Krakowie. Reprezentacja woj.opolskiego uzyskała następujące wyniki:
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni – indywidualnie – II miejsce Stanisław Zubrzycki z czasem 15,89s.
- dwubój pożarniczy – III miejsce dla Stanisława Zubrzyckiego – 34,44s.
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni – zespołowo – II miejsce – 101,66s.
- II miejsce drużynowo zdobyła drużyna województwa opolskiego, w składzie drużyny: Stanisław Zubrzycki, Jerzy Kujawa, Krzysztof Gwozdecki.
1994 – Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze w Głubczycach:
- pożarniczy tor przeszkód: I miejsce Krzysztof Gwozdecki - 18,29s., II miejsce Stanisław Zubrzycki - 18,99s., III miejsce Janusz Kamosz - 19,20s.,
- drabina hakowa - I miejsce Krzysztof Gwozdecki - 15,46s.,
- dwubój pożarniczy – I miejsce Krzysztof Gwozdecki 33,75s., II miejsce Stanisław Zubrzycki - 36,42s.
- sztafeta pożarnicza - I miejsce JRG KLuczbork
1995 – Międzynarodowe Zawody w Sporcie Pożarniczym w Hradec Kralowe (Czechy). Do reprezentacji Polski został powołany Krzysztof Gwozdecki.
1995 - Mistrzostwa Polski w Krakowie. Trenerem opolszczyzny został Włodzimierz Blada, w skład drużyny weszli : Janusz Kamosz, Krzysztof Gwozdecki, Rutkowski Piotr, Stanisław Zubrzycki.
1. Drużyna opolszczyzny zajęła I miejsce drużynowo, II miejsce w sztafecie pożarniczej (Rutkowski, Zubrzycki).
1996 – XIII Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym w Częstochowie. Do reprezentacji woj.opolskiego zostali powołani m.in. Krzysztof Gwozdecki, Stanisław Zubrzycki, Janusz Kamosz, Piotr Rutkowski.
- drabina hakowa - II miejsce Krzysztof Gwozdecki – 14,98s,
- dwubój pożarniczy - III miejsce Krzysztof Gwozdecki – 33,17s.
- w klasyfikacji generalnej - II miejsce
- I miejsce w sztafecie pożarniczej (wszyscy zawodnicy z KP PSP Kluczbork- Gwozdecki, Kamosz, Zubrzycki, Rutkowski)
Podczas mistrzostw został zorganizowany II Ogólnopolski Bieg Strażaków – w Kategorii kobiet na dystansie 10km zwyciężyła Katarzyna Kieszczyńska.
1998 – Zawody strefowe w sporcie pożarniczym w Strzelcach Opolskich
- pożarniczy tor przeszkód - indywidualnie – II miejsce Piotr Rutkowski -17,85s., III miejsce Stanisław Zubrzycki – 18,44s., IV miejsce Janusz Kamosz – 18,63s.
