Narada szkoleniowa dla funkcjonariuszy wykonujących zadania z zakresu prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej
07.11.2023
W dniach 6-7 listopada 2023 r. odbyła się dwudniowa narada skierowana do funkcjonariuszy z terenu województwa podlaskiego, realizujących zadania z zakresu prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej. Podczas dwudniowego spotkania poruszono zagadnienia dotyczące realizacji bieżących oraz planowanych zadań z zakresu prewencji społecznej . Przeprowadzono także wymianę doświadczeń w aspekcie realizacji zadań z zakresu prewencji społecznej na terenie poszczególnych obiektów PSP.
Z definicji terminu prewencji społecznej jasno wynika, iż są to czynności mające na celu dostarczenie wiedzy oraz niezbędnych informacji, dzięki którym wzrośnie świadomość w społeczeństwie lub zmienią się postawy i zachowania wobec zagrożeń życia, zdrowia, mienia i środowiska.
Prewencja Społeczna PSP to szereg działań edukacyjnych, informacyjnych i promocyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży, seniorów czy osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Działania podjęte w ramach prewencji społecznej zwiększają świadomość społeczną z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz bezpiecznego zachowania się w obliczu zagrożeń.
Zapotrzebowanie na prewencję społeczną pojawiło się wraz z rozwojem społeczeństw. Towarzyszący nam dynamiczny rozwój nauki i techniki otwiera wiele możliwości do usprawniania dotarcia do odbiorców.
Pierwszym elementem narady szkoleniowej była wizyta studyjna w Sali Edukacyjnej Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej, gdzie uczestnicy po zapoznaniu się z piętnastoma wystawami dotyczącymi historii Warszawskiej Straży Pożarnej począwszy od jej powstania aż do działań podejmowanych w chwili obecnej, dowiedzieli się w jaki sposób na przestrzeni lat rozwijały się różnego rodzaju przedsięwzięcia i inicjatywy związane z pożarnictwem na terenie Miasta Warszawy.
Kolejnym punktem narady była wizyta w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, gdzie zaprezentowany został program informacyjno-edukacyjny, na którym bazuje muzeum, sposób organizacji i prowadzenia zajęć i prelekcji w zależności od osób uczestniczących w spotkaniach, Mobilny Symulator Zagrożeń Pożarowych firmy mLabs oraz inicjatywy własne czy działalność Centralnego Muzeum Pożarnictwa z zakresu prewencji społecznej.
Drugiego dnia spotkania w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie zrealizowany został panel wykładowo-ćwiczeniowy, który przeprowadził st. kpt. Mariusz Basiak.
Obok teoretycznej wiedzy w zakresie szeroko pojętej prewencji społecznej przekazanej w formie wykładów, odbył się pokaz zajęć realizowanych w Laboratorium CS PSP podczas prowadzonych prelekcji dla dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk fizykochemicznych, rozwoju pożaru w przestrzeni zamkniętej, detekcji zagrożeń związanych z dymem i tlenkiem węgla. Funkcjonariusze wzięli też udział w pokazie zrealizowanym na poligonie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
Zwieńczeniem narady szkoleniowej było omówienie zagadnień prewencji społecznej na podstawie analizy sprawozdań jednostek z terenu województwa podlaskiego, które przeprowadziła mł. ogn. Justyna Kłusewicz. Ponadto przekazane i omówione zostały również założenia i cele dalszej współpracy w zakresie prewencji społecznej w jednostkach organizacyjnych PSP z terenu województwa podlaskiego.
Opracowanie i zdjęcia:
mł. ogn. Justyna Kłusewicz, KW PSP Białystok