W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaczął się okres grzewczy, kolneńscy strażacy przypominają

18.10.2023

Na zdjęciu widać ogień wydostający się z Komina.

W związku ze zbliżającym się okresem zimowym, a co za tym idzie okresem intensywnego użytkowania pieców centralnego ogrzewania na różnego rodzaju paliwa, strażacy przypominają o obowiązku czyszczenia przewodów kominowych.  Ponieważ wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

Niejednokrotnie pożar sadzy w przewodzie kominowym może przekształcić się w pożar pomieszczeń przyległych do komina lub pożaru więźby dachowej. Powstały pożar obok strat materialnych, stwarza przede wszystkim bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, tym bardziej, że część pożarów związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych ma miejsce w porze nocnej. Przyczyną powstawania pożaru sadzy w przewodzie kominowym jest osadzanie się na ściankach komina sadzy, która składa się z węgla, dlatego też dochodzi do jej zapalenia. W wyniku jej zapalenia w przewodzie kominowym następuje wzrost temperatury od 800 do 1200OC nie dziwi więc fakt, że wówczas dochodzi do pożaru budynku. Pamiętajmy również, że gdy już dojdzie do zapalenia sadzy w przewodzie kominowym, należy niezwłocznie powiadomić służby ratownicze, wygasić palenisko
i zamknąć dopływ powietrza do niego.

Aby nie dopuścić do tego typu zdarzeń lub w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko powstania tego typu pożarów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, strażacy przypominają o obowiązku czyszczenia przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych z zachowaniem czasookresów dokonywania tych czynności:

  • przewody od palenisk opalanych paliwem stałym – co 3 miesiące,
  • przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym – co 6 miesięcy,
  • przewody wentylacyjne – 1 raz w roku.

W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. Co zrobić aby uniknąć zaczadzenia? Należy przede wszystkim:

  • systematycznie czyścić i sprawdzać szczelność przewodów kominowych,
  • nie zasłaniać i nie zaklejać kratek wentylacyjnych,
  • w przypadku wymiany okien na nowe sprawdźć poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są bardziej szczelne i mogą pogorszyć wentylację.

W przypadku powstania następujących objawów, takich jak: zawroty i bóle głowy, duszność, senność, osłabienie, przyśpieszone bicie serca, nie należy ich bagatelizować, ponieważ mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. Należy wówczas natychmiast przewietrzyć mieszkanie/pomieszczenie, ewakuować współmieszkańców i wyjść na zewnątrz, wezwać straż pożarną
i zasięgnąć porady lekarskiej.

Aby uniknąć w/w sytuacji można skorzystać z techniki w postaci czujki tlenku węgla. Jest to urządzenie służące do szybkiej identyfikacji nieszczelności instalacji grzewczej jak również wskazuje na niewłaściwy system wentylacji w pomieszczeniu. Czułość sensora jest bardzo wysoka i tego typu detektor tlenku węgla potrafi zareagować bardzo szybko zanim czad nam zaszkodzi i doprowadzi do zatrucia.

Opracowanie: st. bryg. Tomasz Sielawa, KP PSP Kolno.
Zdjęcie: www.iknurow.pl

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}