- drabina hakowa indywidualnie - I miejsce Krzysztof Gwozdecki - 16,24s., II miejsce Piotr Rutkowski - 16,43s., III miejsce Stanisław Zubrzycki - 16,76s.,
- sztafeta pożarnicza 4x100 – I miejsce ( Krzysztof Gwozdecki, Piotr Rutkowski, Stanisław Zubrzycki, Janusz Kamosz),
1998 – Zawody wojewódzkie w sporcie pożarniczym w Strzelcach Opolskich
- w klasyfikacji generalnej - I miejsce JRG Kluczbork
1999 - Zawody wojewódzkie w sporcie pożarniczym w Strzelcach Opolskich:
- w klasyfikacji generalnej - II miejsce JRG Kluczbork
2000 - Zawody wojewódzkie w sporcie pożarniczym w Opolu
- w klasyfikacji generalnej - III miejsce JRG Kluczbork
-
100 m z przeszkodami I miejsce - Stanisław Zubrzycki z czasem 19,11, II miejsce Piotr Rutkowski z czasem 19,14,
-
Dwubój pożarniczy - I miejsce Stanisław Zubrzycki, II miejsce Piotr Rutkowski
2001 - Zawody wojewódzkie w sporcie pożarniczym w Prudniku:
- pożarniczy tor przeszkód indywidualnie – I miejsce Piotr Rutkowski - 18,76s., II miejsce Stanisław Zubrzycki - 19,37s.,
- dwubój pożarniczy indywidualnie – I miejsce Piotr Rutkowski - 35,90s., II miejsce Stanisław Zubrzycki - 36,24s.,
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej indywidualnie – I miejsce Stanisław Zubrzycki - 16,87s., III miejsce Piotr Rutkowski - 17,14s.,
2003 - Zawody wojewódzkie w sporcie pożarniczym w Głuchołazach:
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej indywidualnie I miejsce Piotr Rutkowski (17,87s.),
- w klasyfikacji generalnej - III miejsce JRG Kluczbork
2004 - Zawody wojewódzkie w sporcie pożarniczym w Opolu i Tarnowie Opolskim:
- pożarniczy tor przeszkód indywidualnie – III miejsce Janusz Kamosz (19,92s.),
- sztafeta pożarnicza – II miejsce (73,41s.),
- pożarnicze ćwiczenia bojowe - II miejsce (31,75s.).
2005 - Zawody wojewódzkie w sporcie pożarniczym w Kluczborku
- w klasyfikacji generalnej - I miejsce KP PSP Kluczbork
- Wspinanie przy użyciu drabinu hakowej - I miejsce Stanisław Zubrzycki z czasem 17,17
- III Miesjce Sebastian Pielichowski w konkurencji wspinanie przy użyciu drabiny hakowej z czasem 18,11
- 100 z przeszkodami I miejsce Janusz Kamosz z czasem 19,28, III miejsce Piotr Rutkowski z czasem 19,50
2005 – XV Świętokrzyski Turniej w Dwuboju Pożarniczym w Kielcach. Wojewódzkie opolskie reprezentowali m.in. Roman Felusiak, Sebastian Pielichowski, Tomasz Sobota, Ireneusz Sulikowski
2006 - Zawody wojewódzkie w sporcie pożarniczym w Krapkowicach:
- pożarniczy tor przeszkód indywidualnie - II miejsce Piotr Rutkowski (19,84s.), III miejsce Sebastian Pielichowski (19,97s.),
- wspinanie przy użyciu drabiny hakowej indywidualnie - I miejsce Piotr Rutkowski (17,58s.), II miejsce Ireneusz Sulikowski (17,99s.), III miejsce Sebastian Pielichowski (18,33s.),
- dwubój pożarniczy - I miejsce Piotr Rutkowski (37,42s.), II miejsce Sebastian Pielichowski (38,30s.), III miejsce Ireneusz Sulikowski (38,44s.),
- w klasyfikacji generalnej I miejsce KP PSP Kluczbork
2007 - Zawody wojewódzkie w sporcie pożarniczym w Oleśnie:
- pożarnicze ćwiczenia bojowe drużynowo - II miejsce
- I miejsce drużynowo KP PSP Kluczbork ( Zubrzycki Stanisław, Pielichowski Sebastian, Felusiak Roman, Zgid ADrian, Janki Krzysztof, Orłowski Łukasz, Szklanny Krzysztof, Rubin Adam, Rutkowski Piotr).
- Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej I miejsce : Zubrzycki Stanisław z czasem 16,99 (w wieku 48lat) II miejsce Sebastian Pielichowski z czasem 17,74
- 100 m z przeszkodami, II miejsce Piotr Rutkowski
- Dwóbuj Pożarniczy II miejsce Sebastian Pielichowski 37,46 ;III miejsce Stanisław Zubrzycki z czasem 37,55
2008 - Podczas otwarcia XXV Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz wręczył Odznaki Ministra Sportu i Turystyki oraz Dyplomy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej sportowcom, trenerom oraz działaczom szczególnie zasłużonym w dziedzinie rozwoju sportu pożarniczego. Wsród trenerów uhonorowany został Włodzimierz Blada, jako zawodnicy docenieni zostali: Jerzy Kujawa, Stanisław Zubrzycki oraz Krzysztof Gwozdecki.
2009 - Zawody wojewódzkie w sporcie pożarniczym w Brzegu:
- w klasyfikacji generalnej III miejsce KP PSP Kluczbork
2011 - Zawody wojewódzkie w sporcie pożarniczym w Brzegu:
- w klasyfikacji generalnej III miejsce KP PSP Kluczbork
Wspomnienia Jerzego Kujawy:
"To był przypadek. Pociągał mnie sport. W Kolejowym Klubie Sportowym w Kluczborku biegałem na dystansie 100m i uzyskiwałem czas 10,7-10,8s. Pracowałem już jako kierowca w Zawodowej Straży Pożarnej w Kluczborku. O moich startach w klubie dowiedział się płk poż. Mieczysław Janiec z Opola. Zabrał mnie na zgrupowanie do Głuchołaz i powiedział, że będę trenował bieg po drabinie hakowej oraz 100m z przeszkodami. Byłem przerażony. Nigdy przedtem nie wchodziłem po drabinie hakowej do I piętra wspinalni, a tu perspektywa nie wchodzenia, a wbiegania i to aż na III piętro. Pierwszy instruktaż o nachwytach i podchwytach, o koordynacji pracy rąk i nóg i pierwsza próba. Ważne były dla mnie nie nachwyty i podchwyty a to, żeby kurczowo trzymać się drabiny i aby nogi trafiły na szczeble. Przyszedł wreszcie dzień sprawdzianu. Wszedłem na III pietro wspinalni tylko raz. Dokonanie podobnego wyczynu po raz drugi przerastało już moje możliwości. Zająłem ostatnie miejsce. Podczas jednego z pierwszych treningów zleciałem nawet z drabiny z wysokości I pietra. Czekałem kiedy otrzymam polecenie spakowania rzeczy i powrotu do jednostki. Nic takiego jednak nie nastąpiło. Przełożeni na zgrupowaniu byli wyrozumiali i cierpliwi. Obdarzyli mnie dużym kredytem zaufania. Nieco lepiej wiodło mi się w konkurencji 100m z przeszkodami. Podczas pierwszych treningów uzyskiwałem czasy w granicach 21s. Rekord świata na tym dystansie wynosił wówczas 18,2s. Po intensywnym treningu w 1973 roku biegałem już ten dystans w czasie 18,1s., ale rekord świata też znacznie się poprawił."
Kalendarium sukcesów sportowych w piłce nożnej
Inicjatorem i twórcą rozgrywek piłki nożnej w strukturach Straży Pożarnej była Komenda Wojewódzka PSP w Zabrzu. Tam też odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski pod banderą Komendy Głównej. Z czasem piłka nożna wpisała sie na trwałe do kalendarza imprez sportowych organizowanych przez KG PSP. Dyscyplina ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród kluczborskich strażaków. Na arenie krajowej prezentowali bardzo wysoki poziom, zdobywając liczne puchary i medale. Przez wiele lat trzon reprezentacji województwa opolskiego stanowiła kadra z Kluczborka: Adam Bar, Piotr Gucz, Janusz Kamosz, Jarosław Pacholak. Oto kalendarium mistrzostw, podczas których opolskie znajdowało się w czołówce:
1995 – I Halowe Mistrzostwa Polski Pożarniczych Piątek Piłkarskich Państwowej Straży Pożarnej o Puchar Komendanta Głównego PSP w Zabrzu:
- I miejsce reprezentacji woj.opolskiego
1996 – II Halowe Mistrzostwa Polski Pożarniczych Piątek Piłkarskich w Lublinie:
- I miejsce reprezentacji woj.opolskiego
1997 - III Halowe Mistrzostwa Polski Pożarniczych Piątek Piłkarskich w Tarnowie:
- IV miejsce reprezentacji woj.opolskiego
1998 - IV Halowe Mistrzostwa Polski Pożarniczych Piątek Piłkarskich w Zabrzu:
- III miejsce reprezentacji woj.opolskiego
1999 - V Halowe Mistrzostwa Polski Pożarniczych Piątek Piłkarskich w Białymstoku:
- II miejsce reprezentacji woj.opolskiego
2000 - VI Halowe Mistrzostwa Polski Pożarniczych Piątek Piłkarskich w Łęcznej:
- IV miejsce reprezentacji woj.opolskiego
2003 - X Światowe Igrzyska Policjantów i Strażaków w Piłce Nożnej w Barcelonie. Reprezentacja Polski w piłce nożnej, wśród której znalazł się Piotr Gucz, zajęła I miejsce w dywizji słabszych.
2011 – Turniej Służb Mundurowych o Puchar Burmistrza Kluczborka "Zakończenie Lata"
- I miejsce KP PSP Kluczbork
2012 – Zawody o Puchar Przewodniczącego Zarządu Terenowego NSZZ FIPW Zakładu Karnego w Kluczborku
- I miejsce KP PSP Kluczbork
2013 – Turniej o Puchar Lata dla Służb Mundurowych, zorganizowany przez Burmistrza Kluczborka
- II miejsce KP PSP Kluczbork.
Kalendarium sukcesów sportowych w piłce siatkowej
Piłka siatkowa w kluczborskiej straży zagościła wraz z przeniesieniem służbowym Wojciecha Kieszczyńskiego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nysie. Zespół siatkarzy województwa opolskiego należał przez wiele lat do czołówki krajowej. Trzon kadry przez długi okres stanowił Wojciech Kieszczyński – atakujący i przyjmujący.
Oto sukcesy osiagnięte przez kadrę opolszczyzny, w czasach aktywności reprezentanta kluczborskiej straży:
1991 –VIII Mistrzostwa Polski Strażaków w Piłce Siatkowej w Słupsku
- III miejsce
1992 – IX Mistrzostwa Polski Strażaków we Wrocławiu. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Wojciech Kieszczyński
- I miejsce - puchar na własność.
1993 – X Mistrzostwa Polski Strażaków w Bielsku Białej
- I miejsce
1994 – XI Mistrzostwa Polski Strażaków we Wrocławiu
- II miejsce
1995 – XII Mistrzostwa Polski Strażaków w Bielsku Białej
- II miejsce
1996 – XIII Mistrzostwa Polski Strażaków w Katowicach
- I miejsce
1997- XIV Mistrzostwa Polski Strażaków w Katowicach
- I miejsce - puchar na własność
1998 – XV Mistrzostwa Polski Strażaków w Częstochowie
- III miejsce
1998 – Turniej finałowy o Puchar Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu
- JRG Kluczbork zajęła II miejsce.
1999 – XVI Mistrzostwa Polski Strażaków we Wrocławiu
- IV miejsce
2000 – XVII Mistrzostwa Polski Strażaków w Świdniku
- VI miejsce
2001 – XVIII Mistrzostwa Polski Strażaków w Andrychowie
- IV miejsce
2002 – XIX Mistrzostwa Polski Strażaków w Kozienicach
- VIII miejsce
2003 – XX Mistrzostwa Polski Strażaków w Legnicy
- V miejsce
2004 – Mistrzostwa Świata Strażaków w Sheffield (Wielka Brytania). Do reprezentacji – w dyscyplinie piłka siatkowa z województwa opolskiego został powołany m.in. Wojciech Kieszczyński. Polska wywalczyła brązowy medal.
2004 - XXI Mistrzostwa Polski Strażaków w Piłce Siatkowej w Poznaniu
- III miejsce
2006 - XXIII Mistrzostwa Polski Strażaków w Piłce Siatkowej w Krakowie
- IV miejsce
2007 - XXIII Mistrzostwa Polski Strażaków w Piłce Siatkowej w Rewalu
- VII miejsce
Opracowanie: mł. ogn. Mormol Jadwiga