MONITORING POŻAROWY
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie informuje, iż na podstawie „Wymagań organizacyjno-technicznych dotyczących uzgadniania przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie sposobu połączenia urządzeń sygnalizacyjno-alarmowych systemu sygnalizacji pożarowej zainstalowanych w budynkach, obiektach budowlanych lub terenach z obiektem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie przy ul. Mickiewicza 29” w celu podłączenia systemu sygnalizacji pożaru z obiektem PSP należy do tut. Komendy złożyć:
- pisemny wniosek abonenta do Komendanta Powiatowego PSP w Krotoszynie,
- informację o systemie sygnalizacji pożarowej zainstalowanym w obiekcie, w szczególności zawierającą:
- projekt techniczny – wykonawczy uzgodniony przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych,
- nazwę producenta,
- wykaz urządzeń systemu,
- zakres i obszar ochrony obiektu,
- organizację alarmowania w obiekcie,
- oświadczenie o sprawności technicznej systemu sygnalizacji pożarowej,
- oświadczenie o sprawności systemu transmisji alarmu pożarowego wraz z protokołem prób i badań potwierdzających prawidłowość ich działania,
- kopię umowy pomiędzy abonentem będącym właścicielem, zarządcą lub użytkownikiem przyłączanego obiektu budowlanego, a podmiotem świadczącym usługi w zakresie zapewnienia okresowej konserwacji systemu sygnalizacji pożarowej, przy czym informacje o charakterze handlowym mogą zostać usunięte z ww. umów; dopuszczalnym jest również złożenie wzoru umowy oraz oświadczenia stron o zawarciu umowy według tego wzoru,
- kopię umowy pomiędzy abonentem będącym właścicielem, zarządcą lub użytkownikiem przyłączanego obiektu budowlanego, a operatorem o świadczenie usługi transmisji alarmu pożarowego - w zakresie wskazanym w podpunkcie „c", a także informację o stosowanych torach transmisji przesyłania sygnałów alarmowych w szczególności:
- tor radiowy - pozwolenie radiowe wydane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, (dokumenty potwierdzające),
- tor telefoniczny - informacja abonenta o udostępnieniu telefonicznego łącza abonenckiego (PSTN) przeznaczonego do transmisji alarmów pożarowych,
- wyciąg warunków ochrony przeciwpożarowej z Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego oraz planów ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109, poz. 719 z późn. zm.), z uwzględnieniem graficznych danych dotyczących w szczególności:
- powierzchni, wysokości i liczby kondygnacji budynku,
- odległości od obiektów sąsiadujących,
- parametrów pożarowych występujących substancji palnych,
- występującej gęstości obciążenia ogniowego w strefie pożarowej lub w strefach pożarowych,
- kategorii zagrożenia ludzi, przewidywanej liczby osób na każdej kondygnacji i w poszczególnych pomieszczeniach,
- lokalizacji pomieszczeń i przestrzeni zewnętrznych zaklasyfikowanych jako strefy zagrożenia wybuchem,
- podziału obiektu na strefy pożarowe,
- warunków ewakuacji, ze wskazaniem kierunków i wyjść ewakuacyjnych,
- miejsc usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, kurków głównych instalacji gazowej, materiałów niebezpiecznych pożarowo oraz miejsc usytuowania elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi,
- wskazania dojść do dźwigów dla ekip ratowniczych,
- hydrantów zewnętrznych oraz innych źródeł wody do celów przeciwpożarowych,
- dróg pożarowych i innych dróg dojazdowych, z zaznaczeniem wjazdów na teren ogrodzony,
- Kartę charakterystyki obiektu zgodnej z wzorem określonym w załączniku.
Wszelkich uzgodnień, związanych ze złożeniem wniosku abonenta wraz z wymaganymi dokumentami, dokonuje w imieniu abonenta operator posiadający stosowne upoważnienie abonenta.
Abonent będący właścicielem, zarządcą lub użytkownikiem przyłączanego obiektu zobowiązany jest zapewnić odpowiednie warunki dostępu do obiektu w przypadku otrzymania sygnału o alarmie pożarowym przez stację odbiorczą alarmów pożarowych.
Abonent będący właścicielem, zarządcą lub użytkownikiem przyłączanego obiektu zapewnia niezbędne środki techniczne i organizacyjne w celu uniknięcia generowania alarmów fałszywych. W przypadku powstania alarmu fałszywego spowodowanego nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu sygnalizacji pożarowej w obiekcie lub z winy Abonenta Operator będzie obciążał Abonenta kosztami interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej podjętych w przypadku wystąpienia alarmu fałszywego. Stosowny zapis w tym zakresie musi znaleźć się w umowie pomiędzy Operatorem, a Abonentem o świadczeniu usług transmisji alarmu pożarowego.
Koszty interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej podjętych w przypadku wystąpienia alarmu fałszywego będzie ponosił Operator, na podstawie wyliczeń dokonanych przez Komendanta według obowiązujących w Państwowej Straży Pożarnej zasad obliczania kosztów prowadzonych działań ratowniczych Operator zobowiązany jest do przekazania wyliczonej kwoty na konto wskazane przez Komendanta w terminie 14 dni od daty wystawienia rachunku.
Komendant Powiatowy PSP w Krotoszynie, w ramach rozpatrzenia wniosku abonenta, przeprowadzi czynności kontrolno-rozpoznawcze mające na celu stwierdzenie poprawności działania systemu sygnalizacji pożarowej oraz systemu transmisji alarmu pożarowego. Abonent zobowiązany jest zapewnić udział w wyżej wymienionych czynnościach przedstawicieli operatora systemu transmisji alarmu pożarowego oraz podmiotu świadczącego usługi w zakresie konserwacji systemu sygnalizacji pożarowej w chronionym obiekcie.
Komendant Powiatowy PSP w ramach rozpatrywania wniosku abonenta może żądać od abonenta i/lub operatora innych dodatkowych informacji ważnych z punktu widzenia oceny prowadzonego postępowania.
Komendant Powiatowy PSP, w ramach rozpatrywania wniosku abonenta, dokonuje oceny kompletności oraz zgodności dokumentacji złożonej przez abonenta z ustaleniami niniejszych wymagań organizacyjno-technicznych.
Komendant Powiatowy PSP pisemnie zawiadamia abonenta i operatora o uzgodnieniu sposobu połączenia lub odmowie uzgodnienia sposobu połączenia urządzeń sygnalizacyjno-alarmowych systemu sygnalizacji pożarowej z obiektem Komendy Powiatowej PSP w Krotoszynie przy ul. Mickiewicza 29.
Odmowa uzgodnienia sposobu połączenia może nastąpić w szczególności w następujących przypadkach:
- stwierdzenia niespełnienia przez abonenta warunków formalnych i technicznych określonych w niniejszych wymaganiach,
- stwierdzenia wykonania systemu sygnalizacji pożarowej niezgodnie z projektem,
- stwierdzenia niewłaściwego działania systemu sygnalizacji pożarowej i/lub systemu transmisji alarmu pożarowego,
- braku identyfikacji obiektu; w przypadku występowania kilku obiektów podłączonych do centrali sygnalizacji pożarowej, jako centrali zbiorczej, z której przesyłany jest alarm pożarowy do centrum odbiorczego alarmów pożarowych,
- stwierdzenia braku przeszkolenia personelu chronionego obiektu w zakresie obsługi systemu sygnalizacji pożarowej.
Ponadto informujemy, iż na chwilę obecną na terenie powiatu krotoszyńskiego usługi
w zakresie monitoringu pożarowego świadczy firma:
-
Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa „WATRA” Buchwald & Płóciniczak” Sp. J. ul. Kościelna 14, 64-100 Leszno.
Załączniki w wersji edytowalnej do pobrania poniżej.
Materiały
WNIOSEK o przyłączenie obiektu do systemu transmisji sygnałów alarmów pożarowych tj. podłączenia nowego systemu sygnalizacji pożarowej do stacji odbiorczej alarmów pożarowych (SOAP).Wniosek(1).doc 0.04MB Karta charakterystyki obiektu
Karta_charakterystyki_obiektu_-_załącznik.doc 0.05MB