W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

16.10.2021

1

„Tak niewiele – a może aż tak dużo !”

16 października przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. To święto obchodzimy od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Podstawowym celem akcji jest podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymania akcji serca. Zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa, że tak nie wiele potrzeba by uratować czyjeś życie.

Strażacy z KP PSP w  Kościerzynie aktywnie włączają się w inicjatywę, i zachęcają by nie być obojętnym. Dzięki prawidłowo wykonanemu masażowi serca szanse na przeżycie wzrastają do nawet 50%, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas udzielił pierwszej pomocy poszkodowanemu zanim dotrze Zespół Ratownictwa Medycznego.

 

Nagłe zatrzymanie krążenia, w skrócie NZK, jest nieoczekiwanym wstrzymaniem mechanicznej pracy serca, w wyniku którego ustaje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. W efekcie dochodzi do ostrego niedotlenienia narządów i tkanek. Do ustania krążenia dochodzi w ciągu kilku sekund, następuje utrata przytomności, zatrzymanie oddychania i rozpoczyna się obumieranie komórek mózgu, który jest najbardziej wrażliwy na niedotlenienie.

Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3-krotny wzrost przeżywalności. Niestety resuscytacja podejmowana jest jedynie w 1 na 5 przypadków pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia. Nagłe zatrzymanie krążenia stanowi główną przyczynę zgonów na całym świecie. Każdego roku występuje u ok. 400 tys. Europejczyków, z czego w ok. 350 tys. przypadków zdarza się to poza szpitalem: na ulicy, w pracy, w trakcie ćwiczeń fizycznych lub w domu.

Reakcja w sytuacji nagłego zdarzenia jest naszym obowiązkiem, jednak powinna być również zwykłym odruchem. Wciąż jednak wiele ludzi boi się udzielać pierwszej pomocy lub nie zna zasad jej udzielania. Pamiętajmy, że na naukę nigdy nie jest za późno, a nasze ręce mogą uratować komuś życie!

Opracowanie: st. kpt. Jacek Szyszka
Zdjęcia: KP PSP Kościerzyna

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